לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

מרחבי פארק נאות קדומים

רקע

נאות קדומים היא שמורת טבע יפהפייה השוכנת בתחומיו של יער בן שמן.
פארק נאות קדומים הוקם לפני 65 שנים ע”י הבוטניקאי – נגה הראובני. וגודלה מוערך בכ-2500 דונם. השמורה מתחקה אחר מקורות ארץ ישראל. הדבר בא לידי ביטוי בצמחייה שננטעה פה : עצי זית, דקלים, גפנים ועוד.
פארק נאות קדומים יש שחזורים של גתות, בתי בד ומבנים עתיקים נוספים מהתקופה התנכית. הנופים הנשקפים על השמורה מנקודות תצפית שונות הם מהפנטים ומכניסים את השוהה בשמורה למסע אחורה בזמן לתקופה היהודית העתיקה.
אל המקום הקסום הזה ניתן להגיע ברכב פרטי בנסיעה משוערת של כ- 7 דקות בתוך שמורת נאות קדומים מרבית הסיורים פה הם לימודיים דרך בתי ספר או מוסדות חינוך אחרים אבל גם עצמאית ניתן להגיע ולהנות מטוב ליבה של השמורה הזו.
נאות קדומים כפי שאתם רואים מתאפיינת בעיקר בנופיה של ארץ ישראל המקראית הקדומה, המרחבים, האקלים, תוואי השטח ההררי וכל מה שתראו פה, הוקם מתוך מטרה להמחיש -לא דרך ספרים- את ההיסטוריה של העם היהודי.
מבני אבן עתיקים שוחזרו במטרה לשקף למטייל פה את צורת המגורים שהייתה פה לפני שנים רבות .

מתקנים חקלאים בפארק

מתקן הכבולין – זהו מתקן שתכליתו זהה לאנטיליה. שאיבת מים ממקור מים הנמצא במפלס נמוך מהחלקות החקלאיות. הכבולין בנוי מבורג גדול הנקרא "בורג ארכימדס". באמצעות סיבובה של ידית עולים המים מן הבורג אל תעלות השקייה.

בורות מים – בישראל נמצאו המון בורות מים וגם כאן בשטח נאות קדומים. נמצאו בורות מים, כלי יעיל לניקוז מי גשמים. הוא נחפר בתוך האדמה בצורת כד גדול. בחלקו העליון צר ובחלקו הפנימי  רחב. המים נאגרים בתוכו. ומאפשרים שימוש במים לאורך כל ימות השנה. גם שאין גשם.

אנטיליות – ברחבי הפארק ישנן 2 מתקני אנטיליה. זהו מתקן קדום אשר שימש להעלאת מים ממקום נמוך למקום גבוה. בעת העתיקה השתמשו בגלגל שהוצב בנקודה גבוהה. עליו הותקן כד ,ברגע שמסובבים את הגלגל הוא הכד היה מתמלא מים במאגר המים הנמוך. ובהמשך הסיבוב שהכד מגיע לגובה המתאים. המים נשפכים ממנו לתעלות המזרימות את מים לחלקות החקלאיות.

גרנות – זהו מתקן חקלאי קדום שמטרתו לאגור תבואה ויבול כגון: חציר . המבנה הוא עגול ושימש כמחסן (ממגורה).ברחבי הפארק ישנן נקודות בהן ניתן להתנסות בפעילות של אגירת תבואה בתוך הגרנות. ובכך להבין טוב יותר כיצד אבותינו ביצעו תהליכי עבודה חקלאיים בעת הקדומה.

גתות – כידוע הגתות שימשו לדריכת ענבים לצורך הכנת יין. בישראל נמצאו המון גתות באתרים שונים. הן כלי חקלאי חשוב בו העובדים של פעם היו דורכים ענבים על משטח אבן מוגדר. מי הענבים היו זורמים לריבוע אבן עמוק לצד המשטח .ובכך היו מסננים את הנוזל הנסחט מגרעיניו. בפארק אפשר להתנסות בפעילות דריכת ענבים.

סיור בנאות קדומים

הגן הבוטני בפארק

בנאות קדומים יש גן בוטני יפהפה וגדול הכולל צמחים מהעת היהודית הקדומה. בתוך הגן יש מסלול מסומן שייקח אתכם לאזורים שונים בו. לפי המבנה הבא:

גינת צמחי מרפא ותבלין – גינה זו משקפת את הטבע כגורם מרפא לתחלואת האדם בעת הקדומה. בעבר נהגו להשתמש בצמחים כאשר על פי הרפואה האלטרנטיבית לכל צמח יש סגולה בריפוי מחלה אחרת. במקום נמצאים גם צמחי תבלין.
בגינה זו תפגשו בצמחים כגון :אזוב (המשמש לריפוי בעיות בדרכי השתן ובעיות בדרכי הנשימה). אלוורה (משמ לריפוי מחלות מעיים וקיבה). אלת המסטיק (שימשה לפתור מחלות חניכיים ובעיות ריח רע מהפה). מרווה משולשת (שימש כמזור לניקוי הדם, טיפול בטחורים ומחלות נשיות). ועוד.

גינת הירקות – הידעתם? הירקות שאנו אוכלים היום הם תולדה של זרעים שאספו אבותינו בטבע . כלומר ירוקת בר שבמהלך אלפי שנים תורבתו ובויתו כדי לגידול עצמי ע"י האדם בגינות ירק. בגינה אשר בגן הבוטני ישנם צמחים מיוחדים שגודלו בעבר כגון : חומוס, התורמוס הצהוב ועוד.

חממות – חממה מיוחדת הנושאת את השם "חממת עין גדי" משום שיש בו צמחי בושם כגון :הקינמון , הלבונה, מור והאפרסמון. הידועים כצמחים אשר שימשו להפקת בשמים ,קטורת ומשחות קודש בבית המקדש. ומה הקשר לעין גדי ? ובכן חז"ל סבורים כי מלכת שבא הביא את השתילים של צמחים אילו כשי לשלמה המלך. אשר שתל אותם באזור עין גדי.

בריכות חורף – בליבו של הפארק יש בריכת חורף גדולה אשר מתמלאת במים רק בחורף. הבריכה היא ביתם של בעלי חיים זעירים כגון :סרטנים, חרקי מים, דו חיים . בחודשי הקיץ הם עוזבים אותה ומתחפרים באדמה ושורדים באמצעות עיגול נוזלים השומר עליהם.

גידולי חיטה – היא אולי הצמח החשוב בתולדות החקלאות האנושית. מדובר על צמח בר שלוקט מהטבע לפני מעל 2000 שנים ותורבת. החיטה היא מקור מצויין לפחמימות בעזרתה מכינים לחמים ומאפים . בתקופה הקדומה הלחם היה מקור תזונה מרכזי.
בגינה נזרעו זרעי חיטה קדומים שהובאו ממשרד החקלאות. זרעים אילו הם של זנים קדומים של חיטה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
בריכה בנאות קדומים

סיכום נאות קדומים

למי שרוצה להתבשם מנופיה הקדומים של ארץ ישראל התנכית. מוזמן להגיע ולהתרשם. בחול המועד פסח מתקיימות פעילויות ברוח החג. והמקום כולו מתמלא באווירת חג. ניתן גם להגיע בחודשי הקיץ מתקיימים במקום סיורי עששיות.   או בימים רגילים. הכניסה למקום כרוכה בתשלום.

קישור לרכישת כרטיסים לסיור עצמאי בשמורה : לחצו פה.

עוד במקום מתקיימים במקום: סיורים וסדנאות לבתי ספר , ימי גיבוש , פעילויות למשפחות , השתלמויות בתחומים שונים ועוד.

לפרטים נוספים היכנסו לאתר.

סככה בנאות קדומים

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נאות קדומים

מיקום במפה

דילוג לתוכן