לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

פארק הנחלים מזכרת בתיה

רקע

פארק הנחלים הוא פארק אקולוגי יפהפה הנמצא במושבה המוריקה והחיננית מזכרת בתיה. הפארק הוקם כפארק אקולוגי והוא עובר במקביל לנחל עקרון שזורם בתקופת החורף לאחר גשמים טובים. מתחת לבתי התושבים. המטרה שעמדה לנגד עינהם של מתכנני פארק הנחלים הייתה להשתמש במי שיטפונות כדי לשקם מחדש את נחל עקרון ונחל השלושה הזורם מקביל אליו . כחלק ממפעל ההזנה והעשרת האקוויפר שבאזור. שנית מטרת השיקום היא למנוע הצפה של בתי התושבים הנמצאים מעל הנחל ובעת שיטפונות עשויות לעלות לגובה הכביש.

בפארק הנחלים  הוכשר שביל הליכה צר העובר לאורך הנחל. תוואי הנחל בנוי בצורה שמי הנגר, הזורמים בעת גשמים, מנוקזים ונאגרים בתוך אגם קטן אותו ניתן לראות מתל קטן הנמצא מעל הכניסה למושבה. בעזרת משאבה מוחזרים המים אל תוך הנחל וכך מובטח שיישאר בנחל ובסביבתו בית גידול לחלבעלי חיים כגון: צפרדעים, קרפדות, ברווזים ובעלי כנף אחרים הבאים לקנן כאן בחורף ונוטריות.

ערך מוסף נוסף שמספק פארק הנחלים הוא אפשרות לעשות טיול עם כלב או טיול רגלי לאורך הנחל בשביל המתפתל.

בתוך תוואי הנחל שולבו סלעים אשר תנועת המים בתוכם ומסביבם מסייעים בתהליך טיהור המים.

פארק הנחלים - צילום

תיאור המסלול

המסלול עצמו קצר יחסית אורכו כ- 2 ק"מ מקצה אחד לקצה השני.הוא מתחיל בכניסה המזרחית למזכרת בתיה.ליד תחנת דלק וקפה ג'ו שבתוכה. ממש צמוד לכיכר צור אלפי , בחור שנהרג באסון נחל צפית עם מכינת בני ציון בשנת 2018.
הנחל ממשיך בתנועתו ממזרח למערב , הוא זורם מתחת לכמה גשרים שנבנו בין השכונות. המסלול מסתיים סמוך לכביש 411 והוא בעל אופי קווי. אפשר לעצור גם בין השכונות ולרדת למסלול מתוך אחד הגשרים. בתוך פארק הנחלים הוצבו שלטי הסבר והכוונה כולל מפות של מסלול ההליכה לאורך הנחל.

ישנם ספסלי ישיבה על תוואי השביל כמו כן הוצבו לאורך גדות הנחל סלעי ענק עם רקפות ורודות המבצבצות ופורחות מתוכן.

(מצ"ב למטה מפה מוקלטת של מסלול ההליכה).

 

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
פארק הנחלים לאחר הגשם

אחד הדברים שעוררו בי פליאה במהלך הטיול לאורך הנחל היא נוטריה(מכרסם שאוהב מקורות ומקווי מים רבים נחשב לזן פולש)  ששחתה ממש מולנו ויצאה מן המים תוך שהיא רוחצת את פניה, עם מי הנחל, בעזרת כפות ידיה. לצורך הקמת הפארק נרתמו  תושבי מזכרת בתיה – ילדי  בית הספר היסודי המקומי. גודלו של פארק הנחלים הוא כ 300 דונם. נחל עקרון ונחל השלושה נפגשים ממש בפינה המערבית ביותר של מזכרת בתיה כך ששני הנחלים עוטפים את המושבה. נחל עקרון חוצה אותה ואילו נחל השלושה זורם מחוצה לה בחלקה הדרומי.

שילוט פארק הנחלים

איך מגיעים

בוויז : כיכר צור אלפי.

עולים על כביש מס' 3 מכיוון לטרון לכיוון כביש 6 (מחלף שורק) ממש לפני היישוב טל שחר עליכם לפנות ימינה לכיוון כביש 411 . סעו איתו כל הזמן ישר מימינכם תראו את יער חולדה המשיכו עם הכביש חילפו על פני תחנת דלק פז. לאחר מכן בכניסה הראשונה פנו ימינה מימינכם תראו את חנת הדלק (דלק) שבתוכה קפה ג'ו. פנו ימינה פנימה לתוך המושבה לאחר נסיעה קצרה תראו משמאלכם אזור חנייה , כדי להגיע אליו תחזרו לצד השני של הכביש בעזרת הכיכר הבאה. ואז תחנו מימינכם. ישנו שלט ענקי "פארק הנחלים" ממש ליד כיכר צור אלפי , משם נעשית הכניסה  לפארק. כדי לצפות באגם הקטן חצו את הכביש בזהירות ממולכם תראו תל טפסו עליו משם תראו את האגם.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

תגובה אחת

  1. מזלנו שפעם עוד היה חזון ויצירתיות במזכרת בתיה והפארק האקולוגיהוא אחת הדוגמאות לכך. חבל שזה כבר לא כך. בכל אופן, תודה לך מאיר דהן, שהתעקשת על הפארק הזה למרות שהיו שהאשימו שהפארק הזה מביא מחלות. לא פחות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כיכר צור אלפי

מיקום במפה

דילוג לתוכן