חשוב לדעת

חשוב לדעת

חשוב לדעת

גן השלושה בעמק המעיינות

גן השלושה הוא מקום לא קטן הטומן בחובו חוויות התרעננות ופיקניק יחדיו אחד הפארקים היותר מוצלחים שקמו בישראל..

אודות הסח’נה

גן השלושה או בשמו העממי הסחנה, הוא ללא ספק המקום היפה ביותר בישראל, מדובר על מספר בריכות ענקיות בעומק של כ- 2.5 מטר לרוחבן ולאורכן, המים בצבע טורקיז, צלולים לחלוטין, הטמפרטורה של המים כל השנה 28 מעלות, כך שניתן לבקר במקום במהלך כל ימות השנה. קצת פרטים על המקום: גן השלושה הינו גן לאומי המנוהל ע”י רשות הטבע והגנים, הוא נמצא למרגלות הרי הגלבוע, כ- 10 דקות נסיעה מבית שאן, הפארק רחב ידיים, כך גם בעומס רב, ניתן לשהות במקום בלי להרגיש בכך, לגן השלושה שם נוסף : הסחנה שזה בערבית “חם”.

גן השלושה -הסח'נה

מקורו של גן השלושה, הוא מעיין בשם עין עמל, אשר נמצא בצפון הרי השומרון וממזרח להרי הגלבוע. המים זורמים מתחת לאדמה ושם למעשה מתחממים ועושים את דרכם הפתלתלה עד לבריכות הגדולות של הגן הלאומי, לאחר מכן, משם ממשיך נחל עמל את דרכו מזרחה לעבר נהר הירדן. הגן נמצא סמוך לקיבוץ ניר דוד (שם נמצאת בריכת האסי הידועה), ומורכב מ- 2 בריכות גדולות מלאכותיות שאוגרות את המים.

התמונה באדיבות גן השלושה.

קצת על הנחל

אורך הנחל הזורם בתוך גן השלושה הוא  כ- 500 מטר, בין הבריכות יש סלעים גדולים, דרכם ניתן לעבור מצד אחד לצד שני של הבריכה. כמו כן בחלק מהבריכות ישנם גם מפלים אדירים בעלי עוצמה לא מבוטלת- מומלץ לשים את הראש מתחת ולהתרענן בייחוד בימי הקיץ החמים .ניתן לשלב גם טיול רגלי במורד הנחל(הליכה במקביל אליו לא בתוכו)  בתוך הפארק ישנה טחנת קמח עתיקה, וכן מוזיאון לארכאולוגיה ואתר שלחזור חומה ומגדל באזור זה למעשה קם בשנת 1936 בתל עמל (ניר דוד היום) היישוב הראשון של חומה ומגדל- לפני כשנה בהשקעת ענק הוקם מרכז מורשת גדול הכולל : צריפי מגורים, מגדל שמירה, מכבסה, חדר אוכל ועוד , גולת הכותרת של המקום הוא אולם בו יש סרט מולטימדיה ומשאית המדמה את מה שעברא על ארגון השומרים.

גן השלושה פיקניק

לא בכדי גן השלושה מככב בראש טבלת האטרקציות בצפון אשר מועדפות על המטייל הישראלי, שפע של מים נעימים בטמפרטורה קבועה כל השנה 28 מעלות , מים  חמימים וצלולים מאוד בצבע טורקיז שבאמת קשה למצוא כדוגמתן  בישראל בריכות מים טבעיות כל כך גדולות  שלכם רק נשאר להיכנס ולהנות. שאני נכנסתי למתחם הסח’נה הידוע בשם “גן השלושה” התוודעתי ליהלום שבכתר, פשוט אין מילים לתאר את היופי הזה.

מה יש בפארק

פארק גן השלושה הוא פארק רחב ידיים זה מדשאות לישיבה(אפשר לעשות פיקניק) ברקע ניתן לראות את מפלי המים נשפכים ונוצצים בערוץ הנחל אשר ממלא את הבריכות ללא הרף. כל הפארק עטוף במדשאות ועצים המצלים על הנופשים. היתרון הגדול הוא שהמים זורמים בגן השלושה כל השנה ואפשרי להגיע לכאן לא רק בקיץ. אז מה יש בגן לאומי גן השלושה : 2 בריכות שחייה מרכזיות עם מים נעימים במיוחד; אתר חומה ומגדל; מוזיאון לארכיאולוגיה ; טחנת קמח עם מים זורמים בה; מדשאות רחבות ידיים ; בוסתן ישראלי גדול .

רחצה בגן השלושה - הסח'נה

המים הזורמים בגן השלושה משובבים את הלב והנשמה למראות מים בצבע טורקיז כה נקיים וצלולים הזורמים בקצב קבוע כל ימות השנה.

אתר חומה ומגדל

בתוך פארק גן השלושה הוקם אתר שיחזור מתקופת חומה ומגדל, מבנה המשחזר באופן מדויק להפליא את המודל הקלאסי של יישובי חומה ומגדל הנמצא בתוך מתחם “גן השלושה”.בתוך המתחם קיבלנו הרצאה חוצבת להבות מפיו של אחד מהמדריכים המנוסים במקום, לאחר שקיבלנו מושג על מה שאירע כאן בין השנים 1939- 1936 פנינו אל תוך מתחם חדש לגמרי, שנבנה כאן בעלות של 6 מיליון שקלים וממחיש באופן כה נהיר את תהליך הקמתם של יישובי חומה ומגדל, 57 במספר.

בתוך המרכז הוצגה לנו השתלשלותם של ישובי חומה ומגדל והכל באמצעים אינטראקטיביים מתקדמים ביותר.

יישובי חומה ומגדל היו תשתית להקמת מדינת ישראל והגשמת החלום הציוני, מאירופה הבוערת עקב עליית הנאצים והתגברות האנטישמיות, הגיעו יהודים רבים ליישב ולהקים את יישובי חומה ומגדל: מדפנה שבצפון ועד נגבה שבדרום.
במהלך הקמת היישובים הם נתקלו בתנאים בלתי נסבלים וקשים מנשוא; המרד הערבי נשף בעורפם; החום הנורא; מחסור באמצעים ועוד.

חרף כל הקשיים שצוינו לעיל הם הקימו יישובים בקונספט ייחודי – הקמת יישוב בתוך יום אחד בלבד. סביב כל היישובים הוקמה גדר ומגדל שמירה לצורך הגנה על היישוב. הנוטרים היו גוף ששמר על שלומם של בוני המדינה הצעירה.
כל מה שמסופר כאן הוגש בצורה יפה להפליא, לדוגמא: נכנסנו לתוך מבנה דמוי משאית שהמושבים בו זזים ואנו יושבים פנים מול פנים מול המתיישבים הראשונים תוך שהם מדברים – כך נכנסו לתוך רוח התקופה ולחוויה באופן מושלם.

הוראות הגעה לגן השלושה

ב waze  “גן לאומי גן השלושה”הכניסה בתשלום , למנויי מטמון הכניסה חינם. המקום מונגש בחלקו. למי מתאים: משפחות עם ילדים; זוגות צעירים; מטיילים מבוגרים. שעות פתיחה: קיץ – כל השבוע 8:00-17:00 למעט ימי שישי נסגר ב 16:00. חורף- כל השבוע 8:00-16:00 למעט ימי שישי נסגר ב 15:00.

מה בסביבה

עין הנציבעין מגדלהגלבוענחל הקיבוצים ; עין שוקק ; המפלים הלבנים ; בריכת הטחנה

ולא לשכוח להביא :
מים
מצב רוח
כובע
ונשנוש

מסלולים נוספים באיזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן השלושה
דילוג לתוכן