הבריכה בחיריה
אתר המחזור הגדול של מדינת ישראל הוא פארק אריאל שרון. זהו פארק אורבני עצום ורחב ידיים שמעבר לחשיבותו לטיפול בפסולת של גוש דן, הוסב לפנינת חמד של ממש.
פארק אריאל שרון או בשמו היותר מוכר “חירייה” הוא למעשה הריאה של גוש דן והפך בשנים האחרונות לפארק טבע מרשים. קצת היסטוריה על “חירייה”, שם המקום הוא על שמו של הכפר הערבי “אל חי’ריה” שהיה במקום עד 1948, אז תושביו נטשו אותו ולא הורשו לחזור אליו. “חיר” בערבית זה טוב, על שום הקרקע הפוריה שנמצאת במקום. האתר שימש מיום היווסדו 1952 כאתר ריכוז הפסולת הגדול ביותר בישראל.
האתר ידע תקופות קשות שכללו שריפות חוזרות ונשנות בעקבות גז המתאן שנפלט מהתל האדיר. וכן מפגע בעלי כנף שגרמו בסוף לסגירתו הזמנית של חירייה, כך קרה בשנת 1998 בעקבות ריכוז גדול של בעלי כנף שעפו סביב הפארק בגלל הפסולת הרבה בו, נכנסו ציפורים לתוך מנוע אחד המטוסים שהמריא מנמל תעופה בן גוריון לניו-יורק וגרמו לנחיתת חירום. הפארק כוסה בניילונים לאיטום הקרקע וכך מנע את נוכחותם הרבה של ציפורים בהר ובתוך כך נפתח מחדש.
בשנת 2007, דרך חברה ממשלתית שהוקמה, שוקם האתר והפך לפארק מטרופוליני עצום עם מדשאות, שולחנות פיקניק ואגם מרהיב לצד תל הזבל.
פיקניק בפארק אריאל שרון
פארק אריאל שרון  מסודר ומאורגן להפליא יש במקום אזור חנייה מוסדר עם נגישות מלאה ואפילו שולחנות פיקניק מונגשים מאזור החנייה. בפארק ישנם סיורים מודרכים במהלך היום, סיור שכזה אורך כשעה ומתאר את ההיסטוריה של האתר, מהיבטים שונים : גאוגרפיים, היסטוריים ופוליטיים.
במהלך הסיור התוודענו לפינות החמד שהוקמו במקום מפינות תבלינים ריחניות שהוקמו במקום: לבנדר, מרווה ועוד.
עד לעצי חרוב ועצי זית רבים ניטעו במקום לאורך השדרה המרכזית של הפארק. דבר מעניין נוסף מעולם המחזור המודרני הוא שימוש בפסולת בטון מאתרי בנייה שהובאו מרחבי הארץ. במקום לטמון אותם באדמה הוצבו כגדר דקורטיבית לאורך מסלול ההליכה בפארק.

הפארק היפהפה והמוריק שאתם רואים הוקם לראשונה בשנת 2005 ע”י ממשלת ישראל שהיושב בראשה ,אריאל שרון , ביקש ליצור פארק מטרופוליני ראשון מסוגו בישראל. זה לקח כשנתיים מרגע ההחלטה על הקמת הפרויקט השאפתני הזה עד ליישומו הלכה למעשה – בשנת 2007 הפארק קם ושינה את שמו מפארק איילון בעבר שהיה אתר פסולת ארצי לפארק אריאל שרון במתכונת הנוכחית שלו.

פארק אריאל שרון
בתוך מתחם ההר מסלול ההליכה דקורטיבי ויפה עם עצי זית וקירות לבנים שעוטפים אותו, מוביל בסופו של דבר לפסגת הר חירייה, שם תחכה לכם תצפית יפהפיה ומרהיבה  מאוד על כל אזור דרום תל-אביב ומקווה ישראל, כמו כן מאחר שגובה ההר הוא 60 מטר מעל פני הים נשקף ממנו חוף הים. עוד דבר מעניין שקיים בראש התל הוא פסלי אדם ממוחזרים באופן ייחודי. אילו הם פסלים שעשויים מפסולת ממוחזרת כגון : פחיות שתייה.

פסגת ההר של פארק אריאל שרון סלולה ומונגשת כולה עם שבילי אספלט נוחים מאוד המאפשרים למבקרים להנות הן מהנוף הנשקף מן ההר והן ממסלול הסיור ומאפשר להתרשם מהפסלים הסביביתיים שהוצבו כאן. ומשילוט המסביר באופן ברור על השימוש במים ממוחזרים לצורך השקיית הצמחייה הרבה שנשתלה כאן.

תצפית נוף מהמרפסת בפארק אריאל שרון אשר חולשת על העיר תל- אביב יפו ועל חוף הים.

הפרגולה בפארק אריאל שרון

בסוף הסיור המודרך הגענו ל”דובדבן של הקצפת” תצפית על אגם מלאכותי שהוקם כאן עם דגי נוי צמחי מים ופרחי מים ייחודיים שמעטרים את פארק אריאל שרון ומשרים בו אווירה של הוד והדר בצבעים ירוק, חום,סגול ועוד. שם גם ניתן לצפות בסרט אור קולי. זוהי פרגולה ענקית עשויה מעץ, משבי רוח קרירים מלטפים את פניהם של העוברים ושבים וההצללה מונעת מהשמש הלוהטת להגיע לראשי השוהים כאן.כאשר עושים את הדרך חזרה, מגלים טפח ועוד טפח מאגם מלאכותי שנבנה פה בטכנולוגיה מיוחדת , בתוך האגם ישנם דגי זהב בצבע כתום בוהק ונופרים יפהפיים (צמחי מים) עם פריחה ססגונית. כל אילו הופכים את פארק אריאל שרון למוקד בילוי לכל המשפחה תוך חיבור מושלם בין הטבע לאדם בלב האזור האורבני והמיושב ביותר של מדינת ישראל.

פארק אריאל שרון הוא אחת האטרקציות המובילות המשלב טיול במרכז הארץ. שעות פתיחה: הפארק פתוח מדי יום עד 15:30 כולל שבתות וחגים. הסיור הוא חינמי ואינו כרוך בתשלום, אם זאת הצפייה בסרט כרוכה  בתשלום של 10 ש”ח לאדם. למי מיועד: לכל בני המשפחה ולכל הגילאים. נגישות: מלאה. הוראות הגעה: ב waze, פארק אריאל שרון.

מה בסביבה:

נחל איילון;נחל הירקוןיפו אקספרס;גני יהושע

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פארק אריאל שרון
דילוג לתוכן