הר הזבל בהוד השרון
הפארק האקולוגי בהוד השרון – נפתח רק לפני שנתיים וזכה לשבחים רבים של בכירים בתחום האקולוגיה והטבע בישראל.
התמונה באדיבות רשות נחל הירקון.

מסלול מעגלי בחיק הטבע – פארק הוד השרון

את המסלול ניתן להתחיל בגבעת הכלניות ( סמוכה לחנייה, מרחק של כ- 200 מטר, ונמצאת מתחת להר הזבל). המרהיבה אשר בה ניתן לחזות בעונת הפריחה בין דצמבר לאפריל במינים שונים של הפרח הססגוני גם מבלי להרחיק לדרום. מדובר בריאה ירוקה מרהיבה וממנה גם תצפית יפה על שמורת נחל הירקון כולה.לאחר ביקור בגבעה ממשיכים דרומה – יש אפשרות לעלות להר הזבל. לתצפית נוספת או אם רוכבים על אופניים ומעוניינים באתגר. דרומית לגבעת הכלניות במרחק של כ-700 מטרים נמצא תל קנה בו תיחשפו לשרידי עיר מבוצרת שלרגליה עיר תחתונה גדולה יותר. בעבר נקרא המקום “אלמורמר” והוא חלק משרשרת תלים בשמורת נחל הירקון. בתל זה אמנם לא התבצעו במקום חפירות ארכאולוגיות אך מסקירתו ניתן ללמוד כי היה במקום רצף התיישבותי מימי הכנענים ועד ימי שיבת ציון.

מזרחית לתל קנה במרחק של כ-500 מטר ניתן לחזות באגנים הירוקים, מערכת של בריכות לטיפול במים והשבתם לנחל הירקון. המערכת כוללת שימוש בצמחיית מים האופיינית לנחל ולביצות טבעיות ונבנתה על-ידי רשות נחל הירקון, כחלק מתכנון הפארק האקולוגי. מהאגנים הירוקים ניתן לסיים את המסלול חזרה בפארק האקולוגי בהוד השרון , או להמשיך מזרחה לכיוון מפגש נחל קנה עם נחל הירקון. ממשיכים בשביל מהאגנים מזרחה, ממשיכים עם השביל דרומה ובמידה והמעבר האירי בנחל קנה רדוד, ניתן לחצות לגדה המזרחית של נחל קנה ולהדרים עם הנחל עד לחיבור שלו עם נחל הירקון. במקום ניתן לשבת ולנוח, לפתוח פיקניק ופשוט להנות מהמפל של הנחל ומהאווירה. לאחר מכן חוזרים באותו מסלול לאגנים הירוקים, ומשם לפארק האקולוגי  הוד השרון לסיום המסלול.

אז מה יש בפארק האקולוגי הוד השרון

הרעיון המרכזי שעמד מאחורי המיזם השאפתני הזה שהצליח בענק, זה למעשה טיהור והשבחת מים שעברו תהליך מיוחד בו מחזירים את המים ממכון התיאור של העיר אל נחל הירקון ונחל הדר ובכך מיישמים הלכה למעשה פארק אקולוגי ענק המהווה גם ריאה ירוקה וגם מחייה ומשקם את נחל הירקון. גודלו של הפארק: כ -250 דונם לערך ובכל שנה מטוהרים כ 10 מיליון קוב מים לערך שמוזרמים אל תוך נחל הירקון. הפארק האקולוגי בהוד השרון הוא למעשה האגם האקולוגי הגדול ביותר שקיים כיום בישראל. בפארק שבילי אופניים, שבילי הליכה , הכניסה למים אסורה בהחלט. יש בפארק ציפורים רבות כך שזה גן עדן לחובבי צפרות. אין בו מתקני שעשועים כמו בפארק רעננה הנמצא לא הרחק ממנו.

מה באזור

עוד באזור: אתר אבו-רבאח, אתר ירקונים, מושלם לפיקניק: גבעת הכלניות, ובעצם כל מקום בפארק הוד השרון.

מתי להגיע

 חורף ואביב, בשביל לחזות בכלניות. מוקדם בבוקר

איך מגיעים

נקודת התחלה וסיום: חנייה צפונית פארק אקולוגי הוד השרון ( בוויז: פארק אקולוגי הוד השרון – מביא אותנו לחנייה הנ”ל) משם מתחילים את המסלול. חניון ציבורי פתוח בפארק הוד השרון. ניתן להגיע גם בהליכה מכיוון הוד השרון או באופניים. זמן מסלול: כשעתיים אורך: כ-6 ק”מ.

הכניסה איננה כרוכה בתשלום . הפארק פתוח כל העת . הפארק נגיש.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

2 תגובות

  1. היי רז,
    עליתי עם קבוצת רוכבי אופניים להר הזבל וזו חוויה מיוחדת ולכן זה מצויין בפוסט. אפשר כמובן לעלות ברגל למעלה . לשיקולך..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פארק אקולוגי
דילוג לתוכן