Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

פארק איילון - תל איילון

איילון הוא פארק טבע עשיר בחורש טבעי, בוסתנים, מעיינות, מאגרי מים, מערות קבורה.  ונופים הלקוחים מהסרטים פארק איילון הוא פארק גדול מאוד ומשתרע על-פני  12,000 דונם, הוא נמצא באזור עמק איילון ומוזכר גם בתנ”ך  בקרב של המצביא הידוע, יהושע שנלחם כאן כנגד המלכים הכנענים : “שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון”.נופיו של הפארק משתנים בהתאם למיקום ולזווית בה תימצאו, הפארק שייך לקק”ל ונחשב לאחד מהיפים בארץ. גבולותיו הם : בחלק הצפוני – מערבי שלו , אזור לטרון כנסיית אמאוס, פארק קנדה,  בחלק הדרום- מזרחי שלו היישוב מבוא חורון. לטעמי האזור הפחות מוכר והיפה יותר נמצא סמוך למבוא חורון.

באזור זה , אשר פחות מוכר למטייל הישראלי , ישנם כמה מקומות מדהימים לטייל בהם, הראשון שבהם הוא בית הקשתות ,זהו מבנה ביזנטי עתיק עם קשתות עשויות מאבני גזית, בתקופת החורף, החלק הפנימי מתמלא במים והופך לבריכה בה ניתן להתרחץ. מעבר למופת הארכיטקטונית של המקום, הנביעה של עיינות איילון נמצאת לא הרחק משם וזורמת היישר אל תוך ליבו של המבנה. בעבר הנקבה הייתה פתוחה וניתן היה להיכנס אליה כיום היא נסתמה עם אבנים.

אבל זוהי רק ההתחלה של המסלול היפהפה באזור זה של פארק איילון , ממש לפני שמגיעים לבית הקשתות, תבחינו בשלט עץ המפנה לשביל התמר, שביל זה מוביל אל מעלה התל, הנקרא “תל איילון” – בדרך במעלה התל התגלו, במהלך הטיול, מראות של טבע במיטבו; פריחת נרקיסים, דקלים, שקדיות לבנות, בשיא פריחתם, הצובעות בלבן כמו פנסי רחוב דקורטיביים את האזור כולו, גם בעלי חיים מעניינים מצאו כאן את מושבן : העקרב המצוי וחומט מצוי.

בית הקשתות

הצבר המצוי, הקקטוס הארץ -ישראלי, נמצא כאן בשפע ומלווה את שבילי ההליכה הפזורים בפארק, כמו כן נמצאו באזור שרידים של מבצר צלבני עתיק. מעבר לצמחייה העשירה אשר נמצאת בתחתית אזור התל, המקום הוא גן עדן לרוכבי אופניים, בגלל שהוא מרושת בשבילים דקיקים כמו נימי דם בגוף האדם, אשר עוברים בפינות חמד רבות. במקום ישנן גם מערות קבורה עתיקות אשר נמצאות ממש בסמוך לתל איילון. כפי הנראה אנשים שגרו בעיר איילון העתיקה שהייתה כאן בעבר הרחוק נקברו במערות אילו.

הגשמים שיורדים פה בתקופות החורף, יצרו ברבות השנים תהליך בלייה בסלע, המים חורצים שוב ושוב בסלע ויוצרים בתוכו בורות שבתקופת החורף מתמלאים במים והופכים למקוואות מים.

ככל שמטפסים מעלה מגיעים לאזור גאולוגי שונה בתכלית, מאזור עם אדמה פוריה ועולם צומח עשיר המתקיים בם, אזור סלעי מאוד עם טרשים, באזור התגלו גתות רבות ששימשו להפקת יין. אחד הדברים המרגשים, לפחות אותי , זה הנוף הכל כך מיוחד ויפה הנשקף מהמצפור בראש התל, מאגר מים, עמק איילון, הרי יהודה במלוא תפארתם הניצבים בחן והדר שלא מותרים ספק.

קקטוס מצוי

בקיצור לא לוותר ולהעפיל  לראש התל כי הנופים המרנינים שמצפים לכם למעלה שווים את המאמץ, מה גם שהדרך אמנם בעלייה, אך מדובר בהליכה קצרה של לא יותר מ – 20 דקות בנחת. בתל פגשנו בחומט – לטאה עם משבצות מעניינות על הגב שמתגוררת בראש התל. גם השקדיות בתקופת החורף -אביב פורחות ומפיצות את ריחן ויופיין הלבן.צמחי הקקטוס הרבים שפזורים באזור זה פורחים בעונה זו ומעניקים יופי והדר לטבע – פשוט כיף לטייל כאן!!! היתרון הכי גדול של המקום שהוא בקושי מוכר (פרט לרוכבי אופניים לא תראו כאן הרבה מטיילים).

אם תבואו בחורף -אביב הרווח כפול ומכופל במקום פורחות כלניות, רקפות, אירוס ארץ -ישראלי. לסיכום: פארק איילון הוא פארק ענקי עם תיבת אוצרות גדולה : תצפית על עמק איילון מתל איילון, בעלי חיים מעניינים, בוסתנים עתיקים, מערות קבורה, שבילי אופניים פתלתלים, גבעות טרשים, מאגר מים מרשים, בית הקשתות וזה רק בחלק המזרחי של פארק איילון.
בחלק המערבי, הקרוי פארק קנדה, יצפו לכם הרפתקאות רבות : שביל אמות המים, אגם קטנטן עונתי, פטריות רבות בעונת החורף, פיקניק לכל המשפחה, קטיף זיתים בעונה, שביל המעיינות בפארק קנדה ועוד. מתאים לכל המשפחה. שימו לב במסלול המתואר אין בכלל נגישות. הכניסה חינם הן לאזור בית הקשתות- תל איילון והסביבה והן לפארק קנדה.

מה בסביבה

גבעת שר – אום אל עומדאן ; יער צרעה ;פארק ענבההגבעות הדרומיות; גבעת התיתורהחרבת נכס; גבעת הברפיליה ; בקעת הנזירים ; חירבת נכס ; גבעת הברושים

נהנתם מהכתיבה שלי ? הפקתם תועלת ? אשמח מאוד אם תגיבו לפוסט  ותביעו את דעתכם ,זה כאן למטה ולוקח ממש דקה. תודה.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מעיין בית הקשתות

מיקום במפה

דילוג לתוכן