לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

המערה הסודית

רקע

המערה הסודית – צילום: רעות שמעוני.

פארק אופקים הוא פארק יפהפה ומגוון . בו ניתן למצוא שלל עיסוקים למשל : פינות צל ומנגל, שולחנות קק"ל, מתקני משחקים לילדים, מגרשי ספורט ומזרקת מים פעילה בקיץ שהופכת את המדבר לאטרקציה רטובה ומרעננת.

את הפארק ניתן להקיף ברכב, אך מומלץ להביא אופניים ולרכוב עם הילדים. פארק זה יוצר ריאה ירוקה וענקית בלב העיר.

הפארק נמצא בתוך יער אופקים זהו יער גדול למדי הנמצא בנגב המערבי. גודלו כ 500 דונמים והוא כולל בתוכו ברזיות מים , מדשאות ,שירותים ומסלולי רכיבת אופניים. יער זה ניטע בסוף שנות ה 70.

היער כולל 2 מוקדי עניין היסטוריים משמעותיים: מצודת פטיש והמערה הסודית. וכן מסלולי טיול רגליים סביב הפארק שמצויינים בגוף הכתבה.

מצודת פטיש והמערה הסודית

מצודת פטיש נבנתה בשנת 1894 על ידי השלטון העותמאני. היא נמצאת על גבעה גבוהה, המתצפתת על נוף שמתפרס מחצרים ועד אשקלון. המצודה שימשה בעבר כתחנת מכס וכמשטרת גבולות. למבצר היה ייעוד נוסף כמרכז המנהלי הראשון שהוקם מחוץ לעיר עזה התורכית. 

שהייתה אבן היסוד והיתד לביסוס שלטונו של הסולטן עבדול חמיד השני בתוך שבטי הבדואים שחיו באזור: התייאהא והטראבין. 

מצודת פטיש

מצודת הפטיש – צילום: רעות שמעוני.

מתחת לה מסתתרת המערה הסודית. אשר שימשה כמחצבה שממנה נבנתה המצודה, ועבור אחסון שעורה שנקצרה בשטחי החקלאות הסמוכים. שם נוסף של מערה זו הוא מערת אלג'ריר (מאגורה).

מערה זו שימשה את המושל התורכי שהמתין עם חייליו עד לסיום בניית המבצר שמעליה עליה פיקח. מעבר למקום הגנה מפני החום הנורא של הנגב. היה לה ייעוד נוסף בתוכה היה מאגר מים קדום ומחצבה שממנה הפיקו חומרי בנייה למבנה ביזנטי קדום שמאוחר יותר נהרס ומהריסותיו נלקחו אבני בנייה להקמת מבצר פטיש. עד היום ניתן לראות שרידים של המחצבה בתוך המערה – אילו הם עמודי אבן אשר שימשו לתמיכת התקרה של המערה.

גובה המערה הוא כ-  6 מטרים ועומקה כ- 30 מטרים.

על התל בו נמצאות המצודה והמערה נערך שיפוץ ושיקום אתרים אילו ע"י קק"ל. המערה והמצודה מרוחקים כ – 500 מטרים הליכה מתוך הפארק.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
פארק אופקים

פארק אופקים – צילום : רעות שמעוני

שימו לב ניתן לעלות על התל אבל לא להיכנס לתוך המבצר מהתל ניתן להשקיף על ערוץ נחל אופקים שבחורפים גשומים זורם .

מתוך התל ניתן לעשות טיול רגלי לכיוון חורבת פטיש שם נמצאו שרידים של יישוב ביזנטי הכולל בורות מים.כל שעיכם לעשות הוא לרדת לתוך ערוץ נחל אופקים שם פנו שמאלה ולכו כל הזמן ישר עד שתגיעו להתפצלות של הנחל. צאו ממנו ולכו על ערוץ נחל פטיש  בתוך איזור מיוער. לאחר מכן צאו מתוואי הנחל שמאלה עד שתגיעו לחורבה בה תבחינו בשרידי מבנים ובורות מים.

מסלול נוסף מעניין אך ארוך יותר הוא אל שונית האלמוגים המאובנת אשר נמצאת בחלקו הדרומי של הפארק ודורשת הליכה של כ 4ק"מ . הסלעים שתראו פה הם למעשה מאובנים ,שרידיו של ים קדום.

בנוסף מתוך הפארק ישנם מסלולי רכיבת אופניים מסומנים בצבע אדום. היכנסו לאתר קק"ל להסבר מלא : לחצ/י כאן

מזרקות מים בפארק אופקים

מזרקות מים בפארק אופקים – צילום : רעות שמעוני.

אז איך יודעים שהגעתם לפארק אופקים ? הזינו בוויז :פארק אופקים. ברגע שתבחינו בשדרת עצי אשל. משם המשיכו בנסיעה קצרה עד שתגיעו למבואות הפארק שם תראו מדשאה גדולה וחניון.

הסבר נוסף :היכנסו לעיר אופקים מתוך כביש מספר 241 המחבר בין  צומת אורים לצומת גילת, יש לנסוע ברחוב הרצל משם לפנות שמאלה להחיד"א, משם ישר אל תוך לב הפרק.

מנקודה זו ניתן לעשות סיורים בשלושה אופנים : טיולים רגליים, טיולי אופניים או סיור בעזרת הרכב. מפה ישנן  2 דרכים ראשיות : "דרך המערה" ו"דרך האופק".

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פארק אופקים

מיקום במפה

דילוג לתוכן