Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מעיינות שווים בגולן

רמת הגולן היא האזור העשיר ביותר במעיינות , המים הרבים ,קפלי ההרים, האופי הבזלתי מאפשרים קיום של מעיינות רבים שמרביתם נסתרים אך ההגעה אליהם שווה את המאמץ.

רקע

אזור רמת הגולן שופע במים ובמעיינות אשר סמוך אליהן הוקמו בריכות נפלאות שמשרתות את ציבור המטיילים במהלך טיול ברמת הגולן , זאת בייחוד בתקופת הקיץ, זמן שמתבקש מאוד. חלק רב מהמעיינות ברמת הגולן הם "בריכות קצינים" ,אילו הן בריכות מים שהוקמו עוד בתקופה שהסורים שלטו כאן, בריכות אילו נבנו עבור הקצינים הסורים שנהגו להתרחץ בהן. בעקבות 2 חורפים כל כך מוצלחים (2019 ו 2020 ) אקוויפר הבזלת ברמת הגולן התמלא יפה והניב שפיעה מאוד גבוהה למעיינות ברמת הגולן. מעיינות רבים שוכנים בדרום רמת הגולן . נביעות המים מתנקזות אל תוך בריכות בגדלים וצורות שונות, מה שהופך את בריכות המעיין למעניינות עוד יותר. סמוך למעיינות שברמת הגולן נטעו עצי תאנה ואקליפטוס כדי ליצור הצללה טבעית על אזור המעיינות , דבר שניכר ובולט עד עצם היום הזה.

תיאור המעיינות

הקיץ הישראלי ידוע כקטלני וחם במיוחד , ריכזתי עבורכם את עשרת המעיינות שלדעתי הם המוצלחים והטובים ביותר ברמת הגולן (כמובן שיש עוד מעיינות רבים באזור) , אני הייתי בכל העיינות המצוינים בפוסט זה בחנתי וחוויתי אותם באופן אישי וללא ספק ניתן לומר שאזור זה יתברך במעיינות שהן התמורה הטובה ביותר למטייל שמגיע אליהם, חלק מהמעיינות הן סוג של אנדרטאות  וזיכרון לזכר חיילים שחירפו נפשם במלחמות ישראל, אז נא לכבד ולהשאיר נקי אחריכם. בחלק מהמעיינות הוכשרו פינות חמד עם שולחנות פיקניק, נדנדות  וספסלים וחלקן נמצאים בתוך שטח של גנים לאומיים. מרבית המעיינות נמצאים בדרום רמת הגולן. ההגעה לכולם מחייבת אמצעי תחבורה פרטי, חלקם מחייבים אפילו רכב על 4*4.

כל המעיינות מאפשרים רחצה בהם וכל אחד מהם הוא חוויה מרעננת בפני עצמה.

 

עין איה

עין איה הוא מעיין הנמצא בדרום רמת הגולן, המים צלולים ויש לצידם עץ גדול המאפשר לפתוח פק"ל קפה ולאכול ארוחה קלה (זוכרים לשמור על הניקיון !!) מימיו צלולים ונקיים והוא נשפך לבריכת מים קטנה ויוצר מפלונים יפים , הבריכה משקיפה  על משולש הגבולות : סוריה , ירדן ישראל. ליד עין איה יש אפשרות לעשות מסלול טיול של נחל מיצר .

לפרטים נוספים ואיך מגיעים לחץ כאן : עין איה

עין איה -מעיינות בדרום רמת הגולן

עין דבשה- עין תינה

זוג מעיינות שהם צמד חמד ומי שמגיע לאזור רמת הגולן בסמוך לאזור הקיבוצים גדות וגונן יופתע לגלות את עין תינה מעיין המשלב רחצה בבריכה ומסלול הליכה המוביל  אל הנביעה אשר פורצת וזורמת מבין עצי התאנה . עין דיבשה הנמצא מרחק לא רב (בנסיעה ברכב) מסלול הליכה בין סלעי בזלת שחורים שבינהם עוברים זרזיפי מים מן הנביעה, הליכה קצרה תוביל אתכם אל תחנת הקמח שם תתוודעו לנביעת המים. 2 המסלולים חשופים לשמש במרבית מקטעי המסלול אך מיועדים למשפחות עם ילדים, על שום היותם קצרים יחסית לשאר המסלולים בגולן. איך מגיעים ועוד.. לחץ כאן : עין דבשה -עין תינה.

עין תינה ליד גונן

עין פיק

שילוב מרנין ומיוחד של שחזור שרידי כפר סורי עתיק עם מרפסת יפהפייה המשקיפה אל נוף מרתק ומקסים לכיוון הכנרת ונחלי הגולן המתנקזים אליה, במקום הוכשר מסלול הליכה מסודר עם מעקות ומדרגות המגיע עד לעין פיק – בריכה מוצלת לגמרי ונקייה מאוד , סמוך אליה נמצאת הנביעה שהיא חוויה לא פחות ממושלמת , במקום הרבה בוסתנים וצמחייה האופיינית לאזור רמת הגולן . לפרטים והוראות הגעה לחץ כאן : עין פיק.
עשר המעיינות המומלצים ברמת הגולן

עין מוקש

זכה בתואר של המעיין העמוק ביותר בישראל, מעיין שאי אפשר למצוא את התחתית שלו כמו בור עמוק בלב הגולן ליד קיבוץ עין זיוון לאחר הליכה קצרה מהחניון תפגשו בבריכת המעיין , בריכה עגולה מסותת בסלעים בעומק של לא פחות מ- 10 מטרים וקוטר מוערך של 8 מטרים . זהירות עם ילדים קטנים. המעיין חשוף כולו לשמש ואינו מוצל כלל וכלל לקריאה של פרטים נוספים והוראות הגעה לחצו כאן : עין מוקש.

מים עמוקים בעין מוקש

עין ג'ילבון

מעיין זה נמצא על הנתיב של אחד המסלולים המרתקים והמיוחדים ברמת הגולן הלא הוא נחל  הג'ילבון – למי שלא מכיר הג'ילבון היא שמורת טבע וותיקה ברמת הגולן הכוללת מפלי מים (מפל דבורה) ובריכות מים לשחייה והתרעננות, המסלול אינו קצר וחשוף לשמש . אל המעיין הגענו מסוף המסלול ולא דרך המסלול המלא .בריכת המעיין היא אחת מבריכות הקצינים שנבנתה ע"י הסורי בשנות ה -50 והיא מוצלת באופן מלא.. לפרטים והוראות הגעה לחצו כאן : עין ג'ילבון .

מפלי מים בעין ג'ילבון

עין כנף

במעלה רמת הגולן סמוך ליישוב כנף נמצאות שלוש בריכות מים יפהפיות הניזונות מנביעת מים סמוכה למקום כינוי נוסף "עין דיר עזיז", אזור הבריכה אמנם אינו מוצל אך יש פינות ישיבה מוצלות ונקודות תצפית על הכנרת ועל מורדות הגולן המעיין נמצא על תוואי נחל כנף , הבריכות מיועדות יותר לשכשוך ופחות לרחצה.  באזור המעיין מותר להבעיר אש והוא כולל טראסות ובוסתנים של הכפר  שהיה כאן "דיר עזיז". לפרטים והוראות הגעה לחצו כאן : עין כנף .

הבריכות במעיין כנף

עין אלוהים

במורדותיו של עין כנף נמצא מעיין נוסף פחות מוכר שאליו קצת מאתגר להגיע , כי הוא כרוך בירידה תלולה . שמו עין אלוהים(לא להתבלבל עם זה שנמצא בגוש עציון שנקרא גם עין לבנה). כדי להגיע לעין אלוהים , עליכם לפנות שמאלה בכיכר הראשונה אשר בכניסה ליישוב כנף . משם בצומת הבאה שאתם עוברים עליכם לפנות שמאלה.ברגע שפגשתם גדר תייל עיצרו , חנו וחצו את הגדר ולכו כלפי מטה לכיוון דרום מערב. לאחר הליכה קצרה של כ 10 דקות לערך פנו ימינה ורדו עד למעיין סיפור של 20 דקות נוספות בערך. קחו איתכם הרבה מים כי הליכה בשמש מלאה והחזרה קשה שבעתיים כי היא בטיפוס. מקום יפה זהו מעיין נסתר שמעטים מכירים נא שימרו על הניקיון וקחו איתכם את הזבל. בהצלחה עם עין אלוהים.

עין פאג'ר – נחל שוח

למעיין היפה הזה אפשר להגיע רק עם רכבי 4X4 , אז אם אתם ג'יפאים או שאתם רוצים להגיע לכאן עם חברת טיולי ג'יפים ברמת הגולן המשיכו לקרוא , מעיין זה נמצא בין הג'ילבון לעין תינה במורדות הגולן , בסביבת המעיין יש מבנה סורי עתיק הליכה קצרה על ערוץ נחל שוח תביא אתכם לעין שוח (עין פאג'ר) להתרחץ קצת קשה כי המים נורא רדודים אבל אפשר קצת לשכשך. רוצים לקרוא עוד : עין פאג'ר .

עין פאג'ר -עין שוח

עין ירדינון

זהו מעיין קצת יותר מעניין מקודמו אשר נמצא על אותו ציר דרך , גם למעיין זה ניתן להגיע רק עם רכבי 4X4 , סביבת המעיין עשירה בצמחייה סמוך לקיבוץ שמיר שברמת הגולן , נמצא ערוץ נחל ירדינון , במקום נבנה סכר שיצר בריכת מים עמוקה וגדולה שצמחיית קנה צפופה מתחככת בה ללא הרף . שפת הבריכה יפהפייה ומאפשרת ישיבה ולגימת קפה שחור לצידה – עומקה של הבריכה כ 1.5 מטר לערך. לפרטים נוספים והגעה לחץ כאן : עין ירדינון.

עין ירדינון - נחל ירדינון

עין עלמין

זוהי בריכת הקצינים המטוילת והמוכרת ביותר ברמת הגולן , לא תאמינו שבביקור האחרון שלי שם הגיע אוטובוס שלם לשם , בריכה זו היא מלבנית ועמוקה דיו כך שאפשר לשחות בה  ולא רק לשכשך , כל אזור בריכת המים מוצל וכולל פינות ישיבה לצד המעיין, מבריכה זו המים נשפכים לבריכת מים קטנה ויפה הסמוכה לה. הצמחייה העבותה המצלה על שטח הבריכה היא רבה וצפופה, תודות לעצי תאנה ואקליפטוס ענקיים. לפרטים והוראות הגעה לחצו כאן : עין עלמין.

בריכת הקצינים - עין עלמין

עין אמפי -עין אקליפטוס

אחרון אחרון ובאמת חביב , עין אמפי הוא אמנם לא מעיין ענקי וגדול אך המבנה העגול והקטן שלו יוצר פסטורליה בלתי נתפסת ושלוות עולמים. מעיין זה אהוב מאוד על חובבי מעיינות משום היותו צלול ונקי במיוחד, עומקו כ-1.5 מטרים ויש מדרגות אליו. במקום הוכשרה נדנדת עץ המאפשרת קפיצה אל המים הצלולים שניתן לראות את קרקעיתם , לאוהבי הפדיקור, הדגים שבבריכה יעשו לכם "עבודה נפלאה לרגליים" להוראות הגעה ומידע נוסף . עין אמפי -עין אקליפטוס.

דמוי אמפיתאטרון - עין אמפי

מידע נוסף

– הכניסה לכל המעיינות אינה דורשת כל תיאום שהוא והכניסה אליהם ללא תשלום.
– מדובר על מקומות קסומים – נא תשאירו אותם כך ע"י זה שתאספו את האשפה שלכם אתכם.
– הצטיידו בכובע והרבה מים חם עכשיו מאוד בייחוד באזורים אילו.
-לא לרדת משבילים מסומנים (מחכים לכם שם בעלי חיים שלא כדאי שתפגשו אתם כגון: נחשים..)

-להגיע מוקדם למקומות האילו , הרשתות החברתיות עשו היכרות עם המעיין הזה להרבה מטיילים.

-שמרו מרחק מאנשים  בגלל הקורונה .
-המעיינות אינם מונגשים.

מקום  נוסף מומלץ לעצירה בדרך הוא פארק הירדן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רמת הגולן

מיקום במפה

דילוג לתוכן