עמק המצלבה

רקע

עמק המצלבה המכונה גם פארק רחביה. נמצא בעיר ירושלים בין האתרים המרכזיים ביותר : גן סאקר, מוזיאון ישראל, הגן הבוטני ניות, מוזיאון לאומנות איסלאמית, תיאטרון ירושלים, קרית הממשלה , הכנסת ,גן הוורדים (וואהל).
במרכז העמק נמצא מנזר המצלבה מבנה גבוה מאוד בעל גוון צלבני ,המוקף גדר.

מנזר המצלבה

מנזר המצלבה הוקם לראשונה במהלך 1100 לספירה. במאה ה 6 לספירה הנוצרית (תקופת ימי הביניים) הצלבנים פרחו ברחבי העולם וגם פה . הם הקימו פה, בתקופה זו, מנזר וכנסייה מרשימים. על בסיס מבנה מהתקופה הביזנטית (כ 400 לספירה). מנזר המצלבה קיבל את שמו משום שחוקרי היסטוריה סבורים שהעץ ממנו הכינו את הצלב עליו הוצלב ישו , גדל ממש כאן בעמק המצלבה.

ברבות השנים בשנת 800 לספירה לערך הגיעו לפה המוסלמים השמידו את הכנסייה. הם רצחו את הנזירים שבתוך המנזר והרסו מהיסוד את הכנסייה. למרבית המזל אחד הנזירים הספיק להסתיר ולהחביא את אוצרות המנזר . חלק מהחוקרים סבורים שאוצרות אילו נמצאים ברומא , אך הם טרם נמצאו עד עצם היום הזה. מאוחר יותר לאחר שהכנסייה שוקמה ונבנתה מחדש אחרי חורבן זה, הגיעו לאזור בשנת 1260 הממלוכים (מוסלמים שאינם ערבים).

הממלוכים ניסו להעלים כל סממן נוצרי שהיה במנזר המצלבה. ע"י כך שהקימו פה מסגד מוסלמי. לבסוף לאחר תשורות שניתנו לסולטאן ובקשות,  נאותו הממלוכים לאפשר לנזירים לחזור למקום ולשקם אותו בחזרה ולקיים בו כנסייה ומנזר נוצרי.

צב בפארק רחביה

כיום המנזר מתוחזק ע"י 4 נזירים בלבד המתגוררים בתוכו (2 גברים ו 2 נשים). הוא ממומן ומנוהל ע"י הכנסייה האורתודוקסית היוונית. בכניסה למנזר יש דלת מתכת קטנה בצבע ירוק שסביבה רצועת בטון דקורטיבית. כדי להיכנס פנימה צריך להתכופף , הכניסה מזכירה פתח בית של גמדים . ניתן לבקר במנזר המצלבה בחלון שעות מאוד מצומצם. בשבתות בין 10:00 ל 14:00 . בימים שני עעד שישי חייבים לתאם הגעה מראש בטלפונים:
053-9723715. או 054-2421176.

בתוך הכנסייה יש בזיליקה עם אולם הכולל רצפת פסיפס , ציורי קיר , חריטות , גומחות (אפסיסים). היא בנויה על פי עקרונות הארכיטקטורה הצלבנית. מבחוץ ניתן לראות בראש המנזר את דגל הצלבנים. ניכר כי על המבנה בצבע חום. ישנם חלונות וסימני שיפוץ על האבנים המצפות את המבנה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
חזית מנזר המצלבה

תיאור המסלול

ניתן לעשות מסלול מעגלי המתחיל באזור החנייה בסוף רחוב דוידזון. מכאן ישנו מסלול מעגלי שמקיף, מצד שמאל,  את עמק המצלבה ומתחם מנזר המצלבה  ואורכו כקילומטר .לכו ימינה המאזור החנייה ,על שביל טוב תבחינו בהרבה עצי זית שניטעו פה, יש כאן גם מתחם להדלקת מדורות. המשיכו ללכת ישר במעלה השביל שמימינכם תראו את מנזר המצלבה.המשיכו ללכת ישר  עד שתגיעו לספסל עם מצבת אבן לזיכרו של פרופסור מנחם שטרן ז"ל שנרצח כאן במהלך דרכו אל הספרייה הלאומית בגבעת רם בשנת 1989.

יש כאן שתי אפשרויות להמשיך ישר עד למעלה  ולהגיע לבית הבד (שרידים של בית בד עתיק מהעת הביזנטית) באפשרות הזו ממשיכים ימינה מבית הבד לטיילת מייזר ושוב ימינה חזרה לחנייה. אפשרות שנייה כמתוארת לעיל, לפנות ימינה ליד המצבה , ולהמשיך לאורך גדר האבן, המקיפה את המנזר,  עם סורגי ברזל מעליה. ללכת על שביל עפר , בדרך נראה :עצי שקד, אלון, חרוב, עצי אלה(אתלנטית, מסטיק) ועוד חורש טבעי. קמצוץ של טבע בתוך אזור אורבני ,בסוף השביל נגיע לטיילת חדשה ומטופחת מאוד לרוכבי אופניים והולכי רגל הנקראת "שביל האופניים – דרך המילטון". בסופה בצד ימין נגיע לאזור החנייה בו נמצא הרכב שלנו.

דלת כניסה למנזר

איך מגיעים

בוויז :עמק המצלבה.

המנזר נמצא בין הרחובות שדרות חיים הזז לבין הרב הרצוג.

מצ"ב מפת מוקלטת של המסלול.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עמק המצלבה

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן