Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

חורבת חנות- עין מטע

בתקופה זו של השנה הרי ירושלים הופכים לדרום צרפת של ישראל, שיפולי הרים נחתכים עם נופים מרהיבים ופריחה מרהיבת עין.
המסלול של עין תנור ועין מטע מתחיל בחניון של שמורת חרבת חנות, המיועד ליציאה ל- 2 מסלולים. האחד : עין מטע ועין תנור והשני: שביל הקיסר . שניהם יפהפים ונמצאים בהרי ירושלים. כבר בתחילת המסלול היורד לעין מטע ועין תנור פגשנו בממצאים ארכאולוגיים נפלאים המשחזרים את החיים כאן בכמה תקופות . הראשונה שהייתה כאן כנסיה מהתקופה הביזנטית (מאה ה- 6 לספירה), ניתן לראות רצפת פסיפס, אשר שימשה לחיפוי דקורטיבי וצבעוני לרצפה בתקופה זו. הרצפה נמצאת במבנה אשר שימש ככנסיה ביזנטית עם קירות מרשימים אשר חיפו את המבנה.

אם נמשיך ללכת בשבילים סביב הגן הארכאולוגי המרשים, ניתן לראות ממצאים המעידים על קיום בית בד עתיק בו עברו הזיתים כתישה לפני שהפכו לשמן זך וטהור. וגם מאגר מים עתיק ששימש, כפי הנראה, לצרכים שונים כגון : שתייה, רחצה ,השקיה של הבוסתנים הנמצאים סביב המונומנטים הארכיאולוגים.
לאחר הליכה קצרה במורד המסלול המסומן, נבחין לאורך השביל מרבדים ירוקים המעוטרים בפריחה עונתית של : רקפות; כלניות; דרדר כחול; חרדל; שקדיות ועוד ערב רב של פרחי העונה.
 השביל המוביל לעין מטע, מזמן נופים מדהימים לכל אורכו של הרי ירושלים ושל מבני אבן עתיקים שננטשו ונמצאים על צלעות ההרים בצידה השני של השמורה. גם עצי איקליפטוס עבותים הסמוכים למעיין נראים בבירור למרחוק.
מרבדי צמח החרדל, יוצרים רצפים צהובים המוגשים למטייל כמו ארוחת גורמה על גבי צלחת ירוקה.
שמגיעים למורד ההר מגלים בוסתן יפהפה של עצי זית המסמן כי התקיימה באזור זה פעילות חקלאית נרחבת.
מיד אחר כך פונים ימינה אל תוך שמורת איקליפטוסים עבי גזע, מפאת גודלם העצום ניתן לטפס עליהם, בעיקר הילדים אשר יפיקו הנאה מרובה מפארק השעשועים הטבעי המדהים הזה, משם במרחק קצר מאוד תגיעו לעין מטע- מעיין קטן וחביב שהעצים סביבו משתקפים היטב.
עין מטע ועין תנור
אחרי אתנחתא קלה ליד עין מטע המשכנו לחורשת דקלים מיוחדת במינה אשר בעקבות שריפה נראה כאילו לקוחה מהסרט “אבודים” – גזעי עץ תמירים בצבע שחור – אפור שחותכים את השמים ומסודרים במבנה סימטרי מיוחד במינו ויוצרים אשליה אופטית, היוצרת הטעייה ועיוות בחושים בעקבות כך. בכל אופן שמו הפורמלי של המקום : חורשת דקלים וושינגטונה בנחל זנוח ליד הישוב מטע.
DSC02266
גורלם המצער של הדקלים הוא תולדה של שריפה בשמורה, ההליכה בין הדקלים מסוכנת כי קיימת אפשרות קריסה של הדקלים בעקבות כך שנשרפו.
לאחר ביקור בשדרת הדקלים השרופים שגורלם לא שפר עליהם, המשכנו חזרה במסלול, רק שכעת לאחר הליכה של כ- 60 מטרים נבחין בסימון אדום, נפנה בשביל ימינה כאשר הסימן הוא שדה צמחי חרדל צהובים הנמצאים לימינכם. לכו בשביל כ- 200 מטרים עד שתבחינו בעץ בצד שמאל ובצד ימין סלע עם סימון לבן – שקוף. רדו עם השביל עד שתגיעו לרחבה המוקפת בשיחים. ממש ממול הרחבה תבחינו בדרך השזורה סביבה בצמחייה עבותה, עברו דרכה ואז תגיעו לנקודה בה תבחינו בהרבה ענפי עצים המתפתלים כמו נחשים על הקרקע ומעליה. עברו בינהם ורדו למטה בזהירות, תוך אחיזה בענפים, בצד שמאל למטה תבחינו בנקבה – עין תנור.
חרבת חנות

הכניסה לנקבת עין תנור מחייבת שימוש בפנס – הנקבה איננה ארוכה במיוחד וגם כמות המים בה דלה, שתיכנסו פנימה עד הסוף שמאלה תבחינו במעין חדרון קטן, העניין המרתק כאן הוא איך חפרו נקבה באורך כזה ובמיקום כזה שאין אליו כמעט גישה. מה גם שהמטרה של החופרים הייתה להגיע למקור המים הנסתר – הנביעה. מכאן נשים פעמינו חזרה אל השביל ממנו הגענו ונחזור ימינה חזרה אל תחילת המסלול ממנו הגענו. ניתן לחזור מכל מיני שבילי גישה אשר כולם מובילים למעלה וזאת להפוך את הדרך למעניינת ומרתקת יותר.

עצי האורן מלווים את הדרך חזרה החום והירוק יחדיו דומים להליכה בתוך פורטרט של רמברנט פשוט לא להאמין.

איך מגיעים:

בוייז עין מטע, אם אין וויז אז סעו על כביש 1 פנו בכביש 38 צומת אחת לפני הכניסה בית שמש(כקילומטר לפני) פנו שמאלה לכביש מספר 3855, המשיכו בנסיעה עם הכביש  עד אשר תגיעו לצומת T שם פנו שמאלה לכביש מספר 375, המשיכו בנסיעה במעלה הכביש עד אשר בצד שמאל תבחינו בחניון מסודר שהוכשר שם נמצאת השמורה.
מפת הגעה: עין מטע

מה בסביבה:

למי מתאים : מטיילים חובבים. עונה בשנה: חורף, סתיו, אביב. משך זמן: כ-4 שעות.
לסיכום :עין מטע חרבת חנות ושביל הקיסר הם  מקום שכדאי מאוד להגיע לטייל בו בעיקר באביב.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עין מטע

מיקום במפה

דילוג לתוכן