חשוב לדעת

חשוב לדעת

חשוב לדעת

עין קדם

מעיינות חמים ים המלח -עין סדק-  על שפת ים המלח מסתתר לו מעיין קדום המפיק מים חמים ונעימים להפליא.
עין קדם, הנקרא גם עין סדק  הוא מעיין חם הנמצא על שפת ים המלח, המעיין מחובר לתבור כדור הארץ, הוא מפיק מים תרמו מינרלים ללא הרף המגיעים מקרבו של כדור הארץ, כבר שמתקרבים אליו מבינים שמדובר בתופעה: מעוררת התפעלות, מהממת, יוצאת דופן ואטרקטיבית במיוחד.

הדרך אל עין קדם יפהפייה וכוללת נופים פרהיסטוריים, התחושה היא כמו ללכת על כוכב לכת אחר, חברים ברוכים הבאים לפלנטת “קדם”, כל מה שתראו כאן מבוסס על סיפור אמיתי ולא דמיוני בכלל. רחצה במימיו החמים של עין סדק ביום חורפי היא חוויה יוצאת דופן.

 

בכדי להגיע לעין סדק או יותר נכון למעיינות, עברנו כברת דרך של כ-30 דקות בירידה תלולה מאוד, עשירה בחלוקי נחל שבסופה: שתי בריכות שהמרחק בינהן הוא כ- 200 מטרים ובשתיהן תגלו בעבוע של מים המגיעים מבטן האדמה ונובעים החוצה מטמפרטורה של כ-45 מעלות צלסיוס, הכניסה למעיינות היא תענוג בימי חורף שבחוץ קר וגשום ובתוך המעיין חם במיוחד, וכך עשינו במהלך הטיול המשפחתי האחרון שלנו שבחוץ תפס אותנו גשם ורוחות.

המעיין אמנם אינו גדול אך חם מאוד כמו כן הוא עשיר במינרלים רבים התורמים לתחושת רוגע וחיוניות של הגוף.

המעיינות החמים בים המלח הם ספא טבעי לגמרי. ממש בתוך הטבע עם בוץ אפור וגופרית מספקים חוויה ייחודית.
המעיין נקרא גם בשם עין סדק והוא נמצא על תוואי נחל קדם, נחל קטן השוכן במדבר יהודה ואורכו כ 7 ק”מ בלבד..

כפי שאתם רואים הנופים הם חלומיים, כבר שמתחילים את המסלול מבחינים במפרצי החוף של ים המלח, תולדה של נסיגה מסיבית של ים המלח אשר אינם מותירים מקום לדמיון. מדובר בייבוש קשה של הים משתי סיבות: האחת, הקטנת הזרמת המים מהירדן לטובת השקיה וצריכת מים ביתית ותעשייתית השניה, הרחבת מפעלי האשלג לטובת שאיבת ואיוד מים בבריכות.

מאחורי ים המלח לכיוון מערב ניצבים הרי יהודה, כמו פרגוד שמכסה את ההצגה הגדולה : ים המלח, ושהלוט הוסר, עת יורדים מהכביש מטה אל ים המלח, מבינים שמדובר בלא פחות מפלא- הטבע גדול מהחיים עם נפלאותיו עוטה הוד והדר שאינם ניתנים לתפיסה אנושית נוכח העצמה הזו.

 

שלא תתבלבלו למרות שמדובר בים שזכה לכינוי האיום “ים המוות” סביבתו מלאת חיים: עצים מיוחדים הגדלים רק כאן, וציפורים ייחודיות שלא תראו במקומות אחרים בארץ.

הוראות הגעה: בוויז : “מעיינות חמים עין קדם ים המלח”(שימו לב לא להתבלבל עם עין קדם שליד הכרמל).למי שאין וויז – המקום נמצא כ- 6 ק”מ צפונית לעין גדי סמוך לשלט חום “קדם”- מחנים את הרכב בתוך שביל צמוד לכביש ומשם יורדים שמאלה חוצים את נחל קדם מלמעלה מבחינים בעץ יחיד ויורדים אט- אט לכיוון החוף במדרון תלול מאוד עשיר חלוקי נחל – ממש סמוך לחוף תראו בריכות קטנות.

אם אתם מעוניינים לקבל המלצות  וטיפים נוספים על היכן לטייל ובאיזה עונה סמנו לייק לדף שלנו והפכו לעוקבים שלנו: בא לי לטייל בארץ ישראל.

יש להצטייד בבקבוק מים מתוקים לשטיפת הגוף לאחר הרחצה. החוף אינו מוכרז ואין שירותי הצלה. לא להרטיב את העיניים עם המים.לא להישאר במים זמן רב כי הם חמים מאוד. הכניסה חופשית. המקום איננו נגיש כלל וכלל.

מסלולים באזור: גן בוטני עין גדינחל ערוגותנחל דודקאסר אל יהוד- דיר חיג’לה. וגם מקום שתפור על משפחות בניהולה המסור של רשות הטבע והגנים הלא היא עיינות צוקים המכונה גם עין פשחה. תאריך ביקור:09/12/2018

ולא לשכוח להביא :
מים
מצב רוח
כובע
ונשנוש

מסלולים נוספים באיזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מעיינות חמים נחל קדם
דילוג לתוכן