Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

עין עבדת

נווה מדבר קסום ליד מדרשת דוד בן-גוריון עין עבדת שמורת טבע צבועה בחום של ההרים וירוק של המים. העילית של מעיינות בנגב, עין עבדת היא אחת מפנינות הנגב, אשר טומנת בחובה. מסלולי הליכה מהנים, גבי מים במהלך כל השנה. נופים מדבריים טיפוסיים מרהיבי עין. בעלי חיים האופייניים למדבר עם מקורות מים בקרבתם כגון: יעלים, שפני סלע, עופות דורסים כמו בז הצוקים. בגלל האטרקציות הרבות שמשלב מסלול זה של עין עבדת. הוא מאוד פופולרי ומומלץ בתור, טיול עם ילדים בנגב. אמנם מדובר במסלול טיול שבחגי ישראל עמוס לעייפה. אך עדיין אם הגעתם למקום, מומלץ בחום לשלב טיול זה עם מדרשת בן גוריון הסמוכה. שוכן בקרבת מקום והמלצה שהיא נכונה לגבי כלל השמורות, להגיע מוקדם.

קצת על המקום, עין עבדת היא שמורת טבע הנמצאת בהר הנגב. בה מעיין נובע כל השנה, שמקורותיו 3 ק”מ מערבית לשדה בוקר. המעיין נובע מנחל עובדת שהוא אחד מיובליו של נחל צין, מדובר למעשה על מעיין שכבה ממי גשמים שנכנסו אל מתחת לאדמה, עד שהם מבצבצים החוצה אל מחוץ לאדמה במקומות בהם שכבת הקרקע אינה אטומה. לא הרחק מכאן נמצא עין עקב שגם כן זורם כל ימות השנה.

 

 

 

המסלול בעין עבדת

מעבר לכך שיש מפלי מים מרהיבים הנשפכים לבריכה שעומקה כ 8 מטר. נחל עבדת יוצר בשמורה קניון צר המתחתר בסלע הקרטון הלבן הרך ויוצר בו מעיין מסלולים בצורת קצפת. אם המקום מאוד עמוס ואינכם רוצים להיכנס לתוך השמורה בה החניון קטן (ראו הוזהרתם)ניתן, ללא כל תשלום, כ 300 מטר לפני שער הכניסה של השמורה להחנות את הרכב בחניון רחב יותר, הנמצא שם, ולשכשך את הרגליים בבריכות שכשוך שנוצרו מגשמי החורף (בעיקר באביב).קצת לגבי המסלול, נוח מאוד להליכה אינו ארוך מדי, כשעה שעתיים בהתאם לקצב ההליכה. אז הנה לכם עוד המלצה רטובה ליום חם לטיולים בדרום.

תיאור המסלול לעין עבדת

בשמורת עין עבדת יש 4 דברים מרכזיים שיש לראות : מפל עין עבדת – מפל יפהפה הנשפך ליד בריכה עמוקה במקום הוכשר שביל הליכה שעובר במקביל לבריכה ולמפל; מערות הנזירים – אילו הן מערות עתיקות שנמצאו בשטח השמורה בצידי המצוק שבתוכו נמצאת שמורת עין עבדת, המערות חצובות בתוך הסלע  ; חורשת צפצפת הפרת – חורשת עצים  נקודת צל במסלול , עצים אילו הם עצים הגדלים על גדות הנחלים באזור הנגב והערבה , אילו הם עצי צפצפה  נשירים; תצפית עין מעריף – נקודת פנורמה מרשימה החולשת על כל הקניון  בשמורת עין עבדת.

אורך המסלול : 1.5 ק"מ . זמן מוערך : כשעתיים .

ראשית יש לציין אל אף שזה מאוד מזמין ונראה כיף לא נורמלי להיכנס למים ולהתרענן מהחום המדברי היבש . חל איסור מוחלט להיכנס למים זו שמורת טבע.

יעל בשמורת עין עבדת

לסיכום עין עבדת

לטעמי טיול גורמה מבין מבחר טיולים בדרום הקיימים – מסלול יפה המשלב ,בעלי חיים, מים, נוף הררי,צומח מתאים לכל המשפחה מומלץ בעיקר להגיע בתקופת האביב, עת המים טרם יבשו בגבים.
הכניסה לשמורה כרוכה בתשלום. בתיאום מראש בתקופת הקורונה. חשוב ביותר בתקופת שיטפונות קיימת סכנה להיכנס לשמורה.

הוראות הגעה: ניסע בכביש מס’ 40 (זה הכביש המוביל מבאר שבע למצפה רמון) ונפנה לכיוון מדרשת שדה בוקר – שם יש כניסה תחתונה לתוך השמורה ניתן גם לרדת דרומה כ 5 ק”מ ולהיכנס מהכניסה העילית של שמורת עין עבדת.

הוראות הגעה לעין עבדת: בוויז “עין עבדת- חניון עין עבדת”. שימו לב לא להתבלבל יש את גן לאומי עבדת שזה משהו אחר מדובר בעיר נבטית קדומה ולא במסלול המתואר פה..השמורה מנוהלת ע”י רשות הטבע והגנים.

טיול לשמורת עין עבדת

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חניון עין עבדת

מיקום במפה

דילוג לתוכן