עין מקלף בחורף

רקע

על עין מקלף סביר מאוד להניח שלא שמעתם. מדובר על מעיין נסתר בהרי ירושלים עם ניקבה ופינת ישיבה לצידו.
בירושלים כידוע מעיינות רבים ומרובים , אחד המעיינות שמעבר להיותו חבוי מהעין הוא נמצא בנקודה מאוד מעניינת מתחת לכביש מספר 1, זהו מעיין אמנם קטן אך בצבע כחלחל, אשר כל סביבתו משתקפת ממש כמו ראי ,שערות שלומית שהוא צמח מאוד נפוץ באזור הרי ירושלים משתרך לו וגדל בדפנות בריכת המעיין המחופה אבן עם ירוקת. בביקור שלי במעיין בתאריך 07/01/2022. גיליתי שהמעיין וסביבתו נוקו הוא עבר תהליך של טיפוח משמעותי. ובתוך הבריכה נראו דגי זהב והמים צלולים ויפים. במקום מתבצעות חפירות אריכאולוגיות מסומנות מסביב לשטח המעיין.

מרדכי מקלף

מרדכי מקלף היה הרמטכל השלישי בצה"ל אחרי יגאל ידין. מקלף היה שנה אחת בתפקידו בלבד אך עשה המון , הוא היה הרמטכ"ל הצעיר ביותר בצה"ל בן 32 בלבד. אחד מהדברים המשמעותיים שעשה במהלך שירותו זה הקמת יחידה 101. סיפור נוסף אודותיו הוא ממאורעות תרפ"ט. כידוע במאורעות תרצ"ו – תרפ"ט ערביי האזור ביצעו פרעות. אחת המושבות של 12 משפחות אחת בהן התגורר מקלף ומשפחתו . בשנת  1929 חדרו הערבים המחבלים לביתו ,הרגו את אביו אימו ואחיו הוא קפץ מהמרפסת נמלט וניצל גם אחיו ואחותו הצליחו לברוח. לרוע המזל אביו אימו ואחיו הנוסף נרצחו.

מעין עין מקלף היפה

בתמונה שלמעלה המעיין צולם ב 7/9/2020 סביבת המעיין מוצלת היטב וסמוך אליה יש מערה שהיא למעשה הניקבה אשר מזינה את המעיין , כפי שניתן מצוא במעיינות רבים בירושלים כגון: עין איתמר ; הליפתא ; עין ספיר ועוד. אם זאת למרות היותה ניקבת מים גבוהה שלא דורשת התכופפות בעת הכניסה אליה, בניגוד לניקבות האחרות שציינתי לעיל, זו אינה מזמינה כלל וכלל, הכניסה אליה עוטה כורי עכביש רבים הפזורים לאורך הקירות , וגם העובש שולט כאן בהינתן סביבה לחה קבועה. מעיין מקלף נקרא על שמו של רמטכ”ל צה”ל – מרדכי מקלף אשר מתגורר ביישוב מוצא שנמצא מעל המעיין.

והנה הניקבה 1/2022 מול 9/2020 מתחת

הניקבה בעין מקלף

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הניקבה בעין מקלף

הגישה לעין מקלף עוברת ממש סמוך ומתחת ליישוב מוצא , כדי להגיע לכאן עליכם להחנות את הרכב שלכם בנקודה הזו בוויז : נקודת התחלה מסלול עין מקלף. הנמצאת מתחת למחלף של מוצא, ולהשתלב בשביל הליכה צר עם סימון השבילים הכחול, לכו בדרך שאינה מוצלת כ -10 דקות לערך, בדרך תעברו גם על תוואי שביל אופניים, המוביל לפארק עמק הארזים, לאחר שתעברו שדרת שיחי פטל תבחינו במעיין קטן ולידו עץ מייש גבה קומה זהו עין מקלף. יש לשמור על הניקיון כי אין שירותי פינוי אשפה במקום. הכניסה חינם. אין מגבלת שעות. השביל למעיין חשוף לשמש לכן יש להצטייד בקרם הגנה כובע ומים.

קישור בוויז למקום לחצ/י כאן : עין מקלף

קישור לעמוד ענן : עין מקלף

 

עין מקלף בצבע טורקיז

מה באזור :

נחל יתלה ; עין קובי ; עין הטייסים ; עינות בוקר ; עין רזיאל; עין כיסלון
תודה לליאת מטס על העזרה במציאת המעיין.

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן