עין מאיר -עין אל קוס

רקע

מעין מאיר (עין אל קוס) הוא מעיין הנמצא סמוך ליישוב נווה צוף (חלמיש) שבחבל בנימין. במקום 2 בריכות, הראשונה היא בריכת מעיין יפהפיה בגודל של כ- 2 מטר על 2 מטר לערך ועומקה  כ- 1.2 מטרים. הבריכה ניזונה מנביעה היוצאת מקיר עשוי מסלע אפור וענקי, המים נקיים וצלולים להפליא. אם תביטו פנימה לתוך הנקודה ממנה נובעים המים תגלו סרטני נחלים כמה דגים ואת שחריר הנחלים (זוהי סוג של קונכיה שחורה הרגישה לזיהום ,כך ברגע שהיא נוכחת במים זה מעיד על כך שהמים זכים וראויים לרחצה, יש גם סבורים שגם לשתייה). זרימת המים יוצאת מתוך הסלע מטה אל קצה הבריכה העליון השמאלי .

שערות שלומית, צמח שאופייני למעיינות גם כן גדל על הסלע ממנו נובעים המים ונהנית מזרזיפי מים בלתי פוסקים. מי המעיין קרים מאוד, שטח הבריכה מוצל כל כולו  ע"י עץ תאנה ענקי , ליד המעיין יש מקומות ישיבה (שולחן פיקניק) שגם הוא מוצל ע"י עץ התאנה.

בריכת מעיין זו, היא החדשה מבין השניים שנמצאות במעיין מאיר, והנקייה יותר, היא נחפרה לאור גילוי של נביעת מים ואהובה מאוד ע"י תושבי נווה צוף והסביבה.

מעיין מאיר ליד נווה צוף

בריכת המעיין השנייה הנמצאת במעין מאיר ממוקמת פנימה יותר. מהכניסה הולכים ישר מהחנייה, במקום לפנות שמאלה. מגיעים למתחם ארכיאולוגי מרשים בצד שמאל, ישנן מדרגות מסותתות באבן, מימין להם מערה עם קשת גדולה ממנה נובעים מי המעיין, אל תוך בריכה קטנה דמויית קערה. משם בתעלת אבן קטנה זורמים המים אל תוך בריכה בגודל חצי סהר (שגודלה כ  2X2 מטר).הבריכה הזו נקייה פחות מקודמתה, היא אמנם ראויה לרחצה אך פחות צלולה.

האתר הארכיאולוגי הזה היה בעבר כפי הנראה אתר פולחני רומי קדום והוא בהחלט מרשים.  מן הבריכה נשקף נוף יפה של של הרי בנימין הנישאים וניבטים מעלה. לא הרחק מכאן מעברו השני של הכביש נמצאת חורבת תמנה שבימים אילו מתבצעות שם חפירות ארכיאולוגיות, ארכיאולוגים סבורים כי יהושוע בן נון חנה פה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
עין מאיר - עין אל קוס

מעל בריכה זו ניצב שולחן פיקניק גם הוא מוצל. ופנימה יותר נמצאת בריכה נוספת שפחות מומלצת לרחצה והיא מאוד רדודה בהשוואה לשתיים האחרות.

מעין מאיר הוא מעיין אהוב מאוד ע"י תושבי נווה צוף והסביבה. המבקרים מתחזקים אותו באופן תכוף. שטח המעיין נקי מאוד וניכר שנעשית פה עבודת תחזוקה הולמת.

מעין מאיר קרוי על שמו של מאיר סגל ז"ל ממייסדי היישוב נווה צוף. לצד המערה יש שלט עם שמו וציטוט של צבי יהודה הרשלג : " מעיין היה לי בין עשבי הבר פינת ילדות נאמנה בלבי רוגעת לעד חלקת האלהים הקטנטנה חלקת אלהים ופיסת שמים דבר לא אבקש רק אבן קטנה ראשי להניח בצל הזית".

מעיין מאיר ליד חלמיש

איך מגיעים

בוויז : מעין מאיר

אם הגעתם מכיוון המרכז(תל אביב) עליכם לעלות על כביש מספר 443 לנסוע לכיוון העיר מודיעין. לפני הכניסה הראשית לעיר פנו שמאלה ברמזור לכיוון הישובים : לפיד, כפר אורנים ,נילי , מודיעין עילית וכפר חשמונאים. סעו כל המן ישר עד שתעברו מחסום צבאי. לאחר שעברתם אותו סעו כל הזמן ישר . חילפו על פני היישוב נילי. בציד הדרך תראו כפרים פליסטינים הכניסה אליהם אסורה בתכלית האיזסור ומהווה עבירה פלילית.

אחרי שעברתם את נילי תעברו את הכפרים שבתין מימינכם ושוקבא לאחר מכאן משמאלכם. בצומת הבאה פנו ימינה לכביש מספר 465(לכיוון נווה צוף). חילפו על פני הכפר דיר אבו משעל, סעו עם הכביש המתפתל כל הזמן ישר וממש לפני היישוב נווה צוף תראו שלט חום " מעיין מאיר". המפנה ימינה לתוך חניית עפר חנו פה. בצד ימין תראו ריבוע בטון גדול עליו כתוב " כי סערת עליי לנצח אנגנך". מעל אזור החנייה יש שביל עפר המעיין הראשון נמצא משמאלכם. וכדי להגיע לשני המשיכו ישר בשביל פחות מדקה ואתם במעיין.

שימו לב מדובר על מעיין מחוץ לתחומי הקו הירוק ולכן הוא בעל רגישות ביטחונית ואוכלוסייה פלסטינית רבה נוסעת בכבישים אילו ולכן מומלץ להגיע בקבוצה או עם מלווה חמוש.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מעין מאיר

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן