Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

עין כובשים

עין כובשים הוא מעיין בתוך יער חניתה בחלק הצפוני של הגליל המערבי , המעיין שופע בתקופת החורף והאביב.

עין כובשים  מורכב מלקט בריכות יפות הנמצאות בלב אזור מיוער, המחוברות בינהן  עם תעלות מים חצי סגורות המתפתלות על אדמת היער.  תעלות אילו מנקזות את עודפי המים המצטברים בבריכה העליונה הראשית. בריכה זו בעלת היא מבנה מלבני גדולה כ 5*3 מטרים מטרים ועומקה כ 20 ס"מ. הזרימה לבריכות האחרות מתאפשרת נוכח העובדה שבריכה זו היא הגבוהה ביותר מבין שלושת בריכות עין הכובשים. אל תפתחו ציפיות כי בבריכה זו ניתן רק לשכשך רגליים ולא להתרחץ.

בשל מיקומה הגבוה יחסית של בריכה  זו היא נסתרת מאזור החנייה הקטן הסמוך , המודגש בצבע הלבן של שביל העפר הרחב המנוגד בתכלית לצבע היער הירוק -חום השולט סביב.

מעל הבריכה יש גדר עץ התוחמת את אזור הבוסתן והבריכות אליה ניתן לטפס עם מדרגות אבן ולצפות בעין כובשים על רקע יער חניתה.

מנקודה זו אפשר לרדת  ימינה , למסלול הליכה העובר כחוט השני דרך כל בריכות עין הכובשים , שתי הבריכות הקטנות הן בריכות נוי שאינן עמוקות בכלל . מכאן אפשר לרדת בתלילות במדרגות אבן שבמקביל אליהן ניתן לראות זרזיפי מים היורדים במורד היער בתעלות אבן קטנות.

יער חניתה

תיאור המסלול

אמנם מרבית המסלולים ביער חניתה מיועדים לרוכבי אופיים ולאופנוענים. אך זה לא אמור למנוע מכם לטייל בתוך היער, בייחוד אחרי הגשם , ניתן גם לעשות ליקוט פטריות. בכל אופן ניתן לעשות מסלול טיול מעגלי בתוך היער. כפי שמצוין בהקלטה של המסלול בתחתית הפוסט. המסלול מתחיל משביל המדרגות ממש מתחת לזוג הבריכות התחתונות של עין כובשים , משם תגיעו לבוסתן ע"ש ג'ולי הראל (יש במקום גם שולחנות פיקניק) , משם המסלול חותך את היער עד שמגיע עד הכביש הפנימי המחבר את מקטעיו השונים של יער חניתה. ומשם לחזור דרך הכביש למעלה חזרה לעין כובשים היכן שהשארתם את כלי הרכב שלכם.

ניתן גם להגיע למצפור  יער חניתה הנמצא מעל עין כובשים – ניתן להגיע עם הרכב. ראוי לציין שהכבישים העוברים בתוך יער חניתה חדשים ונוחים להפליא.

היתרון הגדול שאפשר לשלב טיול, התרעננות וגם פיקניק בתוך יער שבין עציו נראה נוף גלילי עוצר נשימה.

עין כובשים ביער חניתה

קצת היסטוריה

עין כובשים בערבית מכונה עין אל ביצא'א (עין הביצה) , מקום זה לפי שרידיו מתוארך לתקופה העות'מנית. הבריכות, הבורות, והבוסתן מלמדים על עבר חקלאי של המקום. מאוחר יותר שימשה עין כובשים את חברי קיבוץ חניתה שהיה בעבר אחד מיישובי חומה ומגדל. ומראשית המפעל ההתיישבותי בארץ. המקום קיבל את שמו על שם פלוגת הכובשים ממייסדי קיבוץ חניתה. בעבר המעיין היה מוזנח מאוד וכל מי הגשמים חילחלו אל תוך האדמה , בשנת 2013 קק"ל שיפצה את המקום , תהליך שכלל הכנת תעלות מים מאבן המנקזות את המים אל הבוסתן הסמוך הנמצא למטה יותר.  כיום משמשים המים להרוות את צמאונן של חיות היער.

בריכות עין כובשים

איך מגיעים בוייז : עין כובשים.

עליכם לעלות צפונה לכיוון קיבוץ חניתה , אם הגעתם משלומי מכביש 899, עליכם לפנות שמאלה לכיוון כביש 8990 . במהלך העלייה תבחינו בכניסה ליער עם שלט " אנדרטת חומה ומגדל" ,פנו ימינה. לאחר מכן פנו בפנייה הראשונה שמאלה תראו שלט שביל הבארות, המשיכו כל הזמן עם הסימון הירוק וסעו עם הכביש כל הזמן ישר,  עד שתגיעו לגדר שלידה רחבת עפר קטנה וכניסה לתוך היער – תראו בפנים שלט עץ גדול המספר על המקום ומתחתיו נמצאת הבריכה הראשית של עין כובשים(עין בדה).

היכן לטייל בסביבה:

עין געתון ; מחצבת געתון ; נחל בצת ; אכזיב; מערת קשת: נבוריה – דרך נוף ביריה

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עין בידה (כובשים)

מיקום במפה

דילוג לתוכן