מים בעין ירדה

עין ירדה הוא מעיין הנשפך בעזרת פלגי מים הישר אל חיקו של נחל מחניים. יופיו וייחודו טמונים בעובדה שהוא ספון בין עצי אקליפטוס איתנים וגדולים ונמצא בתוך חורשת עצים. נחל זה הינו ארוך ומתחיל את זרימתו באזור יער ביריה שבגליל העליון.

אפיקו הכולל נמתח לאורך 13 קילומטרים הוא מתחיל בגובה 1000 מטרים לערך מעל פני הים. חוצה את המושבות הגדולות של הגליל : חצור הגלילית, רמת כורזים, מחניים, משמר הירדן ותחנתו הסופית היא ליד קיבוץ גדות. משם הוא מתחבר הישר לנהר הגדול של ישראל – נהר הירדן.

עין ירדה נמצא בתוך חורשת עצים מטופחת של קק”ל. מעל המעיין קשרו מטיילים צמיג רכב עליו ניתן להתנדד. והיתרון הגדול שלו ביותר הוא העובדה שהוא מוצל. והוכשרו לצידו מקומות ישיבה לפיקניק משפחתי או זוגי.

עין ירדה הוא אמנם לא מעיין עמוק מאוד ומימיו מתאימים יותר לשכשוך רגליים מאשר לרחצה . פשוט כי אינם עמוקים. אם זאת ניכר כי המים נקיים וצלולים מאוד. לאורכו  של נחל מחניים ניטעו עצי שיזף. אחד העצים המיוחדים שיש כאן הוא עץ המכונה “עץ זלמן” . זהו עץ אלה ענקי.

בתוך מי נחל מחניים ועין ירדה תמצאו רק עלי אקליפטוס שנשרו לתוכם ומשייטים להנאתם במורד הנחל. גזעי אקליפטוס בולטים מעל פני האדמה ובתוך המים ונראים כמו תנינים השוחים בתוך נהר. גם גזעים שמוטים נראים סמוך לגדת הנחל.

רחצה בעין ירדה

חורבת ירדה

מעל נחל מחניים נמצאו שרידיו של חאן מרשים מאוד הצופה אל עבר עמק החולה שמו “חורבת ירדה”. במקום נמצאו שרידים המעידים שהמקום שימש כאורחן . וכן נמצאו בו שרידים של : בורות מים, מחסנים, חצרות , חדרי מגורים . חאן עתיק זה נרכש ב 1936  ע”י קק”ל מידי הערבים וייהד את אותם שטחים. עד  1948 החזיקה במקום קק”ל. בשנת 1948 התקיפו הסורים את משמר הירדן ואת החאן הזה יחד עם ערבי ארץ ישראל. זאת במטרה לגדוע את הקשר בין יישובי אצבע הגליל המרוחקים בצפון עם שאר נקודות ההתיישבות בארץ. נערך פה קרב קשה בסופו השתלטו הסורים על המקום. כמו כן במקום התגלו חרסים ושרידים המצביעים על התיישבות מהתקופה הרומית.

לא הרחק ממקום הוקמה אנדרטה לזכרם של  78 חללי הקרבות כאן.

מים צלולים בעין ירדה

תיאור המסלול

אפשר לשלב כאן מסלול טיול רגלי של כשעה הליכה בשקט ( כ -1.5 ק”מ). ולכלול בו את נחל מחניים ,עין ירדה וחורבת ירדה. מעבר לפלגי מים, אנדרטאות, נופים מהממים, גשרוני עץ. ניתן לעשות באזור זה גם טיול אופניים לאורך נחל מחניים. מסלול לזה מתחיל מתחנת דלק של צומת מחניים.  כמו כן אפשר גם לשלב ביקור באנדרטת עמרי להד שנהרג בקולומביה מהכשת נחש הנמצאת בסמוך לנחל .

עין ירדה בנחל מחניים

איך מגיעים

בוויז : “עין ירדה ” סעו בכביש 90 שעולה צפונה לגליל העליון ואצבע הגליל  מאזור כפר נחום -טבחה. עלו כל הזמן עם הכביש ישר למעלה חילפו על פני כורזים , עמיעד , אליפלט , ראש פינה . עד שתגיעו לצומת מחניים פה פנו ימינה לכיוון כביש 91  לעבר קיבוץ משמר הירדן. ממש לפני הקיבוץ ולפני תחנת דלק סונול פנו שמאלה אל תוך דרך עפר.  אם יש לכם ג’יפ המשיכו עם דרך זו לאחר כחצי קילומטר תגיעו לחניון עם חורשת אקליפטוסים ועצי תאנה ומתחת מקווה מים – זהו עין ירדה.  אם אין לכם רכב 4 על 4 , החנו את רכב  ועשו את אותה הדרך ברגל.

 

איפה לטייל באזור

צוק מנרה -רכס הרי נפתליאגמון החולה; עין מימון  ; נחל דישון ונחל אביבים ; אגמון החולה ; עין הדייג ; עין תאו – עין ג’חולה

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עין ירדה
דילוג לתוכן