Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

המעיין המשוגע -עין יפעם

על המעיין שאיבד את דעתו שמעתם? ובכן עין יפעם המכונה המעיין המשוגע. הוא מעיין בעל אופיי ייחודי מאוד .
זהו מעיין הפעיל רק בתקופת החורף וגם רק בתקופה שיש גשמים טובים וברוכים. סיפור המעשה: שיורדים גשמים רבים באזור הגליל המערבי . באזור זה הנמצא בין הכפרים ינוח-ג'ת וירכא ברום של כ – 600 מטרים מעל פני הים. המים נאגרים מתחת להר במאגר נסתר בלתי נראה לעין החבוי תחת האדמה. לאחר גשמים טובים המים צצים מתחת לאדמה ומציפים בריכה גדולה (כ 17 מטר) אשר יש לה פתח המנקז את מימייה אל תוך ערוץ נחל בית העמק. למראית עין לא מדובר במשהו חריג , אך לאחר מספר ימים מבריכת הקסמים הזו המים נעלמים לחלוטין. כאילו לא היו דברים מעולם והבריכה הייתה יבשה כל הזמן.

תופעה זו מוסברת ע"י מושג הנקרא בשם "מעיין פועם". זוהי תופעה בה נביעת המים במאגר מספקת מים לבריכה ומזינה אותה עד שנגמרים בה המים ואז הבריכה ריקה לחלוטין. למעשה מעיין זה פועל על פי עקרון גיאולוגי והידרולוגי המבוסס על פעימות כלומר בריכת המעיין מתמלאת במחזורים. מה שבמילים פשוטות אומר שבריכת המעיין לא תמיד מלאה.

שם נוסף שלו הוא עין מג'נונה שזה בתרגום מערבית המעיין המשוגע. זאת על שום היותו מעיין בעל אופי כשל בקבוק ג'יני ממנו יוצא שד.

אביב בנחל העמק

מעיין זה נמצא לא הרחק ממצוקי גיתה (יישוב הנמצא בסמוך). סביב בריכת המעיין שבימים טובים בין פעימה לפעימה מימי המעיין תכולים ויפים למכביר. ישנם עצי זית רבים המסודרים שורות-שורות עם רגבי עפר חומים בינהם. בתקופות שלאחר הגשמים , בעיתוי המתאים תוכלו אף להתרחץ בבריכה ולראות איך המים זורמים במפלון קטן אל נחל בית העמק.

דבר שחשוב מאוד לקחת בחשבון לפני שמגיעים: יש מצב שתגיעו ולא תמצאו מים בבריכה בכלל, בגלל שתקופת זרימת ומילוי הבריכה היא רק בחודשי החורף וגם אז רק שיש גשם טוב.

נחל העמק מסלול

אז לשאלה המהותית ביותר בפוסט זה שאתם כמהים וסקרנים לדעת איך מגיעים למעיין המשוגע?

ובכן המעיין ממקום בין הכפרים הדרוזיים ינוח-ג'ת וירכא באזור גלילי עם טרסות אבן וחלקות גידול זיתים מסותתות. כפי הנראה גם חקלאי העבר הרחוק זיהו את הפוטנציאל של המקום והקימו כאן תחנת קמח ששרידיה נראים עד היום במקום.
קירות הבריכה אינם טבעיים ונבנו ע"י תושבי הכפר כדי לאפשר רחצה וסגירת המים.

בכל אופן מעבר לבריכת המעיין של עין יפעם , אפשר לשלב הליכה בשביל מסומן בשחור שעובר בחלקו בערוץ נחל בית העמק. ממשיך בדרך יפה שבשוליה נמצאים מצוקי גיתה בסוף הדרך המסומנת בשחור תגיעו לפארק סלעים גדול ויפה עם נוף יפה הנקרא מצוקי ג'ת צפונית לא הרחק מנחל גיתה. הזורם במקביל לנחל בית העמק.
לגבי מסלולי הטיול אפשר ללכת על השחור ולחזור כמסלול קווי לפי יכולתכם או לעשות את המסלול המעגלי שהוא ארוך יותר ומיועד למטיבי לכת.

מה עוד אפשר לעשות בסביבה : מפלי פרוד תחתון וקברי צדיקים ; שמורת הר מירון ; שמורת נחל עמוד ; עין רמיאל – עין שפר.

כלניות בנחל העמק

איך מגיעים למעיין המשוגע: המעיין נמצא בדיוק בין גיתה לג'ת . מצ"ב מיקום בעמוד ענן : https://amudanan.co.il/#!wiki=P285624

המעיין המשוגע נמצא בחלק העליון של ירכא לא רחוק מבניין המועצה.

קרדיט התמונות : Amit Amiran-Sapugo

 

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

2 תגובות

  1. אתר נוח חברותי ונגיש ומאפשר אלטרנטיבות קרובות חוץ מזה הצלחנו להגיע שהמעיין פעם וזו חוויה מדהימה לילדים שאחרי ארבעה ימים חזרנו והוא היה יבש לחלוטין והילדים קראו לו מעיין קסום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גיתה

מיקום במפה

דילוג לתוכן