Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

עין יזרעאל

עין יזרעאל הוא מעיין הנמצא באזור עמק המעיינות, מעבר לעובדה שלמקום יש כריזמה משלו, יש סיפור התנכ"י , על האתר, אודות כרם נבות. על תל יזרעאל שכן הארמון של המלך הידוע לשמצה , אחאב, ומתחת לתל נמצא עין יזרעאל שלמעשה הייתה בעבר נחלתו של נבות היזרעאלי.

הסיפור התנכי המקושר לעין יזרעאל

המלך אחאב שחפץ בנחלה שבתל יזרעאל , מבקש אותה מנבות ואף מציע לו תמורתה  כסף  רב או נחלה באזור אחר . נבות, מסרב לוותר על נחלתו ומשיב : "חלילה לי מה' מתתי (מלתת) את נחלת אבותי לך". אחאב לא אהב את תשובתו הוא, חוזר לארמונו ומספר לאישתו ואיזבל על כך שנבות סירב לעיסקה המוצעת , היא בנחישות מבטיחה לו שתצליח להשיגה, זאת ע"י תכנון תחבולה. היא מעלה את נבות למשפט בטענה  שקילל את ה' ואת אחאב, ניצלה את כוחו של אחאב נבות נמצא אשם ומוצא להורג. ובזאת השיגה איזבל את מטרתה והכרם של נבות מועברת למלך אחאב, הוא מספח את הכרם ותהדר בכך שהוא בעליה של הכרם.  אליהו הנביא זועם אליו ואומר את המשפט המפורסם: "כה אמר ה', הרצחת וגם ירשת?" ומקלל אותו היכן שנבות מת , מות תמותו אתה ואיזבל אישתך ימותו. אחאב שומע את הדברים האלו, נופל על ברכיו ומתאבל.

הניקבה בעין יזרעאל

תיאור עין יזרעאל

המקום יפהפה ,במרכז בריכת המעיין יש מבנה מבטון ,אם תגיעו מוקדם בבוקר תראו את הקרקעית ומים צלולים מאוד. היתרון הגדול של עין יזרעאל שבימים חמים אין צורך ללכת הרבה הוא נמצא דקה מהחנייה. המעיין מוקף בחורשת אקליפטוס . סמוך למעיין יש ניקבה שאפשר להיכנס לתוכה עם פנס, חוויה לילדים,  והיא זו שלמעשה מזינה את המעיין. גובהה של הניקבה הוא 1.5 מטרים ועומק המים בתוכה הוא כחצי מטר לערך לניקבה יש פתח כניסה ופתח יציאה שימו לב , לקראת  פתח היציאה מהניקבה התקרה נמוכה צריך להתכופף כדי לא לקבל מכה בראש. ניתן לשלב פיקניק במקום ,נא שימרו על המקום היו כאן מקרים רבים של חוסר שמירת ניקיון !!!

לא הייתי מציע להיכנס עם כל הגוף כי במים קצת ירוקים אבל בהחלט אפשר לשכשך רגליים. שמו של המקום בערבית הוא "עין אל-מיתה" , אל המקום יש שביל נסיעה עם רכב פרטי והוא הוכשר ע"י קק"ל לשימוש הציבור הרחב. בעבר הייתה כאן משאבת מים ששרידיה זה מבנה הבטון אשר נמצא במרכזה של הבריכה. בעבר עין יזרעאל היה יבש – עד שבשנת 2009 קידוח של מקורות מהסביבה הוסט לכאן ודואג שהמעיין יהיה כל הזמן מלא גם בתקופת הקיץ.

 

עין יזרעאל

איך להגיע לעין יזרעאל

תל יזרעאל נמצא לא הרחק מכאן , הוא משקיף על כל הסביבה , תל זה היה בעבר בימי טרום מלחמת העצמאות כפר ערבי בשם " זירעין" -מיקומו האסטרטגי שלט על הדרכים לג'נין, ב1948 כבש צה"ל את הכפר והפלמ"ח הקים על אדמותיו את קיבוץ יזרעאל. עין יזרעאל נמצא בין צומת לצומת יזרעאל – ההגעה אליו מאוד פשוטה. תלוי במה תבחרו להגיע ישירות לעין יזרעאל . לחצו על האפליקציה על כפתור הוויז. אם אין לכם וויז על כביש 71 בין עפולה לבית שאן פנו לכביש 675 , תבחינו בשילוט חום של קק"ל "עין יזרעאל" פנו וסעו עם השביל עד שתגיעו לחנייה. אופציה שנייה היא להגיע לתל יזרעאל – להמשיך בנסיעה על כביש 675 בכניסה לקיבוץ יזרעאל פנו ימינה שם נמצאת האנדרטה של הפלמ"ח והתל. ניתן לעשות את המסלול הקווי מתל יזרעאל לעין יזרעאל – מדובר על הליכה של כשעה לערך כ 1.5 ק"מ הליכה.

אופניים בעין יזרעאל

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עין יזרעאל

מיקום במפה

דילוג לתוכן