לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

גן לאומי יהודה החדשני

רקע

.

עין הנציב הקרוי גם עין יהודה אחד המעיינות היפים ביותר בישראל. שעומד בכל הקריטריונים כדי לזכות בתואר הזה .

בתאריך 2/6/2024 גן לאומי עין יהודה נפתח, לאחר שיפוץ ושינוי מהותי במתאר האתר. לגמרי בפיקוח מלא של רשות הטבע והגנים. עין הנציב במתכונתו החדשה נראה מאורגן ומונגש באופן מלא.

זה לקח 3 שנים וסה"כ השקעה כספית מטורפת  של כ 6.5 מיליון שקלים .

גן לאומי עין יהודה המחודש

עין הנציב היה בעבר מעיין עם בריכה ענקית בצבע כחול -טורקיז. עם נקודות קפיצה. הרבה אנשים הביאו מתנפחים ושחו להנאתם בבריכה הגדולה.

עם זאת מעיין זה עשה הרבה כאב ראש וצרות, תרתי משמע, לתושבי "עין הנציב" הסמוך. בגלל שהוא  נמצא בתוך היישוב שלהם. והאמת אפשר להבין אותם. רעש , מלא כלי רכב בתוך שטחי המושב ובעיקר לכלוך וטינופת.

מעבר לכך המעיין במתכונתו הישנה לא היה מונגש, לא היה מפוקח. וגם לא היו מקומות ישיבה מסודרים.

רשות הטבע והגנים הפכה את המעיין האהוב לגן לאומי מסודר הנקרא "גן לאומי עין יהודה".

צבע המים בגן לאומי עין יהודה
צבע המים בגן לאומי עין יהודה

עין הנציב במתכונתו החדשה כולל :

א)שלוש בריכות מים חדשות דנדשות מבטון בעומקים שונים. כולן מיועדות ומותרות לרחצה.

ב)במקום ננטעו צמחיית קנה + עצי תמר המעניקים למקום נופך מיוחד במינו של מעין "אואזיס" – נווה מדבר.

ג)הוכשרו שבילי הליכה מונגשים ברחבי הגן הלאומי.

ד)במקום הוצבו פינות ישיבה לרחבי הקהל הרחב + ספסלי ישיבה לאורך שבילי ההליכה.

ה)שירותים, מקלחות פתוחות. חנייה (100 מקומות).

אם נתייחס לבריכות המים שהם המוטו והעניין המרכזי בגן הלאומי, אז יש אחת עמוקה הכוללת שירותי הצלה. השנייה מונגשת ורדודה לילדים קטנים. והשלישית בריכת שכשוך קטנה הנסתרת מהעין בתוך סבך צמחייה.

גן לאומי עין יהודה המחודש

חוות דעת מביקור באתר גן לאומי עין יהודה

הגענו צוות "בא לי לטייל" לסקירה של האתר . בהתרשמותי המקום עבר מהפכה עצומה. נכון שזה שנוי במחלוקת . אבל בתכ'לס. כל האתר כולל שבילים מונגשים בצבע חום -קרם משוב. ויפה. המקום כרגע כמעט ואיננו מוצל: לא שטח הבריכות ולא השביל המונגש אליהן. משיחה עם נציג רט"ג נאמר שזה ייקח קצת זמן בגלל שהעצים צריכים לגדול.

בינתיים המצב הוא שיש נקודות מוצללות מעטות מאוד. הנמצאות בשטח המדשאה. סנוניות חותכות את השמיים מעל פני המים. ריח צואת הפרות החריף מהרפת של הקיבוץ, עדיין מסריחה מאוד את האזור.

במקום 3 בריכות כאמור לעיל – אליהן אפרט כאן.

הבריכה העמוקה

הבריכה העמוקה הכוללת גם מציל עם משרוקית – ממש מזכיר בריכה עירונית. גם ריבוי האבן מסביב לא תרם לאווירת מלאכותיות של המקום. ממקום שהיה בעל אופי פראי – קצת מפריע אבל עדיין גדת הנחל שממול נותרה כפי שהיא . עם עצי דקל , צמחיית קנה . המים שמרו על צבעם הטורקיז , הם קרירים ונורא מהנים.

העומק מגיע עד 3.5 מטרים כמעט. עדיין אפשר לעשות שימוש במזרנים אבל פחות. והרחצה בבריכה מרעננת ומשובחת – גם הניקיון השורר סביב , מה שלא קורה בשמורה לא מפוקחת – נתן תחושה נעימה. יש גישה עם מדרגות אבן אל תוך הבריכה. יש גם מעקים המשמשים אמצעי להישען כדי לרדת למים. הבריכה בעלת צורה אובלית ומחופה באבן.

בריכת השכשוך

צמוד לבריכה העמוקה יש בריכה רדודה מאוד – בריכת שכשוך בעומק 40 סנטימטרים בלבד. למרות זאת הכניסה עד גיל 6 מחייבת ליווי הורים. יש מדרגות גישה למים.  גשר קטן מחבר בין בריכת השכשוך  לבין מורד הנחל שנותר ממש כפי שהוא פראי ומלא צמחייה.

גם בריכה זו בעלת צורה עגולה  וצרה יחסית. היא מצויינת לילדים. שימו לב הבריכה איננה מוצללת כלל וכלל. שזה חיסרון לא קטן.

מבנה שתי הבריכות הוא גירסה מעודנת של הסח'נה (גן השלושה). ומאוד מזכיר אותו רק בזעיר אנפין.

המפל הנסתר בעין יהודה

בחלק המזרחי של הגן הלאומי יש בריכה נוספת רדודה מאוד כ 25 סנטימטר בלבד. אך האטרקציה בה היא מפלם חזק וטוב המזין אותה ולמעשה מנקז את מי כל הבריכות באתר לכאן. שבו מתחת למפל ותהנו ממקלחת חינם . קרירה ונעימה. ראוי לציין שאופיו הטבעי והאקזוטי של מעיין עין הנציב הישן נשמר בחלק זה של הפארק.

שימו לב אין הנגשה בחיבור ובגישה בין שתי הבריכות שצויינו (העמוקה ובריכת השכשוך) לבריכה זו ולכן כדאי להגיע עם כפכפים ההליכה על האבנים הקטנות כואבת ושורפת מהחום הגדול של אזור העמק.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
המפל הנסתר בעין יהודה

לסיכום הביקור

גן לאומי עין יהודה המחודש – עבר תפנית של 360 מעלות הוא מזכיר את הסח'נה בגלל הבריכות מוגדרות עם אבן. וזה ממש בריכות רחצה. יש לאתר 2 פנים הצד האחד הנותן מהנה לקהל הרב בדמות הנגשה. שזה מאפשר ליותר אנשים להגיע למשאב ציבורי לו הם זכאים על פי דין.

הניקיון פה רב , הסדר הציבורי נאכף שזה דבר חשוב לא פחות. יש כאן שירותים מסודרים מקלחות פתוחות (לא מקורות).המזנון בכניסה מאפשר לקנות ארטיקים ושתייה קרה במחירים שווים לכל נפש.

גן לאומי עין יהודה החדש
גן לאומי עין יהודה החדש

כיום "עין יהודה הפך את עורו" גם איבד את שמו המקורי והידוע "עין הנציב". וגם הירידה למים הרבה יותר נוחה מבעבר שהייתם תריכים לרדת בשיפוע מסוללת עפר.

אם זאת היא אפשר להתייחס לאיבוד ערך הטבע שהיה נכס אדיר, צבע הטורקיז ,הצמחייה סביב ,הפסטורליות ,הרוגע. היופי האקזוטי שהיו למקום לפני היו ולא יחזרו. יש שיכו חטא על כך, אבל למטבע יש שני צדדים , מצד אחד אנו כבלוגרים ומשפיעני רשת. כמו שופטים באירווזיון . צריכים להתייחס לכמה היבטים האחד כמה המקום מחובר לטבע.

וכאן התוצאות לא מלהיבות בגלל מה שתואר לעיל: ההמוניות , חוסר הצל כי אין כמעט צמחייה פראית , רק שיחים מבוייתים וקצת שאריות מהצומח בעבר.

מצד שני הניהול הכל כך משובח וטוב המגיע בדמות : פיקוח על הסדר הציבורי (למשל לא תשמעו כאן מוזיקה בקולי קולות). הניקיון מאוד מוקפד (אין לכלוך וטינופת במקום) ושלישית יש נגישות שגם אוכלוסיות מוגבלות יכולות להגיע למקום וזה חשוב מאוד. ,

ישנם עדיין לא מעט אתרי טבע באזור כגון נחל אבוקה .שנותרו פראיים עם מראה בראשיתי. אבל חוסר הפיקוח הפך אותם למטונפים ומלוכלכלים. מה שלא קורה כאן.

אילו העובדות תחליטו בעצמכם אם מתאים לכם.

שימו לב כרגע הכניסה בחינם אך מחייבת הרשמה מראש.

לרישום מראש לגן לאומי עין יהודה לחצו פה . הגן פתוח בימים ראשון עד חמישי בין השעות : 8:00 עד 17:00 שישי 8:00 עד 16:00 בלבד. (בחורף הגן נסגר שעה קודם לכן ,כמו כן ניתן להיכנס עד שעה לפני הסגירה).

הוראות הגעה לעין הנציב (נותרו בעינן):

בוויז הזינו :”גן לאומי עין יהודה” – שהגעתם לכניסה ליישוב, וישר פנו שמאלה . אתם תראו מגרש חנייה גדול על עפר. שממש צמוד לכניסה לאתר.

למי שאין וויז : מכביש 90 (כביש הבקעה),פונים לכיוון עין הנציב-שדה אליהו לכביש 6678, אחרי 800 מטר פונים ימינה לעין הנצי”ב. עמק המעיינות הוא אחד האזורים החמים ביותר בישראל אבל כמויות המים אשר נמצאות פה הן כה רבות מה שמאפשר למבקרים ולמטיילים להנות משפע רב של אפשרויות רענון במהלך הטיול פה.

הבריכה הקטנה בעין יהודה

תיאור בריכות מעיין שהיו ואינן

קיבוץ עין הנציב

אל העמק היפה והפורה ואל מרחבי האדמה הבוהקת בצבעי חום- אדמדם הגעתי. ולהפתעתי הרבה, גיליתי מקום יפהפה קסום פסטורלי שקט ושלו.

עין הנציב הוא מעיין יפהפה הנמצא בתוך הקיבוץ עין הנצי”ב(קיבוץ בעל אופי דתי על שם הרב נפתלי צבי יהודה ברלין).

בהתרשמותי – מעיין היפה והמרשים ביותר שקיים בישראלל פני השיפוץ ; המעיין רחב ידיים; עמוק וצלול; מימיו בצבע טורקיז; רמת הניקיון גבוהה מאוד; יש בו עומקים שונים.

חשוב מאוד שימו לב אין כניסה לקיבוץ עין הנתיב בשבת וגם למעיין.

איך שמתקרבים למעיין עין הנציב (עין יהודה) , אי אפשר שלא להתחבר ולהתאהב במעיין המתאים באופיו לכל סוגי המטיילים.

ילדים הרוצים להשתכשך במים הרדודים; מסתלבטים שרוצים לשכב על מזרן ולנוח על המים; בני נוער המבקשים לעצמם אטרקציית רוויות אדרנלין – מקפצה וחבל שתלוי על עץ גבוה שנמצאים כאן.

מיועדים לקפיצות לתוך המים הצלולים והעמוקים כ -3 מטר עומקם בסביבת המקפצה. זהירות לא להיות בקרבת הקופצים! סביב הבריכה צומחים להם קנה סוף ועצי תמר. שניטעו פה לפני שנים רבות, על-מנת להעניק למקום צל מהשמש החזקה שבחודשי הקיץ ובראשית הסתיו.

רמת הצלילות של המים  במעיין של עין הנציב, מדהימה – איך שנכנסתי פנימה יכולתי לראות בבירור את כל רמ”ח איבריי, המים צוננים ומרעננים מאוד, גודלה של הבריכה מכובד מאוד, כ 50 מטרים על 10 מטרים, כך שגם בעיתות עומס הדבר כמעט ואינו מורגש. אחד הדברים שמאוד אהבתי במקום זה רמת הטיפוח והניקיון השוררים כאן, למרות כמות המטיילים הרבה שמגיעה לכאן. צבע הטורקיז של המים והקסם הבלתי נתפס של עין יהודה, מושך לכאן כל שנה כ- 10,000 מטיילים.

עוד יתרון של מעיין עין הנציב, זה ריבוי מקומות הישיבה לאורכו כך שניתן להגיע ולפתוח את הבילוי בארוחת בוקר/צהריים, קפה או סתם ניגון בגיטרה, לצפות במים ולספוג שלווה ואנרגיה מתחדשת. המקום מתאים למבקשי שלווה אך גם לחובבי אקשן. וגם למשפחות עם ילדים שנמצאים בדרכם לחופשה בצפון. הכניסה למעיין לא כרוכה בתשלום, כמו כן  לאחרונה הוכשרה בכניסה לקיבוץ אזור חנייה ייעודי. חשוב מאוד לשמור על הניקיון ולאסוף את האשפה אחריכם!!

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

5 תגובות

    1. היי גלית ,
      אפשר בהחלט להגיע עם ילדים קטנים הבריכה מחולקת לשני חלקים בהתחלה רדוד ואפשרי לילדים וככל שנכנסים למרכז הבריכה ולכיוון המקפצ הופכים לעמוקים מאוד..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עין הנצי"ב

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן