חשוב לדעת

חשוב לדעת

חשוב לדעת

עין בוקק

עין בוקק הוא אחד  מהמעיינות שוקקי חיים ומים באזור של מדבר יהודה. המים הזורמים בו נובעים בעוצמות משתנות באזור מצד זוהר. עם הפוגת הגשמים שהחלה מסופשבוע שעבר. זה הזמן לנצל אותה כדי לצפות בזרימות הנחלים שהם תולדה של חורף 2018. חורף מוצלח במיוחד שהביא עימו גשמים רבים. שכידוע הם מקור החיים והבסיס לקיום צמחים ובעלי חיים המתגוררים בטבע הפתוח. עין בוקק הוא למעשה חלק קטנטן מנחל בוקק שהוא נחל גדול המשתרע לאורך כולל של כ- 15 קילומטרים. נחל שמתחיל את דרכו מהר בן נשר ובדרכו לים המלח חוצה את נחל זוהר.

מאחר שהזרימה בתחילת המסלול חלשה יחסית, ניתן להלך בבטחה בתוך תוואי הנחל מבלי להירטב (כמובן צריך להגיע עם נעליים גבוהות). החוויה של ההליכה בתוך נחל בוקק מיוחדת במינה. מאחר שכבר מההתחלה מרגישים שמדובר בשמורת טבע יפהפייה לכל דבר ועניין. הדבר בא לידי ביטוי בצמחייה הייחודית אשר מתפתחת אך ורק ליד נחלים ומקורות מים חיים במדבר יהודה. תוסיפו לזה את המצוקים המתנשאים לגובה רב ומרשים במיוחד ומחפים את הנחל העובר תחתם וקיבלתם טבע מרשים במלוא עוזו.

מהר מאוד מתחלפים זרזיפי המים החלשים בנחל זורם ויפה. נחל בוקק מתחתר ונשבר על הסלעים העוצמתיים שמהווים חלק בלתי נפרד מהשמורה הכל כך יפה. רשות הטבע והגנים, דואגת בעזרת פקח שנמצא כל העת בשמורה. ובין השאר דואג להתריע בפני המטיילים האם שיטפון מתקרב ואז חל איסור להיכנס לנחל או שניתן ללכת בו ללא חשש. כמובן שגם רמת הניקיון הנשמרת כאן מורגשת היטב עקב נוכחותו של הפקח.

עין בוקק הוא מעיין מים קרים וצוננים בחלק הדרומי של ים המלח. אך צפונית מכאן בתקופת החורף ניתן להגיע לרחוץ במעיינות החמים של ים המלח.

עין בוקק

היתרון במסלול של עין בוקק טמון בכך  שהוא מתאים לכל גיל הן מבחינת רמת הקושי שלו והן מבחינת המרחק. מדובר במסלול קצר של כחצי שעה לכל היותר שבסופו תצפית מדהימה על כל תוואי הנחל. ההליכה בין הנקיקים ועל חלוקי הנחל מהנה בפני עצמה.  סוליות נעליים מפלסות דרכן בתוך נחל מרשים ומפיקות רעש מענג. לכל אורכו של הנחל תמצאו עצי אשל טיפוסיים לאקלים זה ואת צמח הקנה אשר גדל בנחלים עם מים. בסוף המסלול מתגלה בין סלעי הענק מערה קטנה מאוד שם ניתן לשבת ולנוח ולהרגיש את הטבע והנוף היפה סביב.

בנקודה זו אפשר לשכשך רגליים בבריכה קטנה אשר ניזונה ממפלים קטנים של מים. אוהבי טיפוס הרים יוכלו לטפס לראש ההר הסמוך. במקום הוכשרו סולמות ויתדות בטון שתומכים במטפס. העלייה מאוד מאוד תלולה אך הנוף הנשקף מלמעלה שווה כל טיפת זיעה שלכם. משך המסלול מנקודת ההתחלה עד הבריכות והמפלונים של עין בוקק הוא כשעה הליכה בערך לכל כיוון. שעובר על גבי המסלול המסומן בשחור. במהלך הדרך יש סיכוי טוב שתפגשו שפני הסלע.

 

הוראות הגעה לעין בוקק אשר ליד ים המלח : יש להגיע לחניון הציבורי הגדול שנמצא בסמוך לבתי המלון ליד חוף עין בוקק שבים המלח. לאחר שחניתם את הרכב , רדו ברגל אל המעבר התת קרקעי, הנמצא מתחת לגשר, שימו לב שהמעבר נמצא בין החניון לבתי המלון. והנה הגעתם לתחילת המסלול. יש אפשרות נוספת שזה לחנות סמוך לכביש (מהצד הנגדי לבתי המלון)  ואז לרדת

לנחל -קצת יותר מסוכן כי הרכב קרוב לכביש הראשי. ממש לא רחוק מכאן באזור המלונות יש מקום שכדאי מאוד שתגיעו אליו הוא נקרא פטריות ים המלח.
עוד בסביבה אפשר לטייל ב: נחל דודנחל ערוגות.

מסלולים נוספים באיזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עין בוקק
דילוג לתוכן