לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

עין בוקק

רקע

רקע על עין בוקק

עין בוקק הינו אחד מהמעיינות שוקקי חיים ומים באזור של מדבר יהודה. המים הזורמים בנחל בוקק ,נובעים בעוצמות משתנות  מאזור מצד זוהר. עין בוקק הוא למעשה חלק קטנטן מנחל בוקק שהוא נחל גדול המשתרע לאורך כולל של כ- 15 קילומטרים. נחל שמתחיל את דרכו מהר בן נשר ובדרכו לים המלח חוצה את נחל זוהר. בסוף מגיע לחוף עין בוקק.

מאחר שהזרימה בתחילת המסלול חלשה יחסית, ניתן להלך בבטחה בתוך תוואי הנחל מבלי להירטב (כמובן צריך להגיע עם נעליים גבוהות).

החוויה של ההליכה בתוך נחל בוקק מיוחדת במינה. מאחר שכבר מההתחלה מרגישים שמדובר בשמורת טבע יפהפייה לכל דבר ועניין. הדבר בא לידי ביטוי בצמחייה הייחודית אשר מתפתחת אך ורק ליד נחלים ומקורות מים חיים במדבר יהודה. תוסיפו לזה את המצוקים המתנשאים לגובה רב ומרשים במיוחד ומחפים את הנחל העובר תחתם וקיבלתם טבע מרשים במלוא עוזו.

מהר מאוד מתחלפים זרזיפי המים החלשים בנחל זורם ויפה. נחל בוקק מתחתר ונשבר על הסלעים העוצמתיים שמהווים חלק בלתי נפרד מהשמורה הכל כך יפה. רשות הטבע והגנים, דואגת בעזרת פקח שנמצא כל העת בשמורה. ובין השאר דואג להתריע בפני המטיילים האם שיטפון מתקרב ואז חל איסור להיכנס לנחל או שניתן ללכת בו ללא חשש. כמובן שגם רמת הניקיון הנשמרת כאן מורגשת היטב עקב נוכחותו של הפקח.

עין בוקק הוא מעיין מים קרים וצוננים בחלק הדרומי של ים המלח. אך צפונית מכאן בתקופת החורף ניתן להגיע לרחוץ במעיינות החמים של ים המלח.

מסלול עין בוקק נמצא בין מרגלות העיר ערד לבין חלקו הדרומי ביותר של ים המלח.

עין בוקק

תיאור המסלול לעין בוקק

היתרון במסלול של עין בוקק טמון בכך שהוא מתאים לכל גיל הן מבחינת רמת הקושי שלו והן מבחינת המרחק. מדובר במסלול קצר של כחצי שעה לכל היותר שבסופו תצפית מדהימה על כל תוואי הנחל. ההליכה בין הנקיקים ועל חלוקי הנחל מהנה בפני עצמה.  סוליות נעליים מפלסות דרכן בתוך נחל מרשים ומפיקות רעש מענג. לכל אורכו של הנחל תמצאו עצי אשל טיפוסיים לאקלים זה ואת צמח הקנה אשר גדל בנחלים עם מים. בסוף המסלול מתגלה בין סלעי הענק מערה קטנה מאוד שם ניתן לשבת ולנוח ולהרגיש את הטבע והנוף היפה סביב.

בנקודה זו אפשר לשכשך רגליים בבריכה קטנה אשר ניזונה ממפלים קטנים של מים. אוהבי טיפוס הרים יוכלו לטפס לראש ההר הסמוך. במקום הוכשרו סולמות ויתדות בטון שתומכים במטפס. העלייה מאוד מאוד תלולה אך הנוף הנשקף מלמעלה שווה כל טיפת זיעה שלכם. משך המסלול מנקודת ההתחלה עד הבריכות והמפלונים של עין בוקק הוא כשעה הליכה בערך לכל כיוון. שעובר על גבי המסלול המסומן בשחור. במהלך הדרך יש סיכוי טוב שתפגשו שפני הסלע.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שמורת טבע עין בוקק

מסלולי הטיול האפשריים בעין בוקק:

המסלול הקצר –

מסלול זה למעשה מתחיל מאזור החנייה של בתי המלון בים המלח. עליכם לעבור מתחת לגשר של הכביש הראשי. כדי לעשות זאת עליכם ללכת בעקבות הסמ"ש (סימון שבילים השחור). ללכת לכיוון מערב לאחר חציית הגשר אתם תגיעו לאזור עם צמחייה ופלג מים של נחל בוק. אל תפתחו ציפיות זהו נחל עם זרימה חלשה מאוד . אך הדבר המרשים הוא יופיו של ערוץ הנחל שמעוטר בצמחייה עשירה.

ההליכה בתוך קניון עוצמתי בליבו של מדבר יהודה שסביב ישנם מצוקים גבוהים שהם חלק ממצוק ההעתקים  . מדמה הליכה בתוך חריץ ענקי . ההליכה בתוואי המתפתל של המסלול עוברת ממש על חלוקיו של נחל בוקק. ניתן להביט אל על ולראות את כחול של השמיים נחצה ע"י קו המצוקים בצבע חום רך. ממש כמו חצייה של שני עולמות. המסלול הקצר  הינו ברמת קושי קלה ומתאים לכל המשפחה כולל סבא וסבתא. הוא מסתיים לו במפל מים קטן בו אפשר לעשות סלפי. משכו של מסלול זה כפי שציינתי כחצי שעה לכל כיוון. זהו מסלול קווי.

המסלול הארוך –

מסלול זה ארוך מאוד, מומלץ לעשותו באביב. חשוב מאוד לבדוק, לפני שעושים אותו, שאין התראת שיטפונות באזור כי זו סכנת חיים. מסלול זה דורש הקפצת רכבים . רכב אחד בתחילת המסלול : אזור החנייה של מלונות ים המלח סמוך לגשר. רכב שני בסוף המסלול על כביש 31 . שימו לב לשלט חום " צוק תמרור נחל -בוקק, המכוון לשם – פנייה זו לסוף המסלול – נמצאת בין ערד הגבוהה לצומת זוהר הנמוכה. המסלול מתחיל מהסימון האדום אשר פונה ימינה לאחר שחציתם את הגשר של הכביש הראשי (זוכרים מתחילים מאזור החנייה של המלונות). כאן תטפסו בעלייה למעלה בוקק שתגיעו למעלה תגלו תצפית מושלמת על ים המלח. בהתפצלות הראשונה פנו שמאלה לכיוון מפל עין בוקק עם השביל המסומן בצבע ירוק. השביל עובר בירידה עד שמגיע למפל הרשו לעצמכם להתרענן במי המפל.

בנקודה זו במסלול למעשה נכנסת לתוך ערוצו של נחל בוקק, ההליכה בתוכו מרשימה מאוד ומהנה. בנקודה הבאה תגיעו לתצפית נוספת ומפל קטן וחביב. המשיכו ללכת שימו לב שאתם כל הזמן הולכים על השביל עם הסימון הירוק , בשלב תבחינו בסימון שחור חוצה את המסלול. אין לפנות אליו אלא להמשיך כל הזמן ישר ולעלות עד שתגיעו לנקודת תצפית נוספת : צוק תמרור . נקודה זו יפה שבעתיים כי היא גם צופה על נחל בוקק וגם על ים המלח.  הקינוח של הטיול הוא  הר שולחן סוף המסלול היכן שהשארתם את הרכב המאסף שלכם. זהו ראשו של צוק תמרור שם תוכלו לצפות על האזור כולו: רכס הרי מואב, הרי  חצרה שבערבה, הר הקנאים, מצדה. ים המלח, הנקיק הצר והארוך של נחל בוקק, מפרץ ים המלח המשתחל לאורך מרחק רב, הר צבאים, העיר הערד ועוד.

אגב בגלל שמדובר בעלייה – אפשרי גם לעשות את המסלול הפוך.

לסיכום : הנחל זורם יפה וכך גם עין בוקק בחורפים מוצלחים כמו זה שהיה בשנת 2018 ,חורף מוצלח במיוחד שהביא עימו גשמים רבים. שכידוע הם מקור החיים והבסיס לקיום צמחים ובעלי חיים המתגוררים בטבע הפתוח. אם זאת חל איסור לטייל בשעת גשמים בגלל סכנת שיטפונות. מומלץ לעשות כן כאשר יש הפוג בגשמים .ניתן  לנצל אותה כדי לצפות בזרימות הנחלים.

לפרטים נוספים מוזמנים לקרוא באתר רשות הטבע והגנים בקישור זה 

מים חיים בעין בוקק

הוראות הגעה לעין בוקק :

יש להגיע לחניון הציבורי הגדול שנמצא בסמוך לבתי המלון ליד חוף עין בוקק שבים המלח. לאחר שחניתם את הרכב , רדו ברגל אל המעבר התת קרקעי, הנמצא מתחת לגשר, שימו לב שהמעבר נמצא בין החניון לבתי המלון. והנה הגעתם לתחילת המסלול. יש אפשרות נוספת שזה לחנות סמוך לכביש (מהצד הנגדי לבתי המלון)  ואז לרדת לנחל -קצת יותר מסוכן כי הרכב קרוב לכביש הראשי. ממש לא רחוק מכאן באזור המלונות יש מקום שכדאי מאוד שתגיעו אליו הוא נקרא פטריות ים המלח.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חולות סמר -דיונות חול בערבה

שמורת חולות סמר – חולות נודדים בערבה

על תופעת חולות נודדים שמעתם כבר ? היא קיימת ובגדול בשמורת חולות סמר שבאזור חי בר יטבתה בערבה ואפשר לחוות אותה. תופעת טבע ייחודית זו. קורה בעקבות חולות מאזור פארק תמנע שנדדו ברבות השנים דרומה לכיוון אילת, הם נעצרו כאן

קרא עוד »
השונית בחוף האלמוגים

שמורת חוף האלמוגים באילת

שמורת חוף האלמוגים באילת היא שמורה ימית עם חוף יפהפה ומים צלולים בצבע כחול -ירוק משגע. שבינהם שוניות עם אלמוגים ודגים צבעוניים מרהיבי עין המשייטים בנינוחות בינהם. חוף האלמוגים הוא אתר שבקלות רבה ועם ציוד מינימלי : מסיכה ושנורקל אפשר

קרא עוד »
אירוס הארגמן בצבע משגע

אירוסים – פריחת האירוס – היכן ניתן לראות את פריחת האירוסים

בישראל ישנם המון זנים של אירוסים שפורחים לקראת במהלך החורף ותחילת האביב , האירוס הינו פרח מאוד מרשים  השייך למשפחת הגיאופטיים (פקעות) . כמו הרקפת הפקעות שלו נמצאות כל ימות השנה מתחת לאדמה.  ובחורף שמתחילים לרדת גשמים הוא פורח במלוא

קרא עוד »
יער חרובית שביל בין הסלעים

יער חרובית – שביל בין הסלעים – פארק הלוחם

יער חרובית הינו יער הנמצא באזור מאוד מרכזי בישראל בין בית גוברין לצומת ראם. היער מתוחזק ע"י קק"ל ויש בו המון שבילי הליכה, מצפורים, שולחנות פיקניק, פארק שעשועים ומתחם למנגלים – פארק הלוחם. ואפילו סינגל מסומן לרכיבת אופניים שאורכו כ-

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »
הכניסה לפארק מיטל

פארק מיטל במשתלת רגב

פארק מיטל אשר בתוך משתלת רגב במושב בית אלעזרי. הינו מרכז מבקרים  ייחודי הכולל :פינת חי, משחקייה, אוסף קקטוסים ענקי (כ 5000 סוגים שונים) , גנים יפניים ועוד. הפארק הוקם לזכרה של מיטל ז"ל – בתם של בעלי המשתלה פועה

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עין בוקק

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן