Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

עיינות פצאל באביב

עיינות פצאל ונחל פצאל נמצאים בבקעת הירדן זהו נחל יפהפה המזין בריכות מים שחלקן סודיות ונסתרות מן העין. זהו חלקו התחתון של נחל פצאל שלאורכו נובעים מספר מעיינות עשירים המזינים את הנחל. בתקופת החורף ותחילת האביב זהו מקום רחצה שווה במיוחד. כי אז סמוך לנביעות מתמלאות מספר בריכות רדודות במים צלולים בהם אפשר להשתכשך.

יתרון נוסף של עינות פצאל היא העובדה שבכל הארץ יש מזג אוויר קריר ופחות נוח ליציאה לטבע. באזור שהמעיינות נמצאים בו – בקעת הירדן. מזג אוויר נעים ומאפשר למטיילים להתרחץ ולהנות ממי המעיינות.יתרון נוסף הוא מזג האוויר הנוח מה שמאפשר להגיע עד המעיינות עם הרכב. ולבלות בחיק הטבע שבמהלכו ניתן לשלב לטיול קליל. ולהגיע לאמת המים הרומית, לטחנת הקמח ולבריכת פצאל המרשימה. בתקופה זו האזור מתחיל להיות ירוק בזכות הגשמים והשטפונות באזור.

עינות פצאל - נחל פצאל

תואי הזרימה של נחל פצאל מעניין מאוד הוא מתחיל ממרומי רכס הרי מזרח השומרון , הוא מנקז בדרכו מי גשמים רבים , לאורך קניונים נקיקים ומורדות הרים . הוא זורם כ – 11 קילומטרים עד שמגיע לבקעת הירדן. בגלל האופי של בקעת הירדן שעשירה בוואדיות וקניונים המים מתחתרים בסלע ויוצרים בריכות יפהפיות בדרך.

ניתן לעשות את המסלול הארוך שאורכו כ -10 קילומטרים ומיועד למטיבי לכת וכן חשוב לציין שיש להצטייד בנשק כי מדובר בשטח עם רגישות בטחונית. אם החלטתם לעשות מסלול זה עליכם להתחילו סמוך לצומת מעלה אפריים ממצפה אלון ולהשאיר כאן רכב אחד כי המסלול בעל אופי קווי, עליכם לחפש את השלט המוביל לתחילת המסלול המסומן ומשולט  ואת הרכב השני להשאיר בסוף המסלול ביישוב פצאל.

אם אתם רוצים לעשות את המסלול הקצר ניתן לעשותו עם הרכב  עליכם להגיע לצומת פצאל בבקעת הירדן. סעו לכיוון היישוב פצאל , אל תפנו פנימה ליישוב אלא המשיכו עם הדרך ופנו שמאלה בפנייה הראשונה  אחרי היישוב. לאחר נסיעה של כקילומטר ניתן לעצור ולרדת לבריכה העתיקה בצורת מלבן הנראית בבירור, אשר שימשה לאגירת מים בעבר. לאחר מכן המשיכו לנסוע עם הרכב , לאחר נסיעה קצרה תראו את אמת המים העתיקה אשר תפקידה היה להוביל מים  מהמעיינות אל העיר פצאל הקדומה(פציאליס).

פציאליס היה אחיו של הורדוס שעל שמו מכונה העיר. שמה של אמת המים הזו: "טחונה אל פסייל". לאחר נסיעה של כקילומטר שהנוף הסלעי והטרשי מלווה את הדרך תפגשו בטחנת הקמח העתיקה שהשתמשה בכוח זרימת המים של הנחל  לטובת הכנת קמח.

מעיינות פצאל

מפה לא ניתן להמשיך בנסיעה עם רכב פרטי רק עם רכב שטח לכן אם אתם רוצים להגיע לעינות פצאל ולהתרחץ עליכם להשאיר את הרכב ולהתחיל בצעידה דרומה לאחר הליכה קצרה תגיעו למעיינות פצאל בריכות אילו רדודות וגובהן כ 40 ס"מ . ניתן להמשיך ללכת על שביל ההליכה ולהגיע לבריכות ונביעות נוספות לאורך נחל פצאל .

נחל פצאל
מרבית המטיילים המגיעים למקום, אם ברכב פרטי ואם ברכב 4X4, אינם  יודעים שבמרחק קרוב של כ- 300 מטר מזרחית משם בלבד. מי נחל  פצאל זורמים הישר לתוך בריכה גדולה בעומק של מעל מטר גובה.
הבריכה מכונה  "עין אפרים" ונמצאת מתחת למפל מים קטן.

אם הגעתם עד כאן כדאי ומומלץ לטייל במסלולים לאורך יובליו של נחל פצאל כגון: מגיתית דרך ואדי א זנניר או את מסלול הידוע של ואדי רשאש(שימו לב צריך אישור מצה"ל להגיע לקטע זה ספציפית כי מדובר בשטח אש). ניתן גם לשלב את עין ג'היר בטיולכם – מעיין יפה בטבע פראי ומבודד.

להגיע למסלול הקצר  בוויז " עינות פצאל" יש לרדת בכביש מספר 1 לכיוון צפון ים המלח . שמגיעים לכביש 90 לפנות בו שמאלה  כל הזמן ישר לאחר היישוב תומר יש לפנות שמאלה לכיוון פצאל ולהמשיך עם כביש 505 לאחר הייושב פנו שמאלה לדרך עפר.

כדי להגיע לתחילת מסלול ארוך עליכם להזין בוויז "מצפור אלון".

צילומים : בומי אהרון

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עינות פצאל

מיקום במפה

דילוג לתוכן