Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

שמורת נחל תות

שמורת נחל תות היא שמורת טבע מהממת אשר פחות מוכרת למטייל הישראלי. למרות שהיא נמצאת במיקום מרכזי ממש מתחת למחלף תות בכביש 6. השמורה לאחר גשמים ובימות החורף והאביב הופכת לגן עדן של ממש. גבעות עטופות בפריחה רבה מאוד של : צבעוניים אדומים, כלניות, תורמוסים כחולים, רקפות, פשתה מצויה(ורוד), סביונים צהובים, קחוון לבן, חרדל מצוי, חרציות ועוד.

שמורה זו עוברת ביער חגית שמאחוריה באופק. ישנה תחנת כוח של חברת חשמל הנקראת "תחנת כוח חגית".

נחל תות (ואדי א-שקאק) הינו נחל איתן הזורם כל ימות השנה והשיא שלו בחורף. הוא ניזון מכמה מעיינות באזור: עין אליקים, עין יואח ועין תות(הנביעה המרכזית המזינה את הנחל ונמצאת ליד המחלף). תוואי זרימת הנחל הוא מתחיל מהיישוב אליקים לכיוון דרום במקביל לכביש 6. הוא חוצה את מחלף עין תות. ממשיך לזרום לכיוון מערב שם הוא חוצה את יער חגית. עובר ליד שמורת הר חורשן  עד שמגיע ליישוב בת שלמה (ליד זיכרון יעקב) שם הוא מתמזג עם נחל דליה. וממשיך מערבה עד הים.

הכינוי שניתן לנחל הוא על שם עצי התות הגדלים במורדות הנחל ליד בת שלמה. הנחל למעשה מהווה גבול טבע בין הכרמל לרמות מנשה. יחידות הנוף מאופיינות בגבעות פרחוניות.

נחל תות זורם בחורף

תיאור המסלול

מסלול הטיול מתחיל מתוך חניון עם שלט הכולל מפה של המסלול. בקרבת תחנת הכוח חגית מקביל לכביש 67 (הקטע שמתחיל במחלף עין תות ומגיע לכיוון בת שלמה). בוויז: יער חגית".

מאזור החנייה התחילו ללכת על שביל טוב ורחב עד שתגיעו לפיתול של השביל שמאלה ושלט "שמורת נחל תות" – כאן המשיכו ישר ועלו על מעבר בקר הוא יוביל אתכם לשביל צר מאוד שנמצא על גבעה שמלאה בפריחה מדהימה , בולטים ביופיים הצבעונים. המשיכו ללכת עם השביל מימינכם תראו מעין אחו יפה ורחב עם פרות שמעליו כביש 67 . כל האזור ירוק ופורח במהלך תקופה זו ממעל באופק נראית תחנת הכוח חגית. כל האזור מימין עוטה צמחייה רבה ובעיקר פרחים מכל קשת הצבעים. לאחר הליכה של כ- 15 דקות תגיעו שוב להתפצלות שמאלה, המשך השביל ישר לתוך יער חגית. פה לכו ימינה ורדו אל ערוץ הנחל, אתם תראו גדר תיל , עם מעבר היכנסו ימינה ולכו בין בוסתן של עצים עד שתגיעו לבריכה יפהפייה זוהי בריכת נחל תות. בתוך הבריכה ישנם צבי מים וצפרדעים שקרקורם נשמע היטב ומפר את השקט שבשמורה. ומעל הבריכה תראו את הנחל זורם.

פריחה ססגונית בשמורת נחל תות

לאחר שנהניתם להביט בבריכת נחל תות ובערוץ נחל תות הזורם מתחתיה. חיזרו על עקבותיכם חזרה לשביל הנמצא בדיוק מתחת לחורשת עצים (יער חגית).  פה המשיכו ימינה , בסוף השביל תראו שיש התפצלות ימינה לעבר צמחיית קנה עבותה זהו נחל תות, לכו על השביל בסופו תבחינו בצינור ברזל עבה שמישהו שם על המים בנחל. לכו עליו בזהירות ועברו את הנחל שבקטע זה רדוד מאוד. מפה המשיכו שמאלה עם השביל , תראו שלט עץ עם סימון אופניים. זהו מקטע לרכיבת אופניים הסובב את כל השמורה. לכו בעלייה מתונה עם השביל שמימינכם כביש 6 למעלה. ומשמאלכם חורשת עצים וצמחיית נחלים עבותה ושילוט "גבול שמורת טבע"  לכו לעבר החורשה. עד שתגיעו למפל נחל תות. זרימה יפה מתפתלת בתוך ערוץ הנחל ונשפכת מצפון לכיוון דרום בתוך חורשה של עצים עירומים כביום היוולדם, מקום מומלץ לעצירה לקפה.

נחל תות זורם יפה

חיזרו לשביל והמשיכו איתו למעלה , מפה אתם יכולים להמשיך כל הזמן ישר ולהקיף את יער חגית מלמעלה באופן מעגלי כ- 1.5 ק"מ לערך. או למי שרוצה קיצור דרך לקפוץ מעל הנחל ולחזור הישר אל תוך יער חגית לחצות אותו ולחזור לשביל ממנו הגעתם. הבעיה בחלופה זו ניתן להחליק וליפול למים כפי שקרה לבן שלנו כפיר שנרטב עד הברך. לא נעים לא נורא. המים לא עמוקים.

איך מגיעים

בוויז : יער חגית.

עליכם לרדת בכביש 6 במחלף עין תות ולנסוע מערבה על כביש מספר 67 לאחר זמן קצר תצבחינו בשילוט " תחנת כוח חגית" פנו ימינה ועלו על דרך עפר בפנייה הראשונה "תראו שילוט "שביל האנרגיות המתחלפות" פנו איתו ימינה וסעו מעט עד שתגיעו לחניון עם שלט עץ גדול ופינות פיקניק משמאל פה חונים את הרכב ומתחילים את המסלול.


מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

15 תגובות

  1. יש התייחסות לנגישות אם תלחץ על כפתור "חשוב לדעת" (בצבע שחור) תראה שיש הסבר לגבי נגישות המסלול

 1. היינו השבוע, פריחה מקסימה אבל התמונה מטעה. שביל לא מגיע כלל לנחל עצמו, חוץ מנקודה אחת וחבל. כשעתיים הליכה נינוחה.

  1. שלום חיים , נכון שהשילוט לא מוביל ישירות לנחל אלא רק למסלול היער והפריחות , ולכן יש מפה מוקלטת בפוסט שמסבירה בדיוק איך להגיע לנחל

   1. ההסבר המילולי אמור להוביל אותי לנחל עצמו? בנוסף,אני קצת טכנופובית.הורדתי את אפליקציית אופרווד ולחצתי על המפה המוקלטת וחיפשתי באפליקציה נחל תות ולא פעלה המפה ולא נמצא הנחל…לחפש יער חגית? המפה המוקלטת אמטרה לפעול מתוך האתר? ,תודה מראש

    1. שלום ליה ,
     כדי להגיע לנחל עלייך להגיע ליער חגית את תראי שילוט מהחניון המפנה לכיוון נחל תות עלייך להקוף את הגבעה מימין ולרדת מתחת ליער חגית את תראי את הנחל ליד גדר תיל

  1. שלום אדיר , לכתבה זו מצורפת מפה מוקלטת המתארת בדיוק איך מגיעים למקום בנוסף להסבר המילולי שנתנו .
   בכל אופן לתחילת המסלול מזינים בוויז : יער חגית ומשם הולכים ישר בשביל משם ממשיכים עם השילוט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

יער חגית

מיקום במפה

דילוג לתוכן