נחל שילה תחתון

רקע

נחל שילה הוא נחל שעושה את דרכו מהשומרון ועד לנחל הירקון , 50 קילומטרים. בחודשי החורף שיש שיטפונות וזרימה חזקה בערוץ הנחל. זהו מראה מלבב לצפות במים אשר שוטפים כל דבר שנקרה בדרכם. הנחל הוא אכזב אך למרות העובדה שהוא זורם רק בחורף. הוא מהווה כ 25 אחוז מאגן הניקוז של נחל הירקון. הנחל כשמו כן הוא מתחיל באזור שילה(עמק שילה 700 מטר מעל פני הים).  אשר באזור השומרון שזהו למעשה חלקו העילי של הנחל בו ישנם מסלולי טיול בשמורת הטבע של הנחל המסומנת סמוך ליישוב פדואל. נחל שילה זורם מערבה צפונית ליישוב אלעד, מעל יער קולה.זהו חלקו התחתון של הנחל. הנקרא "נחל שילה תחתי". שם הוא מתמזג עם נחל מזור וממשיך לכיוון צפון תוך שהוא זורם למרגלותיו הדרומיים של גן לאומי מגדל צדק שליד העיר ראש העין וממשיך מערבה לכיוון נחל הירקון. זרימתו בצבע לבן – חום וזאת בגלל העובדה שהוא עובר ליד מחצבות שעשירות בסלע גיר שנשטף בעקבות תנועה מהירה של מים שסוחפת איתה חומרים מן הקרקע בה היא זורמת.

 

 

נחל שילה בשיטפונות

לנחל שילה חשיבות אקולוגית חשובה ביצירת מסדרון רציף של טבע המהווה מחבר בין אזור השומרון למישור החוף. זהו נחל שחלקיו העליונים עוברים באזור שמבחינה גיאופוליטית שנוי במחלוקת ,סמוך לגדר ההפרדה חלקו בשטח A  (שליטה פלסטינית מלאה) וחלק ממנו בשטח C (שטחים שאמורים בהמשך לעבור לרשות הפלסטינית). ולכן הטיול בו צריך להיעשות עם מלווה בנשק. כמו כן חלק משמורה זו הוא שטח אש פעיל ולכן יש לתאם גם עם צה"ל טיול בקטע זה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
זרימות בנחל שילה

הוראות הגעה לצפייה בשיטפונות וזרימה חורפית בנחל שילה תחתי(ואדי עמוריה): אין צורך בתיאום בקטע זה!

  1. ניתן להגיע עם הרכב לגשר הנמצא סמוך למחצבת מגדל צדק  ולהביט כיצד הנחל עובר מתחת לגשר . אם הגעתם מכביש 6 עליכם לרדת במחלף נחשונים לכביש 471 ולנסוע לכיוון מזרח לצומת נחשונים . בצומת זו עליכם לפנות ימינה לכביש 444 ומיד בפניה הראשונה לפנות שמאלה. בכיכר הראשונה שתפגשו קחו שמאלה וסעו כל הזמן ישר עד שתגיעו לגשר. חנו בצד הנחל זורם מתחת  מ 2 – עבריו של הגשר.
  2. בחלופה זו מגיעים רגלית מגן לאומי מגדל צדק, נכנסים לתוך הגן והולכים דרומה לאורך מסלול היקפי מאספלט הנקר "שביל האופניים" . שהגעתם לסוף המסלול הזה אל תמשיכו בפיתול שלו שמאלה , פשוט רדו ממנו והמשיכו ישר , עוברים סוללת עפר קטנה , והולכים בשביל משמאל לשטח חקלאי ,שלשמאלכם נמצא כביש 444. לאחר הליכה של כ 200 מטרים לערך עליכם לעבור סוללת עפר נוספת , הנחל נמצא מתחתיה.
נחל שילה תחתי בחורף

שימו לב ! אין לעבור את גדות הנחל וללכת בצידו השני של הנחל מדובר, בשטח אש של צה"ל צריך לתאם עם הצבא אם אתם מתכוונים ללכת לכיוון זה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי מגדל צדק

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן