Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

עין משוטטים

המסלול טיול שעובר בתוך נחל שיח הוא שילוב מרתק מסקרן ומעניין במיוחד של טבע הנוסך כמו שמן זך עתיק על מורדות הכרמל.

לכל מי שמשתוקק לטייל קרוב לביתו זהו מתכון מנצח בייחוד בתקופות הסגר המתמשכות ולא נראה שנגמרות..

קצת רקע על נחל שיח

נחל שיח זורם בתקופת החורף בתוך וואדי מתחת לשכונת כרמליה בחיפה. הנחל מתחתר בתוך ערוץ שעשוי מסלע קירטון עשיר ולבנבן שבעת הגשם הופך לחלקלק מאוד. מי הגשמים שיורדים כאן בחורף מתנקזים ממרכז הכרמל (הגבוה) לתוך הנחל הנמצא מתחת. אמנם זרימתו של נחל שיח אינה עזה וחזקה. אך הנוף סביב גורם לתושבי הסביבה לנהור אליו. וגורמת למטיילים נוספים  להוסיף אותו לנרטיב הטיולים שלהם.

נחל שיח הוא תרגום חופשי מערבית ומשמעותו "משוטטים" . זאת על שום הנזירים הכרמליתים שחיו באזור ושיטטו כאן לפני כמה מאות שנים.

אחד הצמחים הדומיננטיים והבולטים שגדלים בסביבת נחל שיח הוא חלבלוב השיח. שיח מיוחד זה "היכה שורשים" תרתי משמע, יפה היא פריחתו הצהובה באביב.

מעבר למסלול הטיול המושלם בתוך ערוץ הנחל שיגרום לכם למצמץ. ישנן אתרי טבע מיוחדים הנמצאים כאן. כגון: עין משוטטים ; מערת המתבודדים ; המנזר הכרמליתי ; עין שיח ; בוסתן כיאט.

עין משוטטים נובע מתוך מבנה סמוך וזורם ישירות אל תוך בריכה מרובעת ודקורטיבית.

תיאור המסלול

אורכו של המסלול הוא כ  2 קילומטרים לערך. הוא בעל אופי קווי וידרוש ממכם הקפצת רכב נוסף לסוף המסלול. המסלול מתחיל במפגש הרחובות לוטוס  וארגמן בעיר חיפה (במרכז הכרמל).
חפשו את השילוט החום " נחל שיח"  ולכו בעקבות הסימון השחור שיכניס אתכם היישר אל תוך ערוץ הנחל. לאחר כקילומטר הליכה מהנה מחדוות הטיול, הצמחייה והנופים סביב הכרמל. תגיעו לעין משוטטים ניתן להשתכשך עם הרגלים במי המעיין ,אל תבנו על רחצה כי המים רדודים ויכולים לספק מנת רענון לא יותר מזה.

עין משוטטים בכרמל

בצמוד למעיין יש תא קטן בתוך מבנה אבן  אשר משמש כנביעת המעיין. מכאן נלך קצת צפונה (כ 60 מטרים לערך) ממש מול עין משוטטים ונגיע למערת המתבודדים. זוהי מערה ייחודית מאוד מאחר שהיא בעלת 2 כניסות וכן מורכבת כמו וופל מ 2 – קומות. חוקרים מעריכים שמערת המתבודדים שימשה את הנזירים לכמה שימושים : מחסן מזון, קבורת מתים והיכל תפילה.

במקום זה ישנם סממנים רבים למפעל הנזירות הכרמליטית שהתבססה כאן בחוזקה ב 2 תקופות נפרדות : האחד במאה 13 והשני במאה ה 17. בהמשך מסלול הטיול ניווכח בהוכחות לכך שהמנזר הכרמלתי ששרידיו נותרו עד עצם היום הזה.

אפרופו מוסד זה לא נמוג או נעלם אלא העתיק מקומו מאזור זה למוחרקה (קרן הכרמל). מי שרוצה מומלץ בחום להגיע ולהתרשם מהמקום המטופח והיפה המשקיף לגליל התחתון.

הסימון השחור בנחל שיח

בהמשך המסלול נגיע למפגש שבילים של השחור, עליו אנו צועדים, עם הסימון האדום החובר אליו. בנקודה זו תפגשו מעיין מעניין נוסף הנקרא "עין שיח" . זהו אמנם מעיין קטן יותר מקודמו ,עין משוטטים. אך עדיין מרשים לראות איך תעלות המים הקטנות מנקזות כמו נימי דם את מי המעיין לבריכה קטנטונת . אשר מכלכלת בכבוד את בוסתן עצי הפרי ועצי הנוי הסמוך לבריכת המעיין . ששמו הוא בוסתן כיאט.

המשיכו ללכת עם הסימון הבולט בצבע שחור עד שתגיעו לסוף המסלול. בקרן הרחובות  : המלך שלמה ומגורשי ספרד. אשר עוטף את בית הקברות שדה יהושע הנמצא בול ממול.

טיול לנחל שיח

איך מגיעים לנקודת ההתחלה : 

בוויז לוטוס 6 (חיפה מרכז הכרמל).

איך מגיעים  לנקודת הסיום :

בוויז "עין שיח"

נמצא ליד בית העלמין שדה יהושוע (כפר סמיר).

 

קרדיט תמונות : חניתה אזולאי חברת הקבוצה "מטיילים מכייפים ומשתפים"

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עין שיח

מיקום במפה

דילוג לתוכן