שמורת נחל ראש פינה

נחל ראש פינה הוא נחל הנמצא בתוך המושבה הציורית ראש פינה עם סמטאות עתיקות נופים. ומצפה נמרוד שמעליו, החולש בתצפית חלומית על כל אצבע הגליל, עמק החולה והחרמון.

נחל ראש פינה הוא נחל בגליל העליון הנשפך מגבעותיו של הר כנען (מתחת ליער ביריה ופארק התכלת). הנחל זורם אל תוך המושבה הציורית ראש פינה. משם הוא ממשיך לזרום בקצב מסחרר עם מפלים ושאון מים בעיקר בימים גשומים במהלך החורף. היישר אל תוך ערוצו של נהר הירדן ההררי המתחתר בתוך ואדי רחב. נחל ראש פינה מצדיק את קיומו בזכות  3 מעיינות גדולים: עין פינה ; עין גיא אוני; ועין כדן. השלושה מפיחים בו חיים. ומאפשרים את זרימתו במשך כל השנה.

אם תגיעו לטייל בנחל בחודשי החורף-אביב הרווח הוא כפול ומכופל בנוסף לזרימת מים יפה תזכו לפגוש הרבה מאוד פריחות ססגוניות. כגון : שקדיות פורחות ומנצנצות בצבע לבן בטו בשבט. הקסם הגדול ביותר של הנחל הוא בכך שהוא ספון בתוך ראש פינה ומאפשר לשלב סיור בתוך סמטאותיה של המושבה העתיקה והפיוטית. ראש פינה מאגדת בתוכה ערך תרבותי ,קולינרי והיסטורי רב. המושבה החלה את דרכה הרחק הרחק בזמן בשנת 1878 אז הגיעו ראשוני המתיישבים אבל זה כבר בפוסט נפרד.

הנחל בראש פינה

תיאור אפשרויות המסלול בנחל ראש פינה:

חלופת טיול ראשונה: המסלול המעגלי (מומלץ) :

מסלול זה מתחיל מבית הקברות של ראש פינה הוא לוקח כ 3 שעות ואורכו 3 ק”מ. עליכם ללכת על השביל עם הסימון השחור. בחלק הראשון עדיין לא תראו מים אלא נוף קסום של בוסתנים הכולל: עצי תאנה , עצי רימון, עצי זית ועוד. וכמובן שקדיות תוואי המסלול שיפוע עולה כלומר כולל טיפוס בעלייה . הבוסתן שאתם רואים ניטע ע”י תושבי הכפר ג’עוני שחיו פה בעבר הרחוק מאוד. תחנת המים הראשונה אותה נפגוש בטיולנו היא עין כדן. זהו אחד המעיינות המזינים את הנחל. מי המעיין זורמים גם לנחל וגם בעזרת צינור מוזרמים לבריכת בטון ומשם להשקיה של שטחי חקלאות.  התחנה הבאה שנמצאת בערך כ- 250 מטרים בהמשך השביל. שם תפגשו בנביעת הנחל השנייה שהיא אטומה ולא ניתן להיכנס ולראות אותה – עין פינה. שימו לב למופע שיחי הפטל הרבים שאופייניים ליד מקורות מים כגון אילו. מכאן תראו שילוט עם התפצלות של סימון שבילים שחור אדום. המשיכו עם השחור למעיין האחרון חביב של נחל ראש פינה , עין גיא אוני – מעיין חביב שבצידו קיר אבן . המעיין גם סגור עם אבן , ניתן להבחין בזרימות המים מצדדיו, אפשר לשכשך רגלים במים.

נחל ראש פינה

מעין גיא אוני ישנה התפצלות שבילים שחור ישר, חזרה ימינה חזק ולעלות על הירוק. מנקודה זו תצפית יפה על : כורזים ,אליפלט ,עמק החולה, טובא סנגריה .

נמשיך לרדת למטה יותר במדרונות ההר נתבשם בנופים ובפריחה הרבה. עד שנגיע להתפצלות נוספת גם היא כוללת נוף לחלק הצפוני יותר כגון : רמת הגולן , עמק החולה הצפוני וגם חלקים מצפון הכנרת. מכאן הנכם יכולים יכולים להמשיך ימינה עם השחור חזרה לרכב או ירוק שמאלה .אם לא אצה לכם דרככם ממליץ לפנות שמאלה מכאן ולהגיע עד למצפה נמרוד ש. זהו אתר הנצחה לזכרו של נימרוד שגב, תושב ראש פינה שנהרג בטנק במהלך מלחמת לבנון השנייה. גובהו של מצפה נמרוד הוא כ- 500 מטרים מעל גובה הים. המצפה משקיף על הנקודות הבאות : הר החרמון , הרי הגלעד, הר כנען,  עמק החולה ונחל ראש פינה הכי קרוב למטה. במצפה יש עמדות קוליות המתארות חייו של נימרוד שהיה בן 28 במותו. ההדרכה הקולית מתארת גם את התהליכים הגיאולוגיים בני מיליוני שנים שהביאו את הסביבה למראה שלה כיום.

מכאן יורדים אל תוך ראש פינה , יורדים ימינה בכביש לרחוב הנדיב בדרך תפגשו בית הכנסת של ראש פינה רדו במדרגות עד שתגיעו לבית הקברות היכן שנמצא רכביכם.

תצפית מראש פינה

חלופת טיול שנייה המסלול הקווי (קצת יותר מייגעת).

מסלול זה הינו מסלול קווי לכן הוא דורש שני רכבים . אחד יש להשאיר בסוף המסלול :יש להזין בוויז “נחל ראש פינה” – אתם צריכים להגיע  לחניון כלי רכב הנמצא קרוב לבית הקברות של ראש פינה. לאחר מכן יש להגיע לתחילת המסלול . יש להזין בוויז :
” תחילת  נחל  ראש  פינה  שביל  2270 ”  שזה למעשה לנסוע לצפת.  עליכם לעלות על כביש מספר 89 (כביש צפת הישן). לעבור את הכניסה לצפת ולחפש את הסימון השחור. היתרון בחלופה זו טמון בכך שהמסלול עובר בירידה.

היכן מומלץ לטייל עוד בסביבה : נקיקי יפתח ; עין הדייג ; אגמון החולה ; עין תאו ; נחל דישון ונחל אביב ; נחל עין הזהב ; מפל התנור

קרדיט תמונות : זהבה מוניץ , מירב עזורי.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בית קברות ראש פינה
דילוג לתוכן