Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מים בנחל ראש פינה

נחל ראש פינה הוא נחל הנמצא בתוך המושבה הציורית ראש פינה עם סמטאות עתיקות ונופים. ומצפה נמרוד שמעליו, החולש בתצפית חלומית על כל אצבע הגליל, עמק החולה והחרמון.

נחל ראש פינה הוא נחל בגליל העליון הנשפך מגבעותיו של הר כנען (מתחת ליער ביריה ופארק התכלת). הנחל זורם אל תוך המושבה הציורית ראש פינה. משם הוא ממשיך לזרום בקצב מסחרר עם מפלים ושאון מים בעיקר בימים גשומים במהלך החורף. היישר אל תוך ערוצו של נהר הירדן ההררי המתחתר בתוך ואדי רחב. נחל ראש פינה מצדיק את קיומו בזכות  3 מעיינות גדולים: עין פינה ; עין גיא אוני; ועין כדן. השלושה מפיחים בו חיים. ומאפשרים את זרימתו במשך כל השנה.

אם תגיעו לטייל בנחל בחודשי החורף-אביב הרווח הוא כפול ומכופל בנוסף לזרימת מים יפה תזכו לפגוש הרבה מאוד פריחות ססגוניות. כגון : שקדיות פורחות ומנצנצות בצבע לבן בטו בשבט. הקסם הגדול ביותר של הנחל הוא בכך שהוא ספון בתוך ראש פינה ומאפשר לשלב סיור בתוך סמטאותיה של המושבה העתיקה והפיוטית. ראש פינה מאגדת בתוכה ערך תרבותי ,קולינרי והיסטורי רב. המושבה החלה את דרכה הרחק הרחק בזמן בשנת 1878 אז הגיעו ראשוני המתיישבים אבל זה כבר בפוסט נפרד. כמו כן עם תגיעו באזור הסתיו תגלו עשרות חלמוניות פזורות לאורך המסלול- לא סתם יש כאן שלט , בדיוק על מסלול זה , שביל החלמוניות.

עין כדן בנחל ראש פינה

תיאור אפשרויות המסלול בנחל ראש פינה:

חלופת טיול ראשונה: המסלול המעגלי (מומלץ) :

מסלול זה מתחיל מבית הקברות של ראש פינה הוא לוקח כ 1.5 שעות ואורכו 3 ק"מ. עליכם ללכת על השביל עם הסימון השחור. בחלק הראשון עדיין לא תראו מים אלא נוף קסום של בוסתנים הכולל: עצי תאנה , עצי רימון, עצי זית ועוד. וכמובן שקדיות תוואי המסלול שיפוע עולה כלומר כולל טיפוס בעלייה . הבוסתן שאתם רואים ניטע ע"י תושבי הכפר ג'עוני שחיו פה בעבר הרחוק מאוד ובשנת 1948 נטשו את המושבה.

תחנת המים הראשונה אותה נפגוש בטיולנו היא עין כדן. זהו אחד המעיינות המזינים את הנחל. מי המעיין זורמים גם לנחל וגם בעזרת צינור מוזרמים לבריכת בטון ומשם להשקיה של שטחי חקלאות.  הבריכה מלבנית והיא מגיעה לגובה הברכיים מתאימה יותר לשכשוך ופחות לרחצה.

התחנה הבאה שנמצאת בערך כ- 250 מטרים בהמשך השביל. שם תפגשו בנביעת הנחל השנייה שהיא אטומה בתוך מבנה אבן ולא ניתן להיכנס ולראות אותה – עין פינה. שימו לב למופע שיחי הפטל הרבים שאופייניים ליד מקורות מים כגון אילו. מכאן תראו שילוט עם התפצלות של סימון שבילים שחור אדום. המשיכו עם השחור למעיין האחרון חביב של נחל ראש פינה , עין גיא אוני – מעיין חביב שבצידו קיר אבן . המעיין גם סגור עם אבן , ניתן להבחין בזרימות המים מצדדיו, אפשר לשכשך רגלים במים.

עין גיא אוני בנחל ראש פינה

קצת מעל מעין גיא אוני ישנה התפצלות שבילים שחור ללכת ישר ישר.,סימון ירוק – ימינה חזק  לעלות על שביל גדול ורחב. יש במקום, בנוסף לסימון שבילים,  גם שילוט מאוד ברור ישר למעלה לכיוון צפת , ימינה לכיוון חצור ועמוקה . מנקודה זו תצפית יש יפה על : כורזים ,אליפלט ,עמק החולה, טובא סנגריה .

תרוואי הסימון הירוק עובר בדרך  היורדת מטה אך בעל שיפוע קטן מאוד ובלתי מורגש ומאוד נוח להליכה. הביטו שמאלה במדרונות ההר ותהנו מהנופים הקסומים , הביטו למטה לעבר ערוץ נחל ראש פינה הנראה בבירור. המשיכו ללכת עם השביל הזה  עד שתגיעו להתפצלות נוספת גם היא כוללת נוף לחלק הצפוני יותר כגון : רמת הגולן , עמק החולה הצפוני וגם חלקים מצפון הכנרת. מכאן הנכם יכולים יכולים להמשיך ולרדת ימינה עם השחור חזרה לרכב , שימו לב הירידה כאן מאוד תלולה וצרה . אפשרות נוספת להמשיך עם הסימון ירוק שמאלה , לכיוון עמוקה.

מצפה נמרוד

לאחר הליכה במשעולים ובמסלול גדוש בנופיה הפיוטיים של ראש פינה ובגגות הבתים של המושבה השקטה .תגיעו לנקודה יפה ומטופחת עם שולחנות פיקניק, הנושקת לבתי המשובה. המשיכו ללכת ממש עוד כ 50 מטרים בשביל בין הבתים ותראו מימינכם את " מצפה נמרוד" – אתר הנצחה לזכרו של נימרוד שגב, תושב ראש פינה שנהרג בטנק במהלך מלחמת לבנון השנייה. גובהו של מצפה נמרוד הוא כ- 500 מטרים מעל גובה הים. המצפה משקיף על הנקודות הבאות מדרום לצפון  : זנגריה ,טובא, תל פארס , קיבוץ כפר הנשיא , קצרין, רכס הרי חוזק , מחניים, תל שיפון, משמר הירדן, תל אביטל, הר בנטל, חצור הגלילית, הר החרמון והר דוב. .

במצפה יש עמדות קוליות המתארות כל אחת סיפור אחר : האחת : מתארת את סיפור חייו של נימרוד שהיה בן 28 במותו ואת אהבת חייו איריס הקטנה אישתו (קרוה כך בגלל שגם לאימו קוראים איריס) . ההדרכה הקולית השנייה מתארת  מתארת את סיפורה המרתק של ראש פינה משנת 1884 עת הגיעו כמה אברכים מצפת ועד הלום – בהחלט כברת דרך סיפור מרתק מאוד. עוד במצפה נמרוד משקפת ממש ממש גדולה ושווה הצופה על הסביבה בתקריב.

מכאן יורדים ימינה ושוב ימינה  אל תוך סמטאותיה של ראש פינה העתיקה . לרחוב הנדיב בדרך תפגשו בתים תכולים וציוריים ואת בית הכנסת הגדול של ראש פינה  רדו במדרגות הצמודות מימיןלבית הכנסת  עד שתגיעו לחנייה של בית הקברות היכן שנמצא רכביכם. לנוחיותכם בתחתית הפוסט צירפתי מפה מוקלטת של המסלול.

שילוט מסלול נחל ראש פינה

חלופת טיול שנייה המסלול הקווי (קצת יותר מייגעת).

מסלול זה הינו מסלול קווי לכן הוא דורש שני רכבים . אחד יש להשאיר בסוף המסלול :יש להזין בוויז "נחל ראש פינה" – אתם צריכים להגיע  לחניון כלי רכב הנמצא קרוב לבית הקברות של ראש פינה. לאחר מכן יש להגיע לתחילת המסלול . יש להזין בוויז : " תחילת  נחל  ראש  פינה  שביל  2270 "  שזה למעשה לנסוע לצפת.  עליכם לעלות על כביש מספר 89 (כביש צפת הישן). לעבור את הכניסה לצפת ולחפש את הסימון השחור. היתרון בחלופה זו טמון בכך שהמסלול עובר בירידה אך דורש הקפצה..

היכן מומלץ לטייל עוד בסביבה

נקיקי יפתח ; עין הדייג ; אגמון החולה ; עין תאו ; נחל דישון ונחל אביב ; נחל עין הזהב ; מפל התנור : מצודת הונין

 

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בית קברות ראש פינה

מיקום במפה

דילוג לתוכן