Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

גב קינה ונחל קינה

רקע

נחל קינה נמצא במערב מדבר יהודה לא הרחק מהעיר המדברית והישנונית ערד.

הנחל מנקז את מי הגשמים והשיטפונות של בקעת ערד, בתקופת החורף. שבסופו לאחר כ 8 ק"מ לערך הוא מתמזג עם נחל חמר שמגיע עד לשפת ים המלח.

כאמור נחל קינה זורם אך ורק בחורף, מתחת לחורבת עוזה שהייתה בעבר הרחוק מצודה עתיקה וחשובה מאוד שהייתה מעל דרך קדומה – "דרך אדום". דרך זו למעשה עברה בתוך ערוצו של נחל קינה .והייתה למעשה נתיב מרכזי שחיבר בין שתי הממלכות יהודה במערב ואדום במזרח.

גב קינה – הוא גב מים יפהפה הנמצא על ערוץ הנחל, אשר מתמלא במים לאחר הגשמים. גב קינה  מקופל בין המצוקים ונראה כמו עין ירוקה שקורצת למטייל ממרחקים. זהו למעשה גב מים ענקי הנחשב לאחד הגדולים באזור מדבר יהודה והנגב שנמצא בואדי קינה.

המסלול הכחול בגב קינה

תיאור המסלול

אורכו של מסלול נחל קינה וגב קינה הוא כ 9 ק"מ לערך ומתאים למשפחות מטיבות לכת. זמן הליכה של בין 3- 5 שעות (תלוי בכמות ההפסקות שלכם).

הדרך לנחל קינה עוברת דרך מסלול מדברי מסקרן מרתק ואתגרי. שכולל ,בין השאר, טיפוס על סולמות עם יתדות המהודקות ושקועות בתוך הסלע , כמו זוג מאוהב נואשות שמסרב להיפרד.

המסלול מתחיל  סמוך למנחת מטוסים ישן שיצא מכלל שימוש. לא הרחק מהעיר ערד. (יש לנסוע מתחנת הדלק פז במרכז ערד בדרך הגז עד שתגיעו למנחת משם יש להמשיך בנסיעה(בשביל המסומן בכחול).  עד שתגיעו לבית ספר תיכון בדואי (אלפוארה) משם פנו שמאלה וסעו עד שתגיו למאהל האירוח התיירותי של מוסא אבו אייד. הדרך אמנם משובשת אבל עבירה לרכב פרטי. כאן מתחיל המסלול לאחר הליכה קצרה של כקילומטר בערך, תגיעו לנקודת העניין הראשונה במסלול של נחל קינה-  "חורבת עוזה" – כפי שציינתי זו שרידי אבן של מבנה המצודה העתיקה.

לאחר תגיעו לעיקול ימינה ושביל מסומן בכחול שיביא אתכם לבורות המים שלאחר ימות הגשמים הברוכים מתמלא במים ומוסיף לטיול המדברי ניחוח  מרענן.

הגב בנחל קינה

המשך המסלול הכחול עובר בעקלתונים ימינה שמאלה – מעיין זיג זג . עד שהוא מחלף לסימון ירוק, שמעיד על כך שממש נכנסתם  לתוך לב העניין של המסלול – ערוץ נחל קינה . יש פה טיפוס מצטבר כולל של כ 300 מטרים לערך. שעובר דרך מפלי מים (יבשים) וטיפוס עליהם או מעקף שלהם תלוי כמה אתגריים אתם ובנויים לזה. מכאן מתחיל המסלול לקבל כיוון אתגרי ומרתק. הדבר מזכיר טיפוס על גבו של דרקון המאיים בכל רגע להזיז את גבו ולהניס את המטיילים.

השיא מגיע שמטפסים על מפל גדול שמתחתיו נמצא גב קינה. זהו גב ירוק ועמוק , כ 2 מטרים לערך. רדו למטה אל הגב ורחצו בו. אם באתם באביב ובחורף המים נקיים וראויים לרחצה . אם באתם לאחר מכן בקיץ או בסתיו לא מומלץ כי המים עמדו זמן רב ואינם נקיים. בניגוד למעיינות בהם המים כל הזמן זורמים פה עומדים , לא מומלץ בתקופות אילו לרחוץ בו.

אחרי שעצרתם ורחצתם בגב קינה, יבשו המים על גופכם , התענגתם  על קפה שחור טוב שייתן לכם בוסט של אנרגיה להמשך. זה הזמן מכאן עם השביל המסומן בירוק , יש פנייה שמאלה המובילה לתצפית מופלאה על נחל קינה. שלאחריה ניצב בגאון עץ שיזף גדול המצל על ראשם של המטיילים המיוזעים.

ע. שיזף

מכאן מגיעים למעוק הנחל דרך טיפוס עם שיפוע כלפי מעלה. פה מחכה לכם האתגר האמיתי של המסלול מפל בגובה 7 מטר. אז שנסו מותניים וטפסו עליו. חשוב כל הזמן להיצמד לסימון הירוק. מכאן המשיכו ללכת עד שתגיעו למאהל הבדואי הנקודה בה התחלתם את המסלול. נקודה חשובה!!  אין חובה ללכת בתוך המים , ניתן לעקוף את הגבים  ולהישאר יבשים.

בוויז :נחל קינה

קרדיט תמונות : דנה דעבול וזיווה קליין מהקבוצה מטיילים מכייפים ומשתפים.

איפה לטייל בסביבה :

גן לאומי מצדה ; עין בוקק ; תל ערד ; מצפור מואב ונחל כידוד

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נחל קינה (כחול)

מיקום במפה

דילוג לתוכן