Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

נחל קטלב בהרי ירושלים

נחל קטלב הוא נחל אכזב הנמצא בשמורת הטבע נחל שורק הדרומית בין הר גיורה, הר הפיתולים ונס הרים.

המסלול של נחל קטלב מתחיל כמו בסולם מוזיקלי גבוה. באזור נס הרים במקום הנקרא "ברבהר". זהו מוקד עלייה לרגל ונקודת מפגש של רוכבי אופניים, אופנוענים ומטיילים. המקום הומה אדם בסופי שבוע ויש במרכזו בית קפה חינני וקטן המגיש ארוחות בוקר.
נקודה זו פונה לנוף חלומי של הרי ירושלים. בדיוק מימין לחניון ברבהר הקטן והצפוף המזכיר מרכז בילויים תל אביבי. יש שביל עפר המוביל לאזור חנייה גדול ורחב שבקודקודו שביל כניסה מסומן בצבע שחור. בכניסה נמצא שלט גדול המציין בבירור את תחילת מסלול נחל קטלב.

איך שמתחילים את המסלול מתגלה הנוף ההררי הטיפוסי של הרי ירושלים. ההליכה מפותלת ובעלת אופי של ירידה. במהלך הצעידה מטה ישנה פריחה צבעונית וססגונית בשלל צבעים העוטפת את מרגלות ההר. למשל : סחלב אנטולי וסלחב פרפרני המעטרים את שולי הדרך בגווני וורוד- סגול ודומים לפרפר קטן. המגוון הרב של הפרחים מתרחב וניקרה לאורך כל הדרך למשל : רקפות, כלניות, התופח הכתום, הציפורן הצהוב, הלוטם המרווני (בצבע לבן ופנים צהוב כמו ביצה ,וגם הלוטם השעיר שהוא בן משפחתו. מפליא בפריחתו עם עלי כותרת וורודים ולב צהוב, פרחי החרדל מכסים בצהוב את האדמה.  אין ספק שזו עונה המיטבית לטייל כאן.

ההליכה עוברת בחלקה הראשון בשטח שאינו מוצל נקודת העניין הראשונה נמצאת בהתפצלות השבילים : אדום שמאלה לדרך נופי שורק או ימינה להמשיך את המסלול הזה. אפשר לסטות מהדרך קצת שמאלה לדרך זו להביט בנוף ולחזור לשביל השחור הראשי של המסלול. נקודת העניין השנייה נמצאת במורד הדרך מדובר ב"עין גיורא" – במקום בור מים מים מרובע המתמלא במים לסירוגין בין גשם לגשם. ומבנה קדום שכפי הנראה שימשו כחווה חקלאית עתיקה. מים רבים אין פה אבל המקום חביב ואינו מחייב סטייה גדולה מאם הדרך.

המסלול בנחל קטלב

המשיכו כל העת ללכת על עם השביל בעל הסימון השחור. זהו אמנם שביל צר שבחלקו הראשון חשוף לגמרי לשמש. ולאחר מכן הופך לאט לאט למוצל באופן מלא ומסקרן יותר ויותר. ניכר כי החורש הטבעי הכולל עצי אלון , עצי קטלב אדומי ומרובי גזע מהולים בשיח עגלגל הנקרא "קידה שעירה" – זהו שיח שבעונה זו פריחתו צהובה ובצורת פרפר לא סתם הוא שייך למשפחת הפרפרניים). גם שיחים נוספים עוטפים את צלעות ההר ומלבישים אותה כגון: "סירה קוצנית" ממשפחת הוורדים. גם מטפסים שמוצאים בקלות את דרכם אל העצים הרבים ומחבקים אותם  עם זרועותיהם כתמנון. אין ספק שקטע המסלול של נחל קטלב בו החורש הטבעי נהיה צפוף ועשיר בצמחייה נותן לו אופי של סבך ג'ונגל פראי.

ככל שיורדים מטה לכיוון ערוץ נחל קטלב, המסלול נהיה הרפתקני ומאתגר יותר. דגש חשוב הוא להיזהר מהחלקות על הסלעים הרטובים אחרי הגשם במהלך ההליכה!!!

סחלב פרפרני

המסלול הופך להיות בעל אופי סלעי עם הרבה טרשים שהולכים וגדלים לכדי לוחות אבן ענקיים הקבורים בתוך האדמה.מה שמייצר חוויה שונה של הליכה על סלעים ופחות קטע של שביל עם אדמה נוחה להליכה. במקום הותקנו עזרי הליכה לנוחיות המטיילים כגון: מדרגות אבן, יתדות ברזל שהוטמעו בלעים, חוטי תיל ששוזרו בתוך סלעי הענק וניצבים מקביל לנחל קטלב. בדרך תפגשו בעין קטלב, כיום המעיין עצמו נאטם עם בטון , ניתן לראות מעין תיבה מלבנית מבטון שמתחתיה עובר צינור שחום המשמש לשאיבת מים מתחת לפני האדמה מן המעיין.

שמגיעים לנקודה התחתונה ביותר של המסלול מגלים את ערוץ נחל קטלב שהוא אמנם אינו מלא במים אך ניתן למצוא במהלכו גבי מים קטני, מערות וכוכים וצנירים קטנים. כגון :הצניר הגדול הנמצא בשוויצריה הקטנה בכרמל.

בחלקו האחרון של נחל קטלב יש צינור בטון ענקי ועבה מאוד עליו סימון שבילים שחור- זהו הסימן שאתם קרבים לסוף המסלול הקווי של הנחל.  עוד קצת הליכה נוחה בעלת אופי מישורי והנה הגעתם לגשר הרכבת בר גיורא שעברה פה בעבר הרחוק. מתחת לגשר יש מעיין קשת  אבן גדולה אותה שהשביל עובר מתחתיה.

בקטע האחרון ישנו גשר צר מאוד אשר עובר מעל נחל שורק , הריח לא משהו וגם הצבע כי כיום מוזרמים אליו מי ביוב . אבל המבנה והמסלול שהנחל עובר הם יפים מאוד בקטע זה.

אורך מסלול זה הוא כ -3.5 ק"מ. לנו לקח מלמעלה למטה כשעתיים הליכה עם הפסקת אוכל בדרך. חשוב להקפיץ את הרכב השני לסוף המסלול "תחנת רכבת בר גיורא".

השביל הפורח בנחל קטלב

איך מגיעים למסלול של נחל קטלב.

לנקודת ההתחלה : בוויז : "חניון נחל קטלב" . סעו על כביש 38 משער הגיא לכיוון בית שמש , פנו שמאלה לכיוון כביש 3855 , המשיכו בכיכר הגדולה . משמאלכם תראו את העיר בית שמש .לאחר מכן בכיכר הבאה עלו לכיוון נס הרים פנו בכיכר שמאלה והמשיכו עם כביש מספר 3866 כל הזמן סעו על אותו כביש עד שתגיעו לברבהר משמאלכם, היכנסו שמאלה וישר ימיה בדרך עפר סעו כ 200 מטרים עד שתגיעו לחניית עפר גדולה . זו תחילת המסלול.

לנקודת הסיום: בוויז : "תחנת רכבת בר גיורא". הרכב השני יוקפץ לנקודה זו , המשיכו ישר עם הכביש 3866 (במקום לפנות שמאלה לברבהר ). עד שתגיעו לכיכר , צאו ביציאה השנייה  – היא תוביל אתכם למטה במורד הכביש עד שתגיעו לשילוט המפנה שמאלה " תחנת רכבת ישנה בר גיורא"(שימו לב לפי חוקי התנועה חל איסור לפנות פה שמאלה יש קו רציף אתם אמורים להמשיך ישר עם הכביש ולעשות פרסה בהמשך)  .עלו על דרך זו –  זוהי דרך עפר עם אבנים אך עבירה לרכב פרטי צריך לנסוע לאט כדי לא לפגוע בגחון הרכב. לאחר כ 15 דקות תגיעו לנקודה בה תראו מעיין אזור חנייה קטן הצמוד לנחל שורק. שם חנו את הרכב . נקודה זו צמודה למעבר מעל נחל שורק שמקנח את המסלול של נחל קטלב המתחיל מלמעלה. מלמעלה.

לנוחיותכם צירפתי מפה מוקלטת למטה המתארת את המסלול.

אם אתם בסביבה ואוהבים ללכת אפשר לשלב את המסלולים הבאים :

נחל מערה וחירבת בית עיתאב; נחל יעלה והר יעלה ; מערת הנטיפים – מערת שורק ; עין קובי ונחל קובי

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חניון נחל קטלב

מיקום במפה

דילוג לתוכן