לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

טיול לנחל ספונים בכרמל

רקע

נחל ספונים הינו טיול בעל אופי מאתגר בחלקו הדרומי של הכרמל. המסלול מזמן את המטייל לחוות מצוקים מערות ונופים הפונים לים כחול עם קו אופק נקי המתחבר לשמי התכלת.
אופי ההליכה במסלול הוא בטיפוס לא מועט, שבסופו של דבר מעפיל למצוק מגדים הענק. חווית ההליכה לאורך נחל ספונים היא מדהימה.חשוב לציין כאן שזהו נחל אכזב שבחודשי החורף זורם. סביבת הטיול היא סלעית ומהנה ובחודשי החורף כוללת : פטריות אורנית, רקפות ועוד.
כמו כן המסלול כולל מפגש עם מערות מרתקות. עוד במסלול עצי זית כפי הנראה תולדה של בוסתנים קדומים ועצי אורן שהינם חלק בלתי נפרד מרכס הרי הכרמל.
עוד במסלול תגיעו למערת ספונים, זוהי מערה גדולה שבתוכה מתגוררת אוכלוסיית עטלפים גדולה. ניתן להיכנס למערה כל השנה, למעט 1 נובמבר עד סוף מרץ. בגלל  שזוהי תקופת החורף שבמהלכה הם ישנים ,ולכן הכניסה למערה אסורה.
עוד אטרקציה מרשימה במסלול של נחל ספונים ומערת ספונים הם שפני סלע המדלגים בין המצוקים וצבעם החום בולט על רקע צבעם האפור של סלעי ההענק עליהם הם מדלגים ומתרוצצים במהירות וחופזה ללא הרף.
לאורך המסלול יש תצפיות מדהימות לכיוון חוף הכרמל.
השילוט בנחל ספונים

תיאור המסלול

ישנן 2 אפשרויות או הצעות מסלול בנחל ספונים .

 1. מסלול מעגלי שנחשב ארוך כ- 7 ק"מ לערך –  זהו מסלול שעובר בתוואי של טיפוס ועלייה , תחילתו בסימון בצבע אדום , עד שמגיע למערת ספונים משם סימון השביל משתנה לצבע כחול. חשוב לציין שהמסלול הזה ספצפית נחשב קשה כי הוא חשוף לשמש מלאה ואינו מוצל וגם כולל קטעי טיפוס.

  מסלול זה עובר בנקודות העניין המרכזיות כלומר :נחל ספונים, מערת ספונים ומצוק מגדים הענק והמדהים.

  תחילת המסלול : החנו את כלי הרכב שלכם בסמוך לתחנת האוטובוס :מגדים צפון/נחל ספונים (נמצאת בקילומטר ה- 194). מתחנת האוטובוס עליכם לעבור דרך שער  משם לכו בעקבות הסימון שבילים האדום. מכאן עליכם לעבור שער נוסף שמיד אחריו תפגשו בשילוט של מסלולי השמורה. (מדובר בקטע הליכה של כחצי קילומטר מהחנייה עד השילוט הראשוני- הסימן שאתם בכיוןן הוא מטע בננות בתוך שטח חקלאי).

  השביל האדום יוביל אתכם עד מערת ספונים שתדרוש מכם לסטות קצת מהמסלול המסומן המערה נמצאת על מצוק סלעי ויפה . לאחר שביקרתם במערה, אתם תראו עמודים שבראשם חצי שילוט ועליהם צבע השביל. לכו בעקבות השלט עם החץ הכחול .

  כעת יהיה לכם כמו לונה פארק , קטע עם עליות ואז ירידות ושוב טיפוס תלול שיביא אתכם עד למצוק מגדים.

  ****חשוב מאוד כל העת לעקוב  אחרי סימון השבילים שיוריד אתכם  ממצוק מגדים (לאחר הירידה מהמצוק תעברו דרך אבן חצובה אשר שימשה כגת ובית בד)עד לחלקו התחתון באזור מטעי האבוקדו. זהו מכאן אתם תגיעו לנקודה ממנה יצאתם למסלול הטבעתי. הסימן לכך הוא שתפגשו בשער ממנו התחלתם את המסלול, המשיכו ללכת באותה הדרך שתוביל אתכם לנקודה בה החנתם את רכביכם.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
פטריה בנחל ספונים

2.המסלול הקווי -זהו מסלול קצר יותר מהממסלול הראשון המוצע שמתאים למשפחות .המסלול הזה קל יותר מקודמו גם בגלל שהוא קצר יותר וגם בגלל שהוא מוצל. אורכו כ 4 ק"מ  והוא מתחיל בחנייה מגיע עד למערת ספונים, ומשם חוזרים חזרה לחניון באותה הדרך בה הגעתם. שימו לב מסלול זה איננו כולל את מצוק מגדים רק את נחל ספונים ומערת ספונים.

חשוב חשוב  חשוב !! בגלל שאופי המסלול סלעי ברובו. חל איסור לעשותו לאחר או במהלך גשמים. שהמסלול רטוב וחלק ועשוי לגרום להחלקת מטיילים על הסלעים.

מערת ספונים

איך מגיעים ?

בוויז : נחל ספונים . אתם תגיעו מכביש 4 לכניסה לנחל . אם הגעתם מכיוון דרום עליכם במחלף עתלית לעזוב את כביש החוף ולפנות ימינה לכיוון כביש 4 (חיפה – תל אביב הישן).עברו את כפר צבי ואחר כך את מגדים (שיהיה משמאלכם). המשיכו בנסיעה עד שתראו שלט  ימינה לכיוון החנייה של תחילת מסלול נחל ספונים.

צילומים זהבה מוניץ

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נחל ספונים

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן