נחל נוחיילה שוצף

רקע

לאחרונה הוכשר נחל נוחיילה באזור אצבע הגליל. במקום נפתחה שמורת טבע עם שביל טיולים הנקרא שביל הנוחיילה.

רקע על נחל נוחיילה

זהו נחל המתחיל את דרכו בלבנון בקרבת הגבול עם ישראל. משם ממשיך לבקעת עמק החולה הוא עובר ליד שמורת תל דן ומשם ממשיך וחוצה את שמורת נחל חצבאני(שניר).

הנחל קיבל את שמו בגלל "בקעת נוחיילה" הממוקמת על ציר הנפט שם זה קרוי על כפר סורי שננטש לאחר מלחמת ששת הימים בשנת 1967.

כדי לחוות את הנחל ניתן לעשות זאת בשתי דרכים הראשונה להיכנס לתוך שמורת נחל שניר לעשות את המסלול הירוק המוביל לתצפית אל עבר עג'ר. ובדרך לשם פשוט לחצות את נחל נוחיילה שזורם מעל סכר מבטון שעובר בחלקה הצפוני והפחות מטויל של שמורה זו.

האופציה השנייה היא לעשות השביל המעגלי החדש שהוכשר באפריל 2022. ע"י יחידה מיוחדת חדשה של צה"ל שנקראת "צבא ההגנה לטבע" . היחידה הכשירה את תוואי השביל  למטיילים ע"י ניקוי שלו וכן הובאו דחפורים.

וכיום ניתן לטייל לאורך כל ששת הקילומטרים שהוכשרו בו.

שביל הנוחיילה

קצת היסטוריה

בשנות ה – 70 זרם נחל נוחיילה אל תוך נחל דן אך בעקבות פיצוץ בקו הנפט טאפליין , עלה חשש לזיהומו של הנחל ע"י נפט שדלף מהצינור. ועל כן נחפרה תעלה לעבר מאגר מים שניתן לראותו עד עצם היום הזה. המאגר נמצא בתוך שטחיה של שמורת שניר שמו הוא "מאגר טאפליין". כ – 40 שנים עמדה שמורת נוחיילה והנחל דוממים בהזנחה מוחלטת וכמעט ללא מים. עד שלפני כעשור החלה רשות ניקוז כנרת בעבודות שיקום להחיותו בעזרת הזרמה והטיית מים לתוכו. את הפרויקט המשיכו "צבא הגנה לטבע" במשך שנתיים ושיקמו אותו שוב. כולל הכשרת שביל מטיילים שחלקו עובר בתוך הנחל, הוצבו אבני דריכה המאפשרים לחצותו ללא כניסה למים.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
נחל נוחיילה

תיאור המסלול

האופציה של שביל נוחיילה שזו השמורה החדשה. הוא שביל העובר, בין השאר, בדרך מצודה צבאית משנות הארבעים ובהרבה מוקדי טבע. זהו מסלול מעגלי שאורכו כשישה קילומטרים . במהלך הטיול עוברים בעמק נוחיילה העשיר הכולל : מעיינות עם מים חיים, אבני בזלת דקורטיביים ,צמחייה עשירה שאוהבת מים כגון: דמומית השדה.

הנה נקודות העניין שעוברות בשביל הנוחיילה :שער אברהם ,אנדרטת כפר יובל, הטנק הסורי, חורבת נוחיילה, עין אל  בארד, המחנה הצבאי, דולמנים מלכותיים.

המסלול משולט לכל אורכו  והוא כולל נקודות ציון בהיסטוריה של הקרבות שאירעו כאן עם הסורים כגון : "הקרב על המים", אנדרטאות לזכר נרצחים בפיגוע בשנת 1975 בכפר יובל, וטבע במלוא עוזו העובר ברקע של נופים משגעים ומטורפים של אצבע הגליל החרמון וכל אזור צפון עמק החולה.

המסלול משלב גם אזור עם רחצה בבריכות מים רדודות בנקודה הנקראת "עין בארד" בתוואי המסלול, אילו בריכות בעומק של כ -30 ס"מ. כך שהשמורה מספקת מוקדי עניין ואפשרויות רבות של טבע , היסטוריה ורחצה.

הנוחיילה באצבע הגליל

איך מגיעים

אם רוצים להגיע לראות את נחל נוחיילה מתוך שמורת החצבאני עליכם להגיע לשמורה זו בוויז: "שמורת נחל שניר". ללכת עם השביל הירוק כ 30 דקות הנחל נמצא קצת לאחר מאגר הטאפליין.

חלופה שנייה לעשות את המסלול של ששת הקילומטרים החדש שהוכשר סמוך לתל דן עליכם להגיע לאזור החנייה ממנו מתחיל המסלול בקישור הבא בוויז: שביל נחל נוחיילה

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

2 תגובות

    1. שלום נור ,המסלול במהותו פחות מתאים לגילאי 80, בגלל שיש מעברים בנחל שצריך ללכת על מעברי עץ צרים שעוברים על הנחל. מה שכן אפשר להגיע לעשות קטע קצר לפי היכולת ולחזור ברגע שמגיעים למעבר המים ,כך ניתן להתרשם ולהנות מהמקום גם בלי לעשות את כולו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן