נחל כלח

רקע

נחל כלח ושוויצריה הקטנה הם  שני מסלולי טיול מהיפים באזור הכרמל.

יש במסלולים אילו  נופים מרהיבים ומדהים להבחין שהכל ירוק כל השנה. אזור זה בכרמל מושך מטיילים רבים אליו כמו דבורה לפרח. מהסיבה הפשוטה שכל כך נוח לטייל בתנאים שהוא מציע. הליכה בתוך שבילים אשר עוברים באזורים מוצלים.

את המסלול צריך לדלג בקלילות כמו יעלים, על פני מספר בולדרים וסלעים הפזורים במהלכו. אבל יש מי שחשב על איך להקל עליכם והציבו פה סולמות המאפשרים לצלוח אותם בקלי קלות. ואפילו באופן יצירתי שורשי עצים מהווים סולם טיפוס בחלק מהמסלול.

תתבלו את זה עם סלעים העוטים לגופם ירוקת. עצי קטלב וחורש טבעי,  אשר מסוככים עליכם וקיבלתם מיני ג'ונגל פה בלב הכרמל.

מעבר לעובדות אילו, רב הגוניות של תוואי המסלול באה לידי ביטוי  ב : עליות, ירידות, עלי שלכת הפרוסים כמו שטיח פרסי על האדמה, סלעים דקורטיביים ועוד.

ממש כמו פסלים – "50 גוונים של ירוק" כל אילו יחד מרכיבים תמונת טיול מושלמת .

ישנן וריאציות רבות לעשות את הקומבינציה של : נחל כלח – נחל גלים – חניון שוויצריה הקטנה . ממסלול קל למשפחות, מסלול בינוני ועד מסלול למטיבי לכת שאורך כ 5-6 שעות הליכה.

מתי לטייל פה?

1. אחרי הגשם הראשון, בסתיו , האדמה לחה תפגשו גם בסתווניות וורודת שמצפות את האדמה ביופיין המרהיב.

2. באביב שתוסיפו ליופי הזה גם פרחים שמקשטים את הירוק הבוהק והמהמם הזה.

רקע על שוויצריה הקטנה

שוויצריה הקטנה היא כינוי שניתן לאזור יפהפה וגבוה בכרמל.

האזור חולש על נוף שכולל את נחל כלח, נחל גלים, מערת כלח ועין כלח.

אזור זה מחולק לשבילי הליכה בנחל כלח וכן אזור מסודר שהוכשר  לפיקניקים ומנגל שכולל גם שירותים.

תיאור המסלולים

סמוך לשוויצריה הקטנה ניתן לעשות מסלולי טיול קצרים עד  כ-  2 ק"מ המתאימים למשפחות. למשל עלייה למצפור הצוק או לצניר כפי שיפורט מיד .

הנה שני מסלולים מומלצים למשפחות בשוויצריה קטנה :

1)אורך המסלול כ 1.5 קילומטר  מעגל י-  מתחילים מחניון שוויצריה קטנה משם נצעד במסלול האדום . ברגע שנגיע למפגש עם הירוק נלך בו. משם נמשיך עד שנגיע לסימון השקוף. נלך  איתו , לאחר הליכה קצרה נגיע  לצניר –

מדובר על תופעה גיאולוגית מסקרנת וייחודית ביותר. זהו סלע ענקי הנראה כמו גל גדול צבוע בשלל גוונים של : כתום, לבן, אפור ושחור.

זהו סלע עשוי משילוב של גיר ודולומיט, גם המבנה שלו וגם צבעיו מאוד ברי שינוי, ע"י תופעות טבע שאירעו במהלך מיליוני שנים כגון : גשמים.

שמו נולד מחיבור המילים "חצי צינור", בשל מבנהו המזכיר צינור חצוי לשני חלקים. הנוף מכאן הפך אותו למוקד צילומים מבוקש על ידי מטיילים רבים.

חוזרים על דרכינו עם הסימון שקוף(משמעות הסימון הזה נקודת עניין /נקודת תצפית) . משם נחזור לשביל הירוק חזרה לחניון שוויצריה הקטנה.

איך להגיע לתחילת המסלול? בוויז: חניון שוויצריה הקטנה.

2) אורך המסלול כ- 800 מטרים הוא קווי. כולל הליכה למצפור הצוק וחזרה. מתחילים בחניון שוויצריה הקטנה הפעם נלך עם הסימון הכחול. עד אשר נגיע למפגש שלו עם הסימון השקוף. עם סימון זה נעלה ונטפס עד למצפור הצוק. זוהי נקודת תצפית משגעת בראשו של צוק המוגדר עם מעקה ברזל בקצהו. נכאן נחזור על עקבותינו לחניון שוויצריה הקטנה.

עליות של נחל כלח

רקע כללי על נחל כלח

נחל כלח הוא  נחל אכזב המתחיל בחלקו העליון של הר הכרמל.

הוא מתחיל לא הרחק מצומת דמון כ- 450 מטרים מכביש מספר 672 (לא הרחק מעוספיה) תוואי הזרימה שלו הוא על צלעותיו המערביות של הכרמל.

בהמשך, לא הרחק מאוניברסיטת חיפה , הוא מתמזג עם נחל גלים וממשיך איתו עד הים.

תיאור המסלול -נחל כלח

אז בואו נהיה פרקטיים , אני אתאר פה בדיוק את המסלול כפי שאנחנו עשינו אותו. זהו מסלול קווי הדורש הקפצת רכבים ומתאים לאוהבי לכת. משך המסלול : כ – 3 שעות. מצורפת מפת מסלול זה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
עץ בנחל כלח

החלק הראשון של המסלול – הסימון הירוק

המסלול התחיל מאזור החנייה של חי בר כרמל, הלכנו רגלית לכיוון שער הכניסה החשמלי הגדול כ -150 מטרים לערך , מיד לאחר השער תבחינו בסימון שבילים בצבע ירוק , בצד שמאל של הכביש תבחינו בשלט "נחל גלים עליון" , היכנסו לשביל והתחילו ללכת הדרך אמנם צרה אך הנופים של רכס הרי הכרמל סביב ממכרים ומרהיבים ביופיים, זהו טיול בארץ שמוגדר מבחינתי שווה במיוחד, תכף תבינו למה.

בשלב זה של הטיול הצמחייה נמוכה מאוד, תוואי ההליכה הוא ירידה מתונה, לאחר הליכה של כ – 45 דקות תגיעו לאזור סלעי ובו יש ירידה עם יתדות המחוברים לבולדרים האפורים.

מכאן סביבת הטיול הופכת לסלעית יותר עם נוף של מצוקים סלעים ועצים צפופים, חורש ים תיכוני בעל צפיפות גבוהה.

שבילים רחבים יותר ואיתם נקודות ישיבה בצידי המסלול, המשיכו בהליכה בתוך ערוצו של נחל גלים שהופך כל העת לרחב יותר ויותר עד שתגיעו להתפצלות :

ימינה המשכו של נחל גלים שמסתיים בפארק מונהיים שבטירת הכרמל (כ -5 שעות הליכה).

או שמאלה, כניסה לנחל כלח לכיוון שוויצריה הקטנה והצניר הגדול, לקחנו שמאלה לתוך ערוצו של נחל כלח.

הרבה טחב שמכסה עצים סלעים והכל, הלחות הגבוהה מורגשת היטב באוויר ובכל פינה. לאחר הליכה של כשעה וחצי לערך מתחילים לראות את אחת הפסגות של הכרמל מבצבצת מעבר למסלול של נחל כלח שחייב להודות יוצא דופן ביופיו, עוד מאמץ קטן בתוואי שהולך ועולה בשיפוע יחסית קטן של כ 30-40 מעלות עלייה, והנה הגענו לאחת מפנינות המסלול : סולם יתדות שקוע בסלע בגובה של כ – 10 מטרים .

הצניר הגדול

החלק השני של המסלול- הסימון האדום

מכאן העלילה מקבלת תפנית חיובית ומפתיעה ביותר. הגענו לאחר הליכה לא ארוכה ל"גשר הנוטרים "- מדובר בסכר קטן אשר מחופה בגשר מעבר שנמצא מעל ערוץ נחל כלח. מכאן ישנה התפצלות שבילים :
אדום – ייקח אתכם לצניר ולחניון "שוויצריה הקטנה", כחול – המשכו של נחל כלח .

בחרנו באדום קטע זה הוא עם עלייה חזקה בעת שיפוע גדול יותר ולכן קשה יותר להליכה הוא מלווה בנופים שכוללים גם את הים התכול הנראה היטב בין הרי הכרמל.

לאחר הליכה של כמחצית השעה. נבקר אחת האטרקציות השוות ביותר במסלול "הצניר"- תופעה גיאולוגית כפי שהוסברה לעיל.

כדי להגיע לצניר צריך לפנות מסימון השבילים האדום, לסימון השבילים השקוף – ימינה .

מהצניר הגדול נחזור על עקבותינו, נפנה ימינה ולאחר מכן נפנה שמאלה לכיוון חניון שוויצריה הקטנה . כאן יחכה לנו הרכב השני , מומלץ להתחיל מוקדם בבוקר את המסלול. כי החניון  והמסלול עמוסים בשעות מאוחרות בעיקר בסופי שבוע. מתאים לכל המשפחה אך לילדים מעל גיל 4 .שימו לב : מסלול זה הינו מסלול קווי ולכן דורש הקפצת רכב אחד לסוף המסלול .

קישור לוויז תחילת המסלול : חניון החי בר כרמל – זהו למעשה החניון המרכזי של פארק הכרמל.

קישור גוגל מפות לסיום המסלול : חניון יום שוויצריה הקטנה .- זוהי נקודה שסומנה במדויק.

מה בסביבה :

מערת אורנית ; נחל מערות ; עין קדם .שימו לב אנו עשינו את המסלול מהסוף להתחלה. כי היו בו הרבה פחות אנשים. אפשר לעשות אותו הפוך מה שרוב האנשים עושים.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

עין נטופה בבקעת נטופה

עין נטופה – מעיין האחים המחודש

עין נטופה המכונה גם מעיין האחים המחודש. הינו מעיין אשר לאורך תקופה ארוכה היה מוזנח מאוד. ורק לאחרונה הוא עבר תהליך שיפוץ רציני . והפך למעיין יפהפה באזור מושלם לטיולים ונוף. המעיין קסום וממנו תצפית מרהיבה לבקעת בית נטופה והמוביל

קרא עוד »
תחילת המסלול הרטוב נחל שוקק

המסלול הרטוב מנחל שוקק לבריכת הטחנה

תיאור בריכה הטחנה בריכה יפה אשר טובלת בסביבה ירוקה של עצי איקליפטוס תמירים וצמחיית קנה עבותה שאוהבת מים. בחודשי הקיץ ובתקופות המעבר המקום הומה אדם ניתן לטייל בסביבה לאורך נחל שוקק ולהתרחץ בבריכת הטחנה. סביב הבריכה ישנם שולחנות קק"ל המאפשרים

קרא עוד »
נחל אבוקה בקיץ

נחל אבוקה – הבריכה בנחל אבוקה

בין כפר רופין ועין הנציב אשר באזור בית שאן ועמק המעיינות זורם לו נחל יפה ופחות מוכר, שמו נחל אבוקה. למעשה בריכת המים שאליה זורם הנחל היא  גדולה ומרשימה ומזכירה אגם יותר מאשר בריכה. סביב נחל אבוקה יש נקודות ישיבה

קרא עוד »
עין נזם - עמק המעיינות

עין נזם – עין חונזיר – חוויה מרעננת

עין נזם הוא מעיין ענקי ועמוק מאוד הנובע כל השנה ונמצא בשדות החקלאיים של קיבוץ שדה אליהו אשר בעמק המעיינות תיאור המעיין לאזור בקעת בית שאן 2 פנים ; מאידך האזור עשיר במים רבים מאוד  ומחד האזור  חם מאוד באופן

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן