Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

נחל כלח

אחד המקומות היפים ביותר בכרמל הם נחל כלח ושוויצריה הקטנה מעבר לנופים המרהיבים מדהים לראות שהכל ירוק כל השנה. אזור הכרמל מושך מטיילים רבים אליו כמו דבורה לפרח מהסיבה הפשוטה שכל כך נוח לטייל בתנאים שהוא מציע. הליכה בתוך שבילים אשר עוברים באזורים מוצלים נכון שתצטרכו לדלג בקלילות כמו יעלים על פני מספר בולדרים וסלעים הפזורים במהלך המסלול. אבל יש מי שחשב על איך להקל עליכם ושם פה סולמות המאפשרים לצלוח אותם בקלי קלות.

 

תתבלו את זה עם סלעים עוטים לגופם ירוקת. עצי קטלב וחורש טבעי אשר מסוככים עליכם וקיבלתם מיני ג'ונגל פה בלב הכרמל מעבר לעובדות אילו , רב הגוניות של בתוואי המסלול שמתבטאים ב : עליות ,ירידות, עלי שלכת כמו שטיח פרסי על הארץ, סלעים דקורטיביים ממש כמו פסלים ו -"50 גוונים של ירוק" כל אילו יחד מרכיבים תמונת טיול מושלמת .

שתי העונות המומלצות ביותר לטיול במסלול זה הן :1. אחרי הגשם הראשון, בסתיו , האדמה לחה תפגשו גם בסתווניות וורודת שמצפות את האדמה ביופיין המרהיב 2. באביב שתוסיפו ליופי הזה גם פרחים שמקשטים את הירוק הבוהק והמהמם הזה. ישנן וריאציות רבות לעשות את הקומבינציה של : נחל כלח – נחל גלים -שוויצריה הקטנה . ממסלול קל למשפחות , מסלול בינוני ומסלול למטיבי לכת שאורך כ 5-6 שעות הליכה

עליות של נחל כלח

אז בואו נהיה פרקטיים , אני אתאר פה בדיוק את המסלול שאנחנו עשינו במדויק. המסלול התחיל מאזור החנייה של חי בר כרמל, הלכנו רגלית לכיוון שער הכניסה החשמלי הגדול כ 150 מטרים לערך , מיד לאחר השער תבחינו בסימון שבילים בצבע ירוק , בצד שמאל של הכביש תבחינו בשלט "נחל גלים עליון" , היכנסו לשביל והתחילו ללכת הדרך אמנם צרה אך הנופים של רכס הרי הכרמל סביב ממכרים ומרהיבים ביופיים , זהו טיול בארץ שמוגדר מבחינתי שווה במיוחד , תכף תבינו למה.

בשלב זה של הטיול הצמחייה נמוכה מאוד, תוואי ההליכה הוא ירידה מתונה, לאחר הליכה של כ45 דקות תגיעו לאזור סלעי ובו יש ירידה עם יתדות המחוברים לבולדרים האפורים.

מכאן סביבת הטיול הופכת לסלעית יותר עם נוף של מצוקים סלעים ועצים צפופים , חורש ים תיכוני בעל צפיפות גבוהה , שבילים רחבים יותר ואיתם נקודות ישיבה בצידי המסלול ,המשיכו בהליכה בתוך ערוצו של נחל גלים שהופך כל העת לרחב יותר ויותר עד שתגיעו להתפצלות : ימינה המשכו של נחל גלים שמסתיים בפארק מונהיים שבטירת הכרמל (כ -5 שעות הליכה) או לצד שמאל כניסה לנחל כלח לכיוון שוויצריה הקטנה והצניר הגדול , לקחנו שמאלה לתוך ערוצו של נחל כלח.

 

 

הרבה טחב שמכסה עצים סלעים והכל , הלחות הגבוהה מורגשת היטב באוויר ובכל פינה. לאחר הליכה של כשעה וחצי לערך מתחילים לראות את אחת הפסגות של הכרמל מבצבצת מעבר למסלול של נחל כלח שחייב להודות יוצא דופן ביופיו , עוד מאמץ קטן בתוואי שהולך ועולה בשיפוע יחסית קטן של כ 30-40 מעלות עלייה , והנה הגענו לאחת מפנינות המסלול : סולם יתדות שקוע בסלע בגובה של כ – 10 מטרים .

עץ בנחל כלח

מכאן העלילה מקבלת תפנית חיובית ומפתיעה ביותר הגענו לאחר הליכה לא ארוכה ל"גשר הנוטרים "- מדובר בסכר קטן אשר מחופה בגשר מעבר שנמצא מעל ערוץ נחל כלח. מכאן ישנה התפצלות שבילים :
אדום – ייקח אתכם לצניר ולחניון "שוויצריה הקטנה" כחול – המשכו של נחל כלח . אנו בחרנו באדום קטע זה הוא עם הלייה חזקה בעת שיפוע גדול יותר ולכן קשה יותר להליכה הוא מלווה בנופים שכוללים גם את הים התכול הנראה היטב בין הרי הכרמל.

לאחר הליכה של כמחצית השעה , נבקר אחת האטרקציות השוות ביותר במסלול "הצניר" – מדובר על תופעה גיאולוגית מסקרנת וייחודית ביותר – זהו סלע ענקי הנראה כמו גל גדול צבוע בשלל גוונים של : כתום , לבן ,אפור ושחור , בגלל שמדובר בסלע גיר ודולומיט גם המבנה שלו וגם צבעיו מאוד ברי שינוי ע"י תופעות טבע שאירעו במהלך מיליוני שנים כגון : גשמים . שמו נולד מחיבור המילים "חצי צינור" , בשל מבנהו המזכיר צינור חצוי לשני חלקים . הנוף הנשקף ממנו הפך אותו למוקד צילומים מבוקש על ידי מטיילים רבים.

איך מגיעים

כדי להגיע לצניר צריך לפנות מסימון השבילים האדום , לסימון השבילים השקוף – ימינה .

מהצניר הגדול נחזור על עקבותינו, נפנה ימינה ולאחר מכן נפנה שמאלה לכיוון חניון שוויצריה הקטנה . כאן יחכה לנו הרכב השני , מומלץ להתחיל מוקדם את המסלול כי גם החניון עמוס וגם המסלול עמוס בשעות מאוחרות בעיקר בסופי שבוע. משך המסלול : כ 3 שעות . מתאים לכל המשפחה אך לילדים מעל גיל 4 .שימו לב : מסלול זה הינו מסלול קווי ולכן דורש הקפצת רכב אחד .

קישור לוויז תחילת המסלול : חניון החי בר כרמל – זהו למעשה החניון המרכזי של פארק הכרמל. קישור גוגל מפות לסיום המסלול : חניון יום שוויצריה הקטנה .- זוהי נקודה שסומנה במדויק.

 

מה בסביבה :

מערת אורנית ; נחל מערות ; עין קדם .שימו לב אנו עשינו את המסלול מהסוף להתחלה כי היו בו הרבה פחות אנשים , אפשר לעשות אותו הפוך מה שרוב האנשים עושים.

הצניר הגדול

רקע כללי על נחל כלח :

מדובר על נחל אכזב המתחיל מחלקו העליון של הר הכרמל , הוא מתחיל לא הרחק מצומת דמון כ 450 מטרים מכביש מספר 672 (לא הרחק מעוספיה) תוואי הזרימה שלו על צלעותיו המערביות של הכרמל , בהמשך , לא הרחק מאוניברסיטת חיפה , הוא מתמזג עם נחל גלים וממשיך איתו עד הים. שוויצריה הקטנה :כינוי שניתן לאזור יפהפה וגבוה בכרמל החולש על נוף שכולל את נחל כלח , נחל גלים וכולל גם את מערת כלח ועין כלח אזור זה מחולק לשבילי הליכה בנחל כלח וכן אזור מסודר שהוכשר  לפיקניקים ומנגל שכולל גם שירותים.

 

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חי בר כרמל

מיקום במפה

דילוג לתוכן