נחל יצפור מסלול קווי בגלבוע

רקע

נחל יצפור  – מסלול פרחוני בגלבוע . זהו נחל אכזב הנמצא באזור הגלבוע המזרחי. מדובר על מסלול יפהפה ופרחוני בעל אופי קווי אורכו כ -2 ק"מ בלבד. אך אם עושים אותו מלמטה למעלה מדובר בטיפוס מאתגר שייקח לכם בין שעתיים לשעתיים וחצי.

מה יש לראות במסלול ?

במהלך המסלול יש שלושה קטעים מעניינים במיוחד הכוללים טיפוס על סלעים בעזרת יתדות השקועים בהם. הם מאפשרים לעבור. ביתר קלות, אזורים מסולעים במיוחד ללא מדרגות או מעבר למטיילים.

לאורך המסלול של נחל יצפור יש פריחות משגעות בשלל צבעים של :פרגים אדומים ,זיפנית חוטמנית (פריחה ענקית דמויית פעמון), עולש ,עכנאי יהודה, גזר קיפח ,כלח מצוי, נוריות ואפילו בפסגה ראינו את אירוס הגלבוע ועוד.

המסלול כולל תוואי הליכה על סלעים. מרביתו איננו מוצל יש קטעי הליכה קצרים המוצלים ע"י עצים גדולים ורחבים.

מבחינת חי פגשנו בדרך עמי פרייזר ואנוכי : נחש ,חיפושיות , חרדונים.

האזור בו נמצא נחל יצפור יפהפה מאוד – אזור הגלבוע. לאורך כל התוואי שלו המסומן בצבע אדום  ניתן לראות את הרי הגלבוע נחתכים שהם עטופים בירוק.

באחד מהחלקים של המסלול ניתן לראות מעין צוק מרשים הבולט מהשטח בצד ימין – שבתוכו מקננות סנוניות שחורות.

היתרון של נחל יצפור טמון בכך שהוא מסלול קווי ופרחוני להפליא בגלבוע המזרחי. ממש בתחילת המסלול אפשר לראות בעונה את פריחת אירוס הגלבוע המרשים.

הסלעים בנחל יצפור

תיאור המסלול של נחל יצפור

כאמור מדובר במסלול קווי. ישנם כמה דרכים לבצע את המסלול (שבכולן תראו אותו דבר, עניין של נוחיות והתאמה אישית).

אם הגעתם בהרכב משפחתי מומלץ מאוד להגיע עם 2 רכבים. להתחיל מלמעלה – בחניון העליון שזה למעשה ההתחלה הפורמלית של המסלול. יש שלט בצבע חום בולט "נחל יצפור". פה תשאירו רכב אחד ואת הרכב השני בחניון התחתון – סוף מסלול.

חלופה נוספת אם הגעתם עם רכב אחד. לעשות את המסלול הפוך כפי שעשינו בעלייה – קשה מאוד ולחזור בירידה ..

בכל מקרה חשוב לדעת למרות שהמסלול מאוד קצר. שעושים אותו הפוך מהסוף להתחלה. העלייה מאוד מאתגרת ודורשת מאמץ גופני (פי 6 כמעט מהליכה בשטח מישורי). והדבר בא לידי ביטוי גם בזמנים ארוכים של ביצוע המסלול.

מסלול סלעי נחל יצפור
מסלול סלעי נחל יצפור

כיצד מגיעים ?

אם הגעתם מכיוון כביש הסרגל (כביש 65) מיד אחרי צומת מגידו פנו ימינה לכביש 675. לאחר מכן במזלג הבא פנו שמאלה . עד שתתמזגו עם כביש מספר 71 החוצה את האזור בו נמצאים כל יישובי העמק : גדעונה ,עין חרוד ,כפר יחזקאל , בית אלפא, תל יוסף ,חפציבה, בית השיטה ועוד.

בהמשך עליכם לפנות ימינה לכיוון בית אלפא. לפני גן השלושה (הסחנה) תגיעו לצומת בית השיטה. פנו ימינה בדרך נוף הגלבוע המזרחית – כביש 6666. בתחילת הכביש תראו משמאלכם את מסעדת "ארטישוק". מסעדה חלבית ולצידה "התריס"  מזון מהיר ואיכותי של אסאדו , המבורגר וכדומה.

שתי הנקודות המופיעות פה. הן בהמשך להסבר המתואר לעיל על כביש 6666.

לסוף המסלול(הנקודה התחתונה) :בוויז  : "נחל יצפור חניון תחתון"- ראשית הקפיצו את הרכב לסוף המסלול כ 2 קילומטר נסיעה מפותלת במעלה הגלבוע תראו פניה שמאלה לדרך עפר. (סעו עם הוויז) סעו בה כ- 800 מטרים עד שתראו מיכל בטון ענק מוקף בגדר החנו כאן את הרכב המאסף . (אם הגעתם עם רכב אחד השאירו את הרכב פה –  לכו ימינה בדרך עפר כ 200 מטרים עד שתראו מעבר עם שלט "נחל יצפור". מכאן לכו עם השביל והסימון האדום).

לתחילת המסלול (הנקודה הגבוהה למעלה) :בוויז : " נחל יצפור 6666 " – את הרכב השני שממנו תתחילו את המסלול.המשיכו עם כביש 6666 למעלה עד שתראו שלט חום "נחל יצפור". קצת אחריו תראו חניון קטן מצד ימין עם שילוט עץ ועליו מפה של כל אזור הגלבוע. החנו כאן את הרכב – תחילת המסלול מעבר לכביש תראו חניון עם שולחנות פיקניק.

בשתי הנקודות יש חניון לכלי רכב.

לנוחיותכם מצורפת מפת המסלול :

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
המתלול בנחל יצפור

אם התחלתם מתחילת המסלול הפורמלית מהחניון העליון. התארגנו לתחילת המסלול בחניון המוצל. יש במקום שולחנות פיקניק. ופינת הנצחה לזיכרו של תא"ל ארז גרשטיין ז"ל מהיישוב רשפים אשר נלחם ונפל בלבנון.

חבריו הכשירו את המסלול שלפניכם הנקרא "שביל נחל יצפור".

צאו לדרך והתחילו לרדת מחניון הפיקניק למטה. מימינכם תראו אזור מיוער גדול וצפוף, לאחר שביל העפר. תגיעו לאזור מסולע מאוד  מעין רצפה תלולה . רדו בזהירות משכבת הסלע למטה. מכאן לכו עם הסימון האדום במגמת ירידה.

שילוט נחל יצפור
שילוט נחל יצפור

בעונת האביב הכל מסביב פורח וירוק., במהלך הירידה למטה פגשנו בצד השביל נחש שחור המתפתל ויוצא נוכח תחית ההתחממות.

השביל צר אך התוואי שלו מעניין. הוא עובר בשלוש נקודות עם יתדות.  מהן יורדים קטעים שקשה טכנית לרדת אותם. מצד שמאל תראו את אפיק נחל יצפור. פעיל וזורם רק בחודשי החורף.

ניתן לראות בדרך שאריות מים בדמות שלוליות מהגשמים שירדו כאן בחורף.

בול עץ בנחל יצפור

עוד במהלך הירידה ישנן פינות פנטסטיות לעצור. אילו הן פינות מוצלות עם עצים רחבים וגדולים המאפשרים אתנחתא מהירידה.

בגלל שהמסלול בחלק ניכר שלו עובר על אבנים. חשוב מאוד להצטייד בנעלי הליכה מתאימות וסגורות ולא בסנדלים או כפכפים. עוד אלמנטים מעניינים שתפגשו הם עצים מאוד יפים חלקם התמוטטו בחורף על המסלול וחלקם פשוט צמחו על תוואי המסלול ,כוכים בתוך הסלע. ומתלולי סלעים מאוד מרשימים שלא ראיתי בשום מקום בארץ.

היתדות בנחל יצפור
היתדות בנחל יצפור

אופי המסלול הזכיר לי שילוב מענין בין אזור הכרמל (האופי ההררי ). לבין אזור רמת הגולן המאופיין בשטח סלעי מאוד. השילוב הזה מוביל לחווית הליכה במסלול מאתגר , פרחוני וירוק. יחד עם נופים משגעים הכוללים את רכס הגלבוע המזרחי.  ואת השטחים החקלאיים של הקיבוצים שבעמק הנראים כטלאים טלאים ממרום המסלול.

לאחר שנפרדתם מהחלק האתגרי ורווי הסלעים. והמורדות התלולות של נחל יצפור – זהו סימון שהתקרבתם לסוף המסלול. בקטע זה הולכים בשביל עפר צר שכמעט נסתר מהעין בעונה זו של השנה. שהכל מלא בצמחייה כגון :חרדל , דרדר מצוי ועוד.

לבסוף תגיעו למעבר יציאה (שהוא גם הכניסה למי שעושה את המסלול הפוך). ועליו שלט " שמורת טבע גלבוע מזרחי".

לסיכום

נחל יצפור הוא מסלול הליכה ברכס הגלבוע  המזרחי הוא כולל :  תוואי אתגרי הכולל בחלקו סולמות ,הליכה על אבנים ומעבר בין סלעים ,הוא כולל נופים מרהיבים של אזור הגלבוע והעמק. וכן המון המון פריחה צבעונית ארצ -ישראלית טיפוסית וגם את פריחת אירוס הגלבוע. חשוב להצטייד בהמון מים לפחות 4 ליטר לאדם בייחוד אם אתם עושים את המסלול ללא רכב נוסף כלומר הלוך ושוב. וכן כובע , סנדוויץ או חטיף אנרגיה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

עין נטופה בבקעת נטופה

עין נטופה – מעיין האחים המחודש

עין נטופה המכונה גם מעיין האחים המחודש. הינו מעיין אשר לאורך תקופה ארוכה היה מוזנח מאוד. ורק לאחרונה הוא עבר תהליך שיפוץ רציני . והפך למעיין יפהפה באזור מושלם לטיולים ונוף. המעיין קסום וממנו תצפית מרהיבה לבקעת בית נטופה והמוביל

קרא עוד »
תחילת המסלול הרטוב נחל שוקק

המסלול הרטוב מנחל שוקק לבריכת הטחנה

תיאור בריכה הטחנה בריכה יפה אשר טובלת בסביבה ירוקה של עצי איקליפטוס תמירים וצמחיית קנה עבותה שאוהבת מים. בחודשי הקיץ ובתקופות המעבר המקום הומה אדם ניתן לטייל בסביבה לאורך נחל שוקק ולהתרחץ בבריכת הטחנה. סביב הבריכה ישנם שולחנות קק"ל המאפשרים

קרא עוד »
נחל אבוקה בקיץ

נחל אבוקה – הבריכה בנחל אבוקה

בין כפר רופין ועין הנציב אשר באזור בית שאן ועמק המעיינות זורם לו נחל יפה ופחות מוכר, שמו נחל אבוקה. למעשה בריכת המים שאליה זורם הנחל היא  גדולה ומרשימה ומזכירה אגם יותר מאשר בריכה. סביב נחל אבוקה יש נקודות ישיבה

קרא עוד »
עין נזם - עמק המעיינות

עין נזם – עין חונזיר – חוויה מרעננת

עין נזם הוא מעיין ענקי ועמוק מאוד הנובע כל השנה ונמצא בשדות החקלאיים של קיבוץ שדה אליהו אשר בעמק המעיינות תיאור המעיין לאזור בקעת בית שאן 2 פנים ; מאידך האזור עשיר במים רבים מאוד  ומחד האזור  חם מאוד באופן

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן