מפגש הנחלים ירדן כנרת

רקע

נחל יבניאל הוא נחל מרתק ופחות מוכר הנמצא ליד הירדנית ורוב רוי . נחל יבניאל כולל מסלול הליכה מונגש סביבו וסביב נקודת המפגש שלו עם נחל הירדן המכונה "מפגש הנחלים". רצועת בטון צרה המאפשרת להקיף את האזור של הזרימה , אזור מרשים , אמנם חם מאוד בקיץ ולא מוצל אך המים , חורשת האקליפטוסים ופינות החמד סביב הנחל מפצה על כך.

רקע על נחל יבניאל

נחל יבניאל הוא נחל הנמצא בבקעת יבניאל סמוך לכנרת.אורכו מסתכם בכ- 18 קילומטרים הוא מתחיל את דרכו בקרני חיטים , מעל ובצידה המערבי מרכזי של הכנרת. הנחל יורד למטה עד שמגיע לאזור בקעת יבניאל  משם ממשיך עד שמגיע לעמק הירדן באזור זה עובר על פני האתר הארכיאולוגי תל עובדיה. הנחל מחולק לשני חלקים האכזב (זורם רק בחורף) והאיתן הזורם כל ימות השנה. בחלקו האיתן פוגש נחל יבניאל את נהר הירדן . שמגיעים לנקודה המרתקת של המפגש בין הנחלים (לא הרחק מקיבוץ דגניה וקיבוץ כנרת וממש בסמיכות לאתר ירדנית) שמים לב ,שנחל יבניאל זורם מתחת לגשר אבן ממשיך למטה ובצד שמאל רואים את הירדן מגיח ומתמזג יחד איתו. 2 המעיינות שמפיחים חיים בנחל יבניאל ומזינים אותו כל השנה הם עין פטל ועין כוש. הנמצאים מתחת ליישובים אלומות ויבניאל שבגליל התחתון.

זולא בצל ירודן נחל יבניאל

מביקור אחרון בשמורה זו התגלתה שמורת טבע מרישמה הכוללת צמחיית נחלים עצי אקליפטוס, המעטרים את סביבתו הקרובה של הנחל. כגון :פטל הקדוש והרדוף הנחלים שאוהבים סביבה לחה ורטובה בעיקר באזור חם זה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
מתקן טיהור ירדן דרומי

תיאור המסלול

המסלול שהוא מונגש עובר מעל הנחלים ומקיף אותם. ניתן להתחיל את המסלול  בקצה הדרומי של חניית רוב רוי. ללכת דרומה איתו , שם תראו מתקן מים מרשים של מקורות בו זורם הירדן בעוצמה – מראה יפה. המשיכו עם השביל , לאחר הליכה קצרה תראו משמאלכם ולמטה במורד הנחל עצי אקליפטוס גדולים , ניתן לרדת עם הילדים ולשכשך רגליים ולשבת תחת העצים. אילו הם למעשה מורדות הירדן הדרומי. חיזרו חזרה לשביל למעלה, קחו איתו שמאלה וחצו את הגשר צהוב מבטון(גשר אירי). מתחת לגשר תראו את נחל יבניאל זורם. שימו לב לא מומלץ לרחוץ בקטע זה מאחר והמים מזוהמים.

מכאן אחרי הגשר האירי אפשר לקחת שמאלה , להמשיך עם השביל המבוטן. לאחר הליכה קצרה תראו בצד שמאל מעבר בתוך גדר  ,רדו איתו שמאלה ועזבו לרגע את השביל תגלו עץ ענקי ולידו זרימה עזה של הירדן ויבניאל -זוהי למעשה נקודת המפגש של שני הנחלים. אפשר לפתוח פק"ל קפה ולהנות ממראה הזרימה המרשים.חיזרו חזרה לתוואי ההליכה והמשיכו ללכת צפונה עם השביל המבוטן. מימינכם תראו יישוב זהו קיבוץ דגניה אם תמשיכו עם השביל תגיעו אליו.

אפשרות שנייה היא לפנות ימינה אחרי הגשר, עם הסימון השחור, זהו מסלול הרבה יותר ארוך כ 9 ק"מ הוא קווי ומיועד למטיבי לכת  , הוא עובר בתוך שמורת נחל יבניאל. וההליכה היא למעשה כל העת במקביל לנחל יבניאל. המסלול הזה מסתיים ליד המושבה יבניאל סמוך לכביש 767.

חלופה נוספת היא לרדת עוד למטה לאורך הירדן לכיוון דרום ולהגיע לגן מורד ירדן דרומי ולהגיע גם לסכר אלומות הסמוך.

הגשר האירי נחל יבניאל

איך מגיעים למפגש הנחלים יבניאל וירדן

לחצו על הקישור הבא כדי להגיע לנקודה : מפגש הנחלים ירדן ויבניאל

עליכם לנסוע לכיוון הירדנית ורוב רוי.  סמוך לצומת צמח  , עליכם לפנות שמאלה לכיוון קיבוץ כנרת והירדנית . לאחר שעברתם את הירדנית תראו בצד שמאל דרך עפר שתוביל אתכם לרוב רוי המשיכו איתה. בפניכם שתי אפשרויות , האחת לחנות בחנייה של רוב רוי וללכת עם שביל ישראל למטה, תחלפו על פני מתקן טיהור של מקורות, עד שבצד שמאל תראו את המפגש של הנחלים ואת נחל יבניאל .

אופציה שנייה היא להגיע עם הרכב עד המפגש עצמו צמוד לגשר האירי מתחתיו זורם נחל יבניאל. בחלופה זו המשיכו לנסוע בדרך העפר ובפנייה הבאה פנו שמאלה עם הדרך עפר עד שתגיעו לגשר.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוב רוי

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן