הגשר התורכי -שביל בין הגשרים

רקע

נחל חרוד עובר דרך מעניינת מקו פרשת המים למרגלות גבעת המורה ועד לעמק בית שאן משם הישר לנהר הירדן. 32 קילומטרים סה"כ . ממש מעבר לכביש היכן שנמצא פארק בית שאן – שבקצהו נמצא גשר הקנטרה הידוע.

נמצא מסלול טיול יפהפה הנקרא "שביל בין הגשרים" הנמצא בתחומי גן לאומי בית שאן. ממש מתחת לכביש מדובר על שביל העובר על חמוקיו של נחל חרוד , ממש בתחילת המסלול יש גשר נוסף דומה לזה בקנטרה.  בתקופות השטפונות שיש זרימה חזקה ניתן לראות את נחל חרוד עובר מצד מערב לצד מזרח. הוא פשוט עובר מתחת לכביש דרך גשרים עתיקים.

ממשיך בנפילה דרך סדרת מפלים הישר ועמוק לתוך עמק צר היורד למטה. ניתן לטייל בשבילים לאורך ערוץ הנחל המתפתל ולהתרשם מהעתיקות שנמצאו פה באזור.

מה יש לראות במסלול של שביל בין הגשרים

הגשר הקדום

זהו גשר תורכי  שנבנה על שרידיו של גשר רומי שקדם לו . גשר הבזלת העות'מאני, הנטוי כאן על נחל חרוד משנת 1877, בנוי על יסודות גשר רומי. הדרך הרומית נמשכה מהגשר אל השער. שרידי הדרך, בדמות אריחי בזלת, צמודים לצדו המזרחי של הגשר.
הגשר שנמצא מימין לכניסה לשמורה ולמטה בו למעשה עובר נחל חרוד.

עובר מתחת לכביש 7078 שמעבר לו נמצא פארק בית שאן ובהמשכו גשר הקנטרה.

הגשר הזה שלפניכם  היה למעשה הכניסה ל"שער קיסריה" – הכינוי  לשער הצפוני-מערבי של בית שאן הרומית (שנקראה בזמנו – סקיתופוליס).שער זה קרוי על שם הדרך שיצאה ממנו לכיוון מגידו (לגיו) והעיר הרומית קיסריה. השער, ששרידיו נמצאים כ-70 מ' מזרחה מכאן, ניצב בשעתו חופשי ולא בתוך חומה. מהשער יצא רחוב עמודים שהוביל למרכז העיר.

אמת המים וטחנת הקמח

לאורך נחל חרוד נמצאו שרידים כ-30 טחנות קמח שהונעו בכוח המים שזרמו אליהם מהנחל. "טחנת התאומים" היא טחנת קמח שכונתה כך בשל שתי ארובות מים זהות לחלוטין בצורתן ומידותיהן ונמצאות במרכזה. גלגל התנופה שהיה מתחת לארובות המים הניע את אבן הריחיים וכך נטחנו גרגרי החיטה בין אבן הרכב לאבן השכב.

המים זרמו בנחל, מתחתית מפל בגובה של כ-70 מטר. לתוך אמת מים ראשית מהתקופה . הביזנטית וממנה בתעלת משנה ל"טחנת התאומים" שנבנתה בתקופה העברסית. בהמשך הוליכה אמת המים הראשית את המים באמצעות אמת מים מישנית לטחנת הקשת מזרחה לה (מתחת לאמת המים המישנית עובר שביל הנחל הנוכחי).

כאמור טחנות קמח "התאומות"  הקרויות גם טחנת גשר . הן אותן 30 טחנות קמח הממוקמות בנחל חרוד. המונעות על ידי מימיו של הנחל הזורם שלפניכם. טחנות אילו  נקראות על שם שני משפכי מים זהים שבמרכזם ביניהם.

הגלגל התאום, הנמצא מתחת למשפכי המים, הניע את אבן הריחיים ובכך טחן את החיטה בין האבנים המסתובבות והמקובעות. המים זרמו לאורך הנחל הישר לתוך אמת מים מרכזית מתקופת הביזנטית. ולאחר מכן לאורך ערוץ מינורי אל "טחנות הקמח התאומים".

בהמשך הוליכה אמת המים הראשית את המים באמצעות אמת מים משנית. לטחנת הקשת מזרחה לה.מתחת לאמת המים המשנית עובר נחל חרוד .

אזור זה היה פורה מאוד והחלה בו התיישבות לפני אלפי שנים.

נחל חרוד -שביל בין הגשרים

תיאור המסלול

המסלול מתחיל בחלק הצפוני של הנחל.  ישנו שביל הליכה טוב. מכאן מתחילים לרדת לחלק התחתון של נחל חרוד. בדרך תפגשו את שרידי  טחנת קמח כפולת-ארובות (התאומים). עליה הסברנו לפני כן.

אמנם מימיו של נחל חרוד אינם צלולים . אבל תוואי השביל עובר בקטע מאוד יפה שילוב של צבע חום במי הנחל הזורמים יחד עם שכבות אינסופיות של ירוק שעוטפות כל חלק מהקרקע. ועליהם בין לבין ניתן לראות שרידים.

לאחר  הליכה של קילומטר וחצי (לא להתרגש כ 20 דקות הליכה בלבד).

תגיעו לגדה הדרומית של נחל חרוד. שם תפגשו שלט צהוב  "שביל עמק המעיינות " -שביל מקומי העובר בכל אזור  עמק המעיינות . הוא מסומן בצבעים לבן כתום ולבן.  אורכו כ- 140 קילומטרים.

מכאן המשיכו בסימון השבילים הכתום במורד הנחל. הביטו דרומה שם תראו ממצא ארכיאולוגי מעניין מאוד : זהו תל בית שאן. תל ארכיאולוגי הכולל כ – 20 שכבות של תקופות התיישבות שונות. שהקדומות בנות 5,000 שנה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
זרימת נחל חרוד - שביל בין הגשרים

כאן תראו גשר שנראה שבור ולא שלם זהו שער הכניסה הצפוני הקדום לבית שאן הרומית.

גשר זה היה עצום בגודלו  כמסורת הבנייה הרומית בישראל . גובהו כ – 14 מטרים מעל פני הנחל . ואורכו כ-40 מטרים. מהגשר יצאה דרך  נוספת לשער נוסף שהקרא "שער דמשק".

שאת שרידיו תוכלו לראות צפונית לגשר. הגשר הזה נפל בעת רעידת אדמה שפקדה את האזור בשנת 749 לספירה הנוצרית.

לאורך "שביל בין הגשרים" תפגשו  שרידים קדומים נוספים כגון: מערות קבורה מתקופת הברונזה.

כעת שימו לב כשביל ההליכה הופך לשביל בטון שיוביל אתכם קרוב למימיו המפעפעים של נחל חרוד שבסמוך צמחיה כגון : עצי שיזף, ואקליפטוס.

שימו לב בשולי הנחל לנטף הנחלים (טרוורטין).משקע סלע גיר אשר נוצר כתוצאה מסידן שהומס.

בשלב זה אתם תעברו לעוד גשר הולכי רגל. אל ייאוש עוד מעט מגיעים לסוף המסלול !!!

שימו לב לגרפיטי על גבי קירות הבטון אותם ציירו בני יישובי עמק המעיינות.בהדרכת האומן יואב דסה.

הנה הגעתם לכביש 90 הידוע הנמתח מצמח ועד אילת. חצו את הכביש ורדו לצידו השני זהו  "קניון הבזלת", להסבר על מקום זה : לחצו פה.

מסלול שביל בין הגשרים

הסבר לנקודת התחלה : רשמו בוויז :פארק בית שאן : החנו בחניון הצדדי ורדו מזרחה לתחילת המסלול.

הסבר לנקודת הסיום : רשמו בוויז : "קניון הבזלת.

מצ"ב סרטון וידאו הכולל שטפונות העוברות בגשר הרומי שבמסלול "שביל בין הגשרים".

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

עין נטופה בבקעת נטופה

עין נטופה – מעיין האחים המחודש

עין נטופה המכונה גם מעיין האחים המחודש. הינו מעיין אשר לאורך תקופה ארוכה היה מוזנח מאוד. ורק לאחרונה הוא עבר תהליך שיפוץ רציני . והפך למעיין יפהפה באזור מושלם לטיולים ונוף. המעיין קסום וממנו תצפית מרהיבה לבקעת בית נטופה והמוביל

קרא עוד »
תחילת המסלול הרטוב נחל שוקק

המסלול הרטוב מנחל שוקק לבריכת הטחנה

תיאור בריכה הטחנה בריכה יפה אשר טובלת בסביבה ירוקה של עצי איקליפטוס תמירים וצמחיית קנה עבותה שאוהבת מים. בחודשי הקיץ ובתקופות המעבר המקום הומה אדם ניתן לטייל בסביבה לאורך נחל שוקק ולהתרחץ בבריכת הטחנה. סביב הבריכה ישנם שולחנות קק"ל המאפשרים

קרא עוד »
נחל אבוקה בקיץ

נחל אבוקה – הבריכה בנחל אבוקה

בין כפר רופין ועין הנציב אשר באזור בית שאן ועמק המעיינות זורם לו נחל יפה ופחות מוכר, שמו נחל אבוקה. למעשה בריכת המים שאליה זורם הנחל היא  גדולה ומרשימה ומזכירה אגם יותר מאשר בריכה. סביב נחל אבוקה יש נקודות ישיבה

קרא עוד »
עין נזם - עמק המעיינות

עין נזם – עין חונזיר – חוויה מרעננת

עין נזם הוא מעיין ענקי ועמוק מאוד הנובע כל השנה ונמצא בשדות החקלאיים של קיבוץ שדה אליהו אשר בעמק המעיינות תיאור המעיין לאזור בקעת בית שאן 2 פנים ; מאידך האזור עשיר במים רבים מאוד  ומחד האזור  חם מאוד באופן

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן