Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

ואדי נחל זמרי

נחל זמרי נמצא בתוך שמורת טבע מרשימה ויפה למרגלות שכונת פסגת זאב שבירושלים. אחד הדברים היפים ביותר בהם נתקלתי במהלך טיול על שביל מסומן בנחל זמרי זה עדרי צבאים אשר מסתובבים באחו ענקי שבחורף ובתחילת האביב כולו ירוק ופורח. מדהים היה לראות שניתן היה להתקרב לצבאים הצעירים שליכחו בהנאה עשבים והביטו בי בערגה.

נחל זימרי הינו נחל אכזב הזורם רק בחודשי החורף לאחר גשמים טובים. הנחל הינו יובל של נחל פרת שהוא נחל גדול ויפה באזור מדבר יהודה. מסלול נחל זמרי נמצא במיקום מאוד מרכזי בירושלים . שמורת טבע זו הוקמה וסומנה בשנת 2016 . והיא מאפשרת לתושבי השכונה להגיע ולטייל בה בהליכה מן הבית .

בעלי החיים בנחל זמרי

בנחל ישנם עדרי צבאים שמשוטטים בעין מפריע , שפני סלע ביחידים או בקבוצות נראים על גבי הסלעים בצידי הנחל. זהו למעשה יונק מיוחד במינו ממשפחה אפריקאית של ינוקים קטנים והוא מוגדר כחיה מוגנת. השפנים ניזונים בעיקר מצמחים ירוקים ולכן הם אינם זקוקים למים.  בשמורת נחל זמרי יש טורפים כגון שועלים תנים ועופות דורסים שטורפים את שפני הסלע. שפו הסלע משתמש בפרוותו לצורך הסוואה והוא משתמש בנקיקי סלעים צרים כמקומות מסתור.  שפני הסלע אוהבים לרבוץ בשמש של נחל זמרי.

בנחל זמרי ניתן למצוא גם שועלים מצויים הם משתייכים למשפחת הכלביים ונפוצים באזור ספר המדבר ובנחל פרוותם הסמיכה ואוזניהן הארוכות הם סימן ההיכר שלהם.

עדר צבאים בנחל זמרי

תיאור המסלול של נחל זמרי

הנחל מתחיל ממש מתחת לסניף פסגת זאב של בני עקיבא . בעיקול הכביש יש חנייה שמעבר למעקה הבטיחות תראו שביל עפר רחב המוביל לתוך המסלול. בוויז "נחל זמרי".

התחילו ללכת למטה במורד השביל שמשמאלכם תראו ואדי ירוק ופורה , זהו למעשה ערוץ הנחל. מימינכם מעל השביל, תראו את בתי שכונת פסגת זאב. המשיכו ללכת ללכת עם השביל שמיד תראו סימון כחול ולבן , לכו כל הזמן על השביל בעקבות הסימון הזה. בדרך יש בתקופה זו של השנה(תחילת אביב) פריחה ססגונית בשלל צבעים של :סחלבים סגולים, מקור החסידה סגלגל, כלניות אדומות ,סביונים צהובים ,קחוונים לבנים , חרדל השדה ועוד.

את עדר הצבאים מצאתי ממש בתחילת המסלול כ -7 פרטים צעירים ללא קרניים צועדים להנאתם בתוך הוואדי ממש נופת צופים לגלות עדר צבאים בטבע. מופע הצבאים הזה נובע כתוצאה מהקמת גדר ההפרדה בצפון לנחל שסגרה למעשה את השטח וכך בתוך "המובלעת" הזו שבין פסגת זאב וכפר חיזמא נותרו העדרים הללו . בעל חיים נוסף שצץ בן השיחים הוא השועל המצוי עם זנב פרוותי מיוחד ויפה. בהמשך תגיעו להתפצלות שבילים : ימינה המשך השביל המסומן בכחול , שמאלה לשביל המסומן בירוק (משם חוזרים במעגלי).

פנו ימינה לכחול, והמשיכו ללכת לאורך השביל במהלך הדרך תפגשו מימינכם שיחים עם פריחה צהובה זהו טיון דביק. וקידה שעירה בפריחתה הצהובה נראת היטב במהלך המסלול. גם כאן פגשתי מספר צבאים שחצו את השביל מצפון לדרום לכיוון נחל זמרי. מרבדי כלניות נמצאות בשולי הדרך ומנקדות את המסלול בצבע אדום בוהק ועז. מכאן השביל עולה ומטפס מעלה, לכו איתו עד שתגיעו לפרגולה משמאלכם הצופה ממש לתוך ערוץ נחל זימרי ולכל האזור ממול ניתן לראות בבירור את גדר ההפרדה ומאחוריה את הכפר חיזמא . משמאלכם באופק הר הצופים. ומימין מדבר יהודה. פרגולה זהו "מצפה אודי" – שהוקם לזיכרו של יהודה אודי אלגרבלי ז"ל , חייל צה"ל בדרגת סגן שנהרג בהפגזה על מוצב ריחן בלבנון בשנת 1994.

מצפה אודי בנחל זמרי

לאחר שתעברו את "מצפה אודי" הליכה קצרה בשביל צר ומיד תראו התפצלות נוספת , ימינה חזרה לרחוב שלמה קראוס (פסגת זהב) למי שבחר לעשות מסלול קווי ולהשאיר כאן את רכבו. או לפנות שמאלה עם הסימון הירוק.  שיחזיר אתכם חזרה מהגדה השנייה(הצפונית) של נחל זימרי לנקודת ההתחלה בה החניתם את רכבבכם. זהו אמנם  שביל שאינו נוח להליכה, כי יש בו הרבה סלעים. ובינהם מתקנים חקלאיים עתיקים כגון: גת, בור מים. המשיכו בהליכה על גבי הסלעים בזהירות עם הסימון הירוק הנראה היטב על הסלעים השטוחים , וחצו את נחל זימרי . שביל זה יוביל אתכם למאובנים יפים, ולכבשני סיד עתיקים . עלו על הגדה הצפונית עם הסימון הירוק וחיזרו חזרה עד שתגיעו שוב להתפצלות (זו שראיתם בהתחלה) , קחו כאן ימינה וחיזרו עם הסימון הכחול לחנייה.

סימון ירוק נחל זמרי

איך מגיעים לנחל זמרי

הכי פשוט בוויז : נחל זמרי . עליכם לנסוע על דרך חיזמא עם הגעתם מבית חנינא  , בצומת פסגת זאב חצו את רחוב "שדרות האלוף עוזי נרקיס". והמשיכו ישר לרחוב עמיחי גידי פאגלין . משם המשיכו ישר והיכנסו לרחוב שדרות סיירת דוכיפת, פנו ימינה בפנייה השנייה  לרחוב גל. רדו בעקלתון למטה לתוך הוואדי . ממש אחרי העקלתון תראו מעין גדר בטחון בכביש בצד שמאל עליכם להחנות בצד הדרך ולהחנות את רכביכם המסלול מתחיל בתד שמאל של הכביש תראו שילוט חום "נחל זמרי" ושביל עפר רחב.

לנוחיותכם למטה מצורפת מפה מוקלטת של המסלול.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מיקום במפה

דילוג לתוכן