לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

נחל זוהר -טיול משפחתי מעגלי

רקע

נחל זוהר ומצד זוהר אשר במדבר יהודה הוא מסלול טיול מעגלי המתאים למשפחות. המסלול נמצא מתחת לעין בוקק . לא הרחק מאזור בתי המלון של ים המלח.לפני שנצלול למסלול על נחל זוהר. בואו נכיר קצת את הנחל המיוחד הזה.

זהו נחל אשר זורם רק בתקופות החורף, זאת בהנחה שירד גשם חזק באזור גב ההר. ערוץ הנחל מתחיל בעיר ערד באחת הנקודות הגבוהות ביותר בנגב.

הוא ממשיך אל תוך חלקו הדרומי של מדבר יהודה וחוצה אותו ממערב למזרח.

הנחל זורם (שיש שטפונות) בתוך קניון יפהפה המשתפל ויורד במורדות ההר, בתוך ערוץ עשיר בסלעי גיר. המונעים את ניקוז וחלחול המים. ומבטיחים את המשך הזרימה עד שפך הנחל לים המלח. בתוך ערוץ הנחל צומחים עצי שיטה רבים המקשטים אותו.
כמו כן בתוואי הנחל נמצאת ימת הלשון – אגם היסטורי ענקי אשר כיסה חלק ניכר מהשבר הסורי האפריקאי, מהכנרת ועד לים המלח.

סמוך לשפך הנחל נמצא היישוב נווה זוהר. כמו כן נקודת עניין נוספת הנמצאת כאן היא  מצד זוהר –  מצודה היסטורית. אזור זה עשיר באדמת קירטון דבר המאפשר למי הנחל אותה לעצב באין מפריע , בעלי חיים שנצפו באזור הנחל ניתן למנות את שפני סלע והיעלים הנוביים. לאחר השטפונות לאורך ערוץ הנחל ישנם גבי מים קטנים חינניים המוסיפים חיוניות וחיים לנחל אכזב זה.

לארוך הנחל ניתן לראות סדרת עמודי חול מרשימים הניצבים מעל ערוץ הנחל.

מצד זוהר

מצד זוהר מורכב למעשה משני מומונטים אריכאולוגים נפרדים. הראשון הוא "מצד זוהר הישראלי". זהו מערום של אבנים בצבע חום כהה הבולט על פני צבע חום בהיר של מדבר יהודה. הוא מתוארך לתקופה קדומה מאוד "תקופת הברזל" –  1000 לפנה"ס.
המצד השני השני הוא "מצד זוהר הרומי". זהו למעשה מבנה הנמצא במרכז ערוץ הנחל דמוי נעל. בחלקו התחתון והעליון ניתן לראות שרידי חומת אבן קדומה. ובתוך גוף המצד ניתן לראות פתחים שכפי הנראה שימשו לכניסה למצודה. מבנה זה מתוארך לפי חלק מהאריכאולוגים לתקופה הצלבנית – ממלוכית . וחלק אחר מייחס אותו לתקופה הביזנטית.
ערוץ נחל זוהר

תיאור המסלול

ישנן כמה אפשרויות לעשות את נחל זוהר המתאימות למשפחות:

1)המסלול המשפחתי – מסלול זה אורכו כ 3.5 ק"מ והינו בעל אופי מעגלי. משכו כשעתיים וחצי לערך. אם תרדו , עם רכביכם, מתחת לעיר ערד לכיוון מזרח לים המלח. במורדות של כביש 31, תראו שלט בצבע חום בשולי הדרך בצד שמאל  של הכביש
"מצד זוהר". החנו את רכביכם בחניון העפר הנמצא בסמוך לכביש. התחילו בהליכה במורד הנחל עם הסימון הירוק. המשיכו כל העת בהליכה  רגלית לאורך המסלול  המסומן שעובר במקביל לכביש 31 ועוזב אותו לקראת סופו במצד זוהר.

זוהי מצודה עתיקה הנראית מעל ערוץ הנחל שלפי הערכות מומחים ארכיאולוגים היא מתוארכת לפני כ 2000 שנים. סמוך לנקודה זו תראו שתי אטרקציות : האחת היא עץ שיטה ענקי מתחתיו תוכלו לשבת ולעשות אתנחתא או פיקניק. השנייה היא בריכת נחל   זוהר או יותר נכון גב זוהר, שבתקופת החורף הבריכה מתמלא במי השטפונות.  מפה חיזרו חזרה דרך הסימון הכחול אשר יחזיר אתכם , חזרה למעלה. עד שתגיעו להתפצלות בה תחזרו עם הסימון הירוק לכלי הרכב שלכם.

הוראות הגעה לתחילת המסלול  :רדו מהעיר ערד לכיוון ים המלח (כביש סדום 31 ). סעו לאט עד שתראו את השילוט מצד זוהר בצד שמאל.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
מצד זוהר

2)  המסלול מנווה זוהר – חלופה זו מאפשרת לעשות את המסלול מלמטה כלומר לעשות טיול מעגלי בחלק התחתון של נחל זוהר.  החנו את הרכב בתוך המושב ולכו בעקבות הסימון הירוק הנמצא בחלק הדרומי של המושב . סימן ההיכר הוא שער יציאה (פשפש) אחורי. לכו בתוך ערוץ הנחל.  אם באתם אחרי שטפונות , תראו גבי מים סביבכם.

שתגיעו למפל של נחל זוהר – טפסו עליו באמצעות יתדות עד שתגיעו למצד זוהר. בסמוך אליו ישנו סלע גדול שילדים  אוהבים מאוד לגלוש על גביו. מכאן אפשר לחזור על עקבותיכם או לשוב בדרך הג'יפים עם הסימון הכחול (קצר יותר).

הוראות הגעה לתחילת מסלול זה : כוונו את הוויז שלכם "נווה זוהר".

שיטה במסלול של נחל זוהר

מידע חשוב

1)בשום פנים ואופו אין להיכנס לערוץ נחל זוהר ולמסלול זה שישי התראות על שיטפונות באזור זה של מדבר יהודה. ניתן להתעדכן באתר של רשות הטבע והגנים :לחצו כאן הם הגורם הרשמי המוסמך לכך.

2)תכננו את הטיול שלכם שלא תיכנסו לשעות הערב , גם המסלול כולל סלעים וגם כביש מספר 31 הינו חשוך וכולל המון עיקולים מסוכנים.

3)בתקופת הקיץ חשוב להצטייד בהרבה מים , כובע ומזון . ולהתחיל אותו מוקדם ככל הניתן .

תודות לדנה דעבול על התמונות.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ערד

מיקום במפה

דילוג לתוכן