Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

נחל הקיבוצים

מיהו נחל הקיבוצים

נחל הקיבוצים הוא אניגמה בפני עצמה. נחל מסתורי בתוך אזור עמק המעיינות השופע במים למכביר ומכיל כל כך הרבה. זוהי גולת הכותרת של כל עמק המעיינות –  נחל הקיבוצים. אפשר לשלב טיולי הליכה רטובים בתוך הנחל עצמו. או ללכת לצידו תלוי בעונה וברצון שלכם.  אפילו אפשר לשלב ללכת בשביל היבש ואחר כך להיכנס למסלול הרטוב לתוך הנחל לסירוגין. נחל הקיבוצים זורם כאן כל ימות השנה ובגלל הטמפרטורות הגבוהות יחסית השוררות באזור ניתן להגיע לכאן גם בסתיו. לאורך הנחל ישנם שולחנות ישיבה מעץ בהם ניתן לנוח בצל ולאכול דבר מה.  נחל הקיבוצים זורם במקביל לניר דוד שאותו חוצה הנחל השנוי במחלוקת רבה ובמאבקים אינסופיים הלא הוא נחל האסי. נחל האסי ממשיך לזרום אל מחוץ לשטח פארק המעיינות לאורך וסמוך לכביש 669. שם הוא מתפצל לשני חלקים האחד הימני לכיוון קיבוץ רשפים ואזור בריכות הדגים. והשני לצד שמאל צפונה תוך שהוא חוצה את בית שאן עד שהוא מתמזג עם נחל חרוד.

תיאור עמק המעיינות

אם כבר הגעתם לאזור עמק המעיינות שיש בו ריכוז כל כך גדול של מעיינות הסמוכים זה  לזה. ( כדי לצנן את ההתלהבות אי אפשר כבר להגיע פה עם רכב). את האזור כולו אפשר ללכת ברגל עם אופניים או רכב חשמלי שניתן לשכור במקום  המכיל כ 5 מקומות לערך. אזור עמק המעיינות שופץ ונראה היום מרשים ביותר  שהיפה ביותר הוא נחל הקיבוצים, זוכרים את הצינור המיתולוגי שהילדים גולשים בתוך הצינור מתחת לגשר מבריכה אחת לתוך בריכה אחרת עם אבובים מאולתרים וגם בלי .. אכן נוסטלגיה. אז הכל נשאר כפי שהוא רק הרבה, אבל הרבה יותר מסודר מטופח והכי חשוב – מונגש.

נחל הקיבוצים מסלול

למה דווקא נחל הקיבוצים?

נחל הקיבוצים הוא האטרקציה המוצלחת ביותר מבין המעיינות הרבים הנמצאים בתחום פארק עמק המעיינות. ולמה ?
הבריכות סביב הן עצומות בגודלן ומרווחות מאוד מה שמאפשר להרבה אנשים לשהות במקום בכיף ובשלווה. שנית נחל הקיבוצים הזורם לכאן מנקז חלק נכבד מהמעיינות אשר בפארק( עין מגדל , עין חומה..) והוא זורם בעוצמה יפה ומרשימה, כך שגם אם באתם ולא נכנסתם מסיבות ששמורות אתכם. עדיין תהנו להביט על אחד הנחלים הגדולים והיפים הזורמים בתוך ערוץ נחל ירוק, באזור עמק בית שאן ולהשתומם מיופיו.

האזור של נחל הקיבוצים, מחופה כולו בבולדרים ענקיים וצמחיית קנה פראית הצומחת על גדותיו ומעניקה לו שיק של טבע..
הסיבה השלישית שאני חושב שהמקום מיוחד מאוד, היא ההיסטוריה שלו, על גדותיו של הנחל נמצא קיבוץ ניר דוד ,שהוא הראשון מבין ישובי חומה ומגדל שהוקמו בתקופה של טרום מדינת ישראל כחלק מהרעיון הציוני להתיישב והקים מדינה.

תיאור המסלול

והכי חשוב אפשר לטייל בתוכו ולהתרענן.בתוך נחל הקיבוצים יש מסלול הנקרא "המסלול הרטוב" הוא מתחיל מעין מגדל ונמשך כחצי שעה הליכה בתוך המים . הוא עובר מתחת לשני גשרים שבראשון יש מגלשה שעוברת בתוך צינור עבה. הילדים התמוגגו. מסלול זה מומלץ מאוד בחודשי הקיץ . המסלול מתאים  לכל המשפחה כי במרביתו אינו עמוק. היתרון שבכל שלב אפשר לצאת לשביל היבש , יש נקודות יציאה לאורך הנחל.

נחל הקיבוצים

מצפה השלושה

בקרבת נחל הקיבוצים נמצא אתר היסטורי חשוב מאוד הנקרא מצפה השלושה, כפי שבטח למדתם בשיעורי היסטוריה. ההתיישבות היהודית בישראל “זכתה” להתקפות חוזרות ונשנות של ערביי המקום, בייחוד על החלקות החקלאיות שהקימו כאן ראשוני המתיישבים. אנשי השומר הצעיר הקימו כאן מגדל שמירה הצופה על כל האזור, על- מנת להגן על החלקות המעובדות מפני התקפות אילו.

אתר משמעותי זה שהינו שריד של תל ארכאולוגי קדום הנקרא “תל שוכה” צופה על כל אזור עמק המעיינות. והוקם כזכרון לשלושת הנופלים אשר נפלו  במארב סמוך לסבך של נחל הקיבוצים. המקרה הטרגי ארע בשעה שהיו בדרכם לעמדת השמירה במגדל אשר על התל, בתאריך 3/12/1938. שמות הנופלים הם : יהודה פפו מקיבוץ מסילות , בנימין מלצקי ומקס הלר מתל עמל  (ניר דוד).

ניתן לבקר במגדל אשר על ראש התל אשר צופה על נחל הקיבוצים הקימו חברי קיבוץ ניר דוד מיד לאחר נפילתם של השלושה. המגדל על ראש התל שימש כנקודת תצפית ושמירה על יישובי האזור והדרכים המובילות אליהם. ולכן זכה גם לשמות : “תל השלושה” ו”מצפה השלושה”.

פארק המעיינות ניר דוד

לסיכום

נחל הקיבוצים הוא נחל יפהפה באזור הטובל בירוק ומים רבים באזור עתיר מים של עמק המעיינות.. הנגשתו והפיכתו למותאם לכולם היא מבחינתי הפיכתו לאתר חובה לטיולים בארץ . ואם באתם עם ילדיכם קיבלתם פה גם מגלשות מים בחינם אין כסף ..

הנופים עוצרי הנשימה סביב, השקט והשלווה מביאים פה מתבודדים שתרים אחר שקט ומקום טוב לעשות בו מדיטציה.

באזור עמק המעיינות  ונחל הקיבוצים ישנה אפשרות לטייל וללכת לאורך הנחל ולהתרשם מהפינות הקסומות שיש למקום להציע או לרבוץ באחת הפינות ולהקשיב לפכפוך המים ולהתרשם מיופיו של תוואי הנחל והמים בו.

הכניסה לכל אזור פארק המעיינות  וגם לנחל הקיבוצים אינה כרוכה בתשלום – רק הכניסה לרכבים אסורה. ניתן להחנות את הרכב בחניון וללכת או ברגל או עם אופניים או להשכיר מכוניות גולף חשמליות. ולהגיע לנחל. לא לשכוח בגד ים, כובע ומים כי חם פה..

 איך מגיעים לנחל הקיבוצים

בוויז: פארק המעיינות .

מה בסביבת נחל הקיבוצים

עין שוקק ; עין מגדל; גן השלושההמפלים הלבנים ;עין נזם ; עין מודע

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פארק המעיינות

מיקום במפה

דילוג לתוכן