נחל הקיבוצים

נחל הקיבוצים הוא אניגמה בפני עצמה. נחל מסתורי בתוך אזור עמק המעיינות השופע במים למכביר ומכיל כל כך הרבה..

תיאור עמק המעיינות

אם כבר הגעתם לאזור עמק המעיינות שיש בו ריכוז כל כך גדול של מעיינות הסמוכים זה  לזה ( כדי לצנן את ההתלהבות אי אפשר כבר להגיע פה עם רכב). אז אל תפספסו את נחל הקיבוצים, זוכרים את הצינור המיתולוגי שהילדים גולשים בתוך הצינור מתחת לגשר מבריכה אחת לתוך בריכה אחרת עם אבובים מאולתרים וגם בלי .. אכן נוסטלגיה. אז הכל נשאר כפי שהוא רק הרבה, אבל הרבה יותר מסודר מטופח והכי חשוב – מונגש.

נחל הקיבוצים מסלול

נחל הקיבוצים

הוא המוצלח ביותר מבין המעיינות הרבים הנמצאים בתחום פארק עמק המעיינות ולמה ?
הבריכות הן עצומות בגודלן ומרווחות מאוד מה שמאפשר להרבה אנשים לשהות במקום בכיף ובשלווה, שנית נחל הקיבוצים הזורם לכאן מנקז חלק נכבד מהמעיינות אשר בפארק( עין מגדל , עין חומה..) והוא זורם בעוצמה יפה ומרשימה, כך שגם אם באתם ולא נכנסתם מסיבות ששמורות אתכם , עדיין תהנו להביט על אחד הנחלים הגדולים הזורמים באזור עמק בית שאן ולהשתומם מיופיו.

האזור של נחל הקיבוצים, מחופה כולו בבולדרים ענקיים וצמחיית קנה פראית הצומחת על גדותיו ומעניקה לו שיק של טבע..
הסיבה השלישית שאני חושב שהמקום מיוחד מאוד, היא ההיסטוריה שלו, על גדותיו של הנחל נמצא קיבוץ ניר דוד ,מי שלא יודע או זוכר, הוא הראשון מבין ישובי חומה ומגדל שהוקמו בתקופה של טרום מדינת ישראל כחלק מהרעיון הציוני להתיישב והקים מדינה.

נחל הקיבוצים

מצפה השלושה

בקרבת נחל הקיבוצים נמצא אתר היסטורי חשוב מאוד הנקרא מצפה השלושה, כפי שבטח למדתם בשיעורי היסטוריה (או עדיין לומדים לתיכוניסטים ביננו) ההתיישבות היהודית בישראל “זכתה” להתקפות חוזרות ונשנות של ערביי המקום, בייחוד על החלקות החקלאיות שהקימו כאן ראשוני המתיישבים, אנשי השומר הצעיר הקימו כאן מגדל שמירה הצופה על כל האזור, על- מנת להגן על החלקות המעובדות מפני התקפות אילו.

אתר משמעותי זה שהינו שריד של תל ארכאולוגי קדום הנקרא “תל שוכה” צופה על כל אזור עמק המעיינות והוקם כזכרון לשלושת הנופלים אשר נפלו  במארב סמוך לסבך של נחל הקיבוצים. המקרה הטרגי ארע בשעה שהיו בדרכם לעמדת השמירה במגדל אשר על התל, בתאריך 3/12/1938. שמות הנופלים הם : יהודה פפו מקיבוץ מסילות , בנימין מלצקי ומקס הלר מתל עמל  (ניר דוד).

ניתן לבקר במגדל אשר על ראש התל אשר צופה על נחל הקיבוצים הקימו חברי קיבוץ ניר דוד מיד לאחר נפילתם של השלושה. המגדל על ראש התל שימש כנקודת תצפית ושמירה על יישובי האזור והדרכים המובילות אליהם. ולכן זכה גם לשמות : “תל השלושה” ו”מצפה השלושה”.

פארק המעיינות ניר דוד

לסיכום

נחל הקיבוצים הוא נחל יפהפה באזור הטובל בירוק ומים רבים באזור עתיר מים של עמק המעיינות.. הנגשתו והפיכתו למותאם לכולם היא מבחינתי הפיכתו לאתר חובה לטיולים בארץ . ואם באתם עם ילדיכם קיבלתם פה גם מגלשות מים בחינם אין כסף ..

הנופים עוצרי הנשימה סביב, השקט והשלווה מביאים פה מתבודדים שתרים אחר שקט ומקום טוב לעשות בו מדיטציה.

באזור עמק המעיינות  ונחל הקיבוצים ישנה אפשרות לטייל וללכת לאורך הנחל ולהתרשם מהפינות הקסומות שיש למקום להציע או לרבוץ באחת הפינות ולהקשיב לפכפוך המים ולהתרשם מיופיו של תוואי הנחל והמים בו.

הכניסה לכל אזור פארק המעיינות  וגם לנחל הקיבוצים אינה כרוכה בתשלום – רק הכניסה לרכבים אסורה. ניתן להחנות את הרכב בחניון וללכת או ברגל או עם אופניים או להשכיר מכוניות גולף חשמליות. ולהגיע לנחל. לא לשכוח בגד ים, כובע ומים כי חם פה..

 איך מגיעים

בוויז: פארק המעיינות .

מה בסביבה

עין שוקק ; עין מגדל; גן השלושההמפלים הלבנים ;עין נזם

מסלולים נוספים באיזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פארק המעיינות
דילוג לתוכן