Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

נחל המערה
נחל המערה-  הוא למעשה הגבול הגאוגרפי בין הרי יהודה להרי ירושלים- נחל זה חוצה את מדרונות  הרי ירושלים. תוך שהוא ממשיך לעבר כיוון מעבר – שפלת יהודה ומותר את המטייל נפעם נוכח הנופים המתגלים במהלך הטיול בו. נחל המערה שוכן בהרי יהודה בשמורת הטבע נחל דולב. במקום מעיינות נסתרים, בוסתנים ירוקים, תצפיות נוף , מבצר קדום ועתיק, מערות גיר ומסלול הליכה מעגלי שאורכו כ- 3 ק"מ. המסלול עצמו מרהיב ביופיו ומומלץ בעיקר בתקופת האביב שהכל פורח. את נחל המערה ומערת התאומים פוקדים משפחות המטיילות כאן. וגם בני נוער רבים שמגיעים לכאן במסגרת הטיול השנתי. מסלול זה של נחל המערה מסומן בסימון שבילים בצבע אדום לבן.

במהלך הטיול בנחל המערה. ראיתי שרידים של התיישבות חקלאית קדומה:  מערכת ניקבות, מערות עם כוכים, ומעיין ניקבה. שלמעשה בעבר שימש לצורך השקייה ושתייה לבקר וצאן .עוד במקום חורש טבעי רב וצפוף האופייני לכל שמורת נחל דולב (יש מסלול נפרד של נחל זה) כגון: עצי אלה אטלנטית , חרוב, אלון, חורש טבעי ים תיכוני. את המסלול נתחיל בחניון קק"ל בנס הרים.  מצידו הימני של בית הקברות באזור בר גיורא  ונחל בצעידה בשביל האדום. נופים מהפנטים של שפלת יהודה נשקפים מנחל המערה בבירור.

באזור פזורות מערות עם כוכים יפהפיים. שבתוכן הצליחו להשתחל עשבי בר שכמהים לפינה מוצלת עם קצת שמש.

הנוף מנחל המערה

לאחר כ -20 דקות הליכה בקצב מתון וסביר נגיע לעין חוד, במקום מבנה אבן עם מעיין בתוכו. מסביבו נבחין בעצים האופייניים לבוסתן קדום שהיה כאן ונותר ירוק וחי עד עצם היום הזה כגון : עצי תאנה, עצי רימון עצי זיתים ושקדיות, ניתן לעשות הפסקה קצרה במקום לפתוח פק"ל קפה ולהשתכשך קצת בבריכת המעיין (על אף שאני באופן אישי לא הייתי עושה זאת כי ראיתי בחיי מעיינות צלולים יותר) מכאן יש כמה אפשרויות להמשיך את הטיול : האחת להמשיך מערבה לעבר מערת קולמבריום כמו זו שמופיעה בתמונה שלעיל. השנייה להמשיך ולטפס בשביל אשר נמצא ממש  מעל המעיין בכיוון הבוסתן המוביל לחרבת בית עיתאב- מבצר עתיק מהתקופה הצלבנית.

כוך במסלול של נחל המערה

כפי שציינתי אפשר להמשיך בהליכה עם השילוט , ממש מעל המעיין לכיוון גן לאומי  חורבת בית עיטאב, מדובר בהליכה של כ – 15 דקות בעלייה מאוד מאוד תלולה, אבל שמגיעים למעלה מבינים שכל המאמץ היה שווה בהחלט. מראש חירבת בית עיטאב יש תצפית נוף מהיפות בארץ על כל אזור השפלה והרי ירושלים.

חורבת בית עיטאב היה בעבר כפר ערבי שננטש לאחר מלחמת יום העצמאות, ניתן לעלות במדרגות לשרידי המבצר המשקיף על הרי ירושלים, להיכנס לתוך החדרים מתחת למבצר, ללכת לאורך החומות או לשבת ולהתבשם מהנוף המדהים.

הנוף הנשקף מכאן פשוט חלומי ובלתי ניתן לתיאור אני נותן לתמונות לתאר את חווית הטיול שלי בחירבת בית עיטאב, במקום סממנים של התיישבות קדומה מאוד המשלבת : בורות מים, חדרים מחופים בקשתות , שרידי מבנים וחומות אבן בצבע -חום צהבהב.

מכאן באפשרותכם לחזור חזרה לנקודת ההתחלה ממנה באתם בנחל המערה – חניון קק"ל נס הרים. או להמשיך עוד כ -7 קילומטרים לכיוון סוף נחל  המערה – שמורת מערת התאומים ולבקר בתוך המערה (היום הייתי והיא הייתה סגורה בגלל הקורונה).

חירבת בית עיתאב

בדרך ישנם כמה מקומות מעניינים מאוד למשל : עין סיפלה – מערה צרה שצריך לזחול ולהזדחל לתוכה (לא קל) ויש שם בריכת מים ונטיפים.

הוראות הגעה לנחל המערה מכיוון חניון נס הרים: מהכניסה הצפונית לבית שמש על כביש 38 (שער הגיא – בית שמש- בית גוברין), פונים מזרחה (בעקבות השילוט לעבר אזור התעשייה). עם כביש זה (3855) עוברים את בית שמש וממשיכים עד לפניה שמאלה [1] לעבר נס הרים. מצומת זו פונים ומתחילים לטפס עם הכביש (3866).

לאחר 9 ק"מ נסיעה, רואים מצד ימין שלט חום המפנה לעבר חרבת בית עיטאב עם סימון שבילים כחול עליו. אם פספסתם, תגיעו לאחר כ- 300 מטרים, בצד שמאל של הדרך תחנת מידע של רשות הטבע והגנים [3]. ניתן לחנות את הרכב או בתחנת המידע או בסמוך לבית הקברות (300 מטרים הבדל). שימו לב בתחילת המסלול יש שלט ירוק שעליו כתוב נחל המערה .
תהנו,

מה בסביבה

עין תנור- עין מטע ; עין מסילה ודרך בורמה.; עין חמד ; מערת הנטיפים – מערת שורק ; נחל קטלב ; נחל יתלה ; עין גרס

ולא לשכוח להביא :
מים
מצב רוח
כובע
ונשנוש

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חניון נס הרים

מיקום במפה

דילוג לתוכן