ניר דוד האסי

לפני שניכנס למאבק הציבורי העיקש ורב השנים בנושא האסי, אתאר בפניכם את המקום, ובכן נחל האסי, הידוע גם בשם נחל עמל הוא נחל יפהפה בצבע תכול – טורקיז אשר זורם כל ימות השנה באזור עמק בית שאן נביעתו של הנחל מתחילה מעין עמל הנמצא בגן לאומי "גן השלושה -הסח'נה", הצמוד אליו. הנחל זורם ומגיע אל תוך ליבו של  קיבוץ ניר דוד לקטע המאוכלס, משם ממשיך הנחל בזרימתו לכיוון מזרח, צפון עד לאיחוד עם נחל חרוד ליד גשר קנטרה. על יופיו המשובח והמרהיב אין שום ויכוח, אבל על הכניסה לתוכו יש ויכוח ציבורי אכזרי שמוליד גם אלימות פיזית ומילולית בין ציבור המטיילים והנופשים שרוצים להיכנס לתוך תחומי הקיבוץ לרחוץ ולשבת בצידו של נחל האסי , לבין הנהלת הקיבוץ שסוגרת את שער הכניסה לקיבוץ בפניהם ומאפשרת רק לחברי הקיבוץ ולאורחי הקיבוץ להיכנס לתוכו.

הכל החל בשנת 2012 ע"י  תושב בית שאן – ניסים זמיר  מהארגון  "הטבע שייך לציבור"  אשר בשנת 2016 הגיע לבג"צ לידי פשרה בין קיבוץ ניר דוד לבין הארגון, אך עדיין הציבור לא יכל להיכנס לתוך האסי מחשש של הנהלת הקיבוץ , כי הדבר יפריע למנוחת תושבי הקיבוץ ולכלוך רב שעשוי להצטבר שהם יהיו אחראים לטיפול בו . בשנת 2019,  המאבק  קיבל תדלוק והפך למאבק תקשורתי קשה עם קבוצה חדשה נוספת –  "המאבק לשחרור האסי", המאבק מתנהל בעיקר ע"י תושבי בית שאן הסמוכה שממורמרים מכך שאינם יכולים להיכנס, במהלך הקיץ האחרון התעמתו צעירים עם המאבטחים בשער הקיבוץ, גם כאן היו ניסיונות פשרה במסדרונות בית המשפט שעלו בתוהו..

נחל עמל -האסי

טענתם המרכזית של המוחים מתבססת על "חוק המים" –  אשר מחייב את הנגשת אוצרות הטבע של המדינה לכל אזרח באשר הוא. לאחרונה הגיעו הצדדים להסכמה של הנהלת ניר דוד עם עירית בית שאן שקטע מהנחל יפתח ל 50 איש בו זמנית בלבד (בקטע מאוד מסוים ולא לכולו) ,נכון לרגע כתיבת שורות אילו אם תרצו לראות את האסי כולו  מקרוב תצטרכו להיות אורחים של הצימרים בניר דויד.
נחל האסי מטופח מאוד גדות הנחל מסודרות ונקיות משני עבריו יש מדשאות ירוקות ומעקות ברזל, כמו כן ישנם ספסלי ישיבה וסככות מוצלות, במקום אפשר להתרחץ ולטייל סביב הנחל יש במקום גם בית קפה עם שולחנות.
הטמפרטורה של המים קבועה ועומדת על 28 מעלות כל השנה .חשוב להדגיש – אין בפוסט זה משום המלצה להגיע או לא להגיע למקום בו יש מחלוקת מורכבת , כפי שציינתי , כמו כן מקומות עם מים באזור לא חסר . אם בחרתם להתארח באזור שווה לעשות זאת בניר דוד כך תתפסו 2 ציפורים במכה אחת. .

קרדיט התמונות: גלית צבאן

מסלולים נוספים באיזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קיבוץ ניר דוד
דילוג לתוכן