Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

ניר דוד האסי

לפני שניכנס למאבק הציבורי העיקש ורב השנים בנושא האסי. אתאר בפניכם את המקום, ובכן נחל האסי, הידוע גם בשם נחל עמל הוא נחל יפהפה בצבע תכול – טורקיז. אשר זורם כל ימות השנה באזור עמק בית שאן נביעתו של הנחל מתחילה מעין עמל הנמצא בגן לאומי "גן השלושה -הסח'נה". הצמוד אליו. הנחל זורם ומגיע אל תוך ליבו של  קיבוץ ניר דוד לקטע המאוכלס. משם ממשיך נחל האסי(נחל עמל) בזרימתו לכיוון מזרח, צפון עד לאיחוד עם נחל חרוד ליד גשר קנטרה. על יופיו המשובח והמרהיב אין שום ויכוח. אבל על הכניסה לתוכו יש ויכוח ציבורי אכזרי. שמוליד גם אלימות פיזית ומילולית בין ציבור המטיילים והנופשים. שרוצים להיכנס לתוך תחומי הקיבוץ לרחוץ ולשבת בצידו של נחל האסי. לבין הנהלת הקיבוץ שסוגרת את שער הכניסה לקיבוץ בפניהם. ומאפשרת רק לחברי הקיבוץ ולאורחי הקיבוץ להיכנס לתוכו.

רקע נחל האסי

הכל החל בשנת 2012 ע"י  תושב בית שאן – ניסים זמיר  מהארגון  "הטבע שייך לציבור".  אשר בשנת 2016 הגיע לבג"צ לידי פשרה בין קיבוץ ניר דוד לבין הארגון. אך עדיין הציבור לא יכל להיכנס לתוך האסי מחשש של הנהלת הקיבוץ. כי הדבר יפריע למנוחת תושבי הקיבוץ ולכלוך רב שעשוי להצטבר שהם יהיו אחראים לטיפול בו . בשנת 2019,  המאבק  קיבל תדלוק והפך למאבק תקשורתי קשה עם קבוצה חדשה נוספת –  "משחררים את האסי", המאבק מתנהל בעיקר ע"י תושבי בית שאן הסמוכה שממורמרים מכך שאינם יכולים להיכנס, במהלך הקיץ של 2020 התעמתו צעירים עם המאבטחים בשער הקיבוץ, גם כאן היו ניסיונות פשרה במסדרונות בית המשפט שעלו בתוהו.

החוף הירוק - נחל האסי

טענתם המרכזית של המוחים על איסור הכניסה לנחל האסי. מתבססת על "חוק המים" –  אשר מחייב את הנגשת אוצרות הטבע של המדינה לכל אזרח באשר הוא. לאחרונה הגיעו הצדדים להסכמה של הנהלת ניר דוד עם עירית בית שאן שקטע מהנחל יפתח ל 50 איש בו זמנית בלבד (בקטע מאוד מסוים ולא לכולו) ,נכון לרגע כתיבת שורות אילו אם תרצו לראות את האסי כולו  מקרוב תצטרכו להיות אורחים של הצימרים בניר דויד.

החוף הירוק בנחל האסי

בשעה טובה ומוצלחת ב 22/6/21 נפתח החוף הירוק של נחל האסי לציבור. זוהי בשורה למטיילים הרבים שכה רצו לרחוץ בנחל עד כה ולא יכלו. החוף הירוק הוא חלק מנחל האסי שנפתח לציבור הרחק מתי התושבים של קיבוץ ניר דוד. כמות המבקרים מוגבלת ל- 400 איש ביום, כיום אין צורך לתאם הגעה והרשמה מראש.במקום מדשאות, מבחינת גובה המים הם אינם עמוקים מאוד – למבוגרים המים מגיעים עד החזה.

שעות פתיחה : א' -ה' 9:00-17:00 . ו' וערבי חג 9:00-13:30 .

יש אזור יחסית קטן מאוד עם דשא סינטטי ומוצל , כל מתחם "החוף הירוק" בחלק המערבי של הנחל מתחיל בגשר אבן מגודר שם המים מאוד רדודים . והצד השני הגובל בבריכת קיבוץ ניר דוד מוגדר עם צינור שחור גדול עמוק יותר ומגיע עד הכתפיים של בוגר. יש לציין שקטע הנחל בתוך הקיבוץ מרשים בהרבה יותר מזה ב"חוף הירוק". גם צלול ויפה יותר , תכלס הכניסה היא רק לאורחי הקיבוץ ולתושבי הקיבוץ. אך בשחייה אפשר להגיע בקלות לשם. חוקית מדובר במשאב טבע שעל -פי חוק המים שייך לכולם. בפועל הבוררות שהגיע לבתי המשפט מתייחסת לכך שיש קטע מוגדר לרחצה בנחל כדי שמנוחתם של חברי הקיבוץ לא תופרע ע"י ציבור המתרחצים.

נחל האסי מטופח מאוד גדות הנחל מסודרות ונקיות משני עבריו יש מדשאות ירוקות ומעקות ברזל, כמו כן ישנם ספסלי ישיבה וסככות מוצלות, במקום אפשר להתרחץ ולטייל סביב הנחל יש במקום גם בית קפה עם שולחנות.
הטמפרטורה של המים קבועה ועומדת על 28 מעלות כל השנה . אם בחרתם להתארח באזור שווה לעשות זאת בניר דוד כך תתפסו 2 ציפורים במכה אחת.

נחל האסי

כללי התנהגות בחוף הירוק – האסי

אין לקפוץ למים יש בהם סלעים

אין מציל במקום הרחצה על אחריותכם.

אין מקלחות או שירותים במקום .

חל איסור להדליק מנגל

זהו חוף שקט אסור להשמיע מוזיקה

ילדים עד גיל 13 חייבים ליווי הורה.

איך מגיעים לנחל האסי

בוויז : אולם כדורסל מרכז הולצר.  אם הגעתם מכביש 90 מכיוון בקעת הירדן (מדרום). פנו שמאלה ממש לפני עין הנצי"ב לכיוון כביש 669 לרשפים ומסילות. האסי נמצא מול בריכות הדגים של קיבוץ ניר דוד.

קרדיט התמונות (בתוך קיבוץ ניר דוד ): גלית צבאן

נחל האסי- ניר דוד

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולם כדורסל מרכז הולצר

מיקום במפה

דילוג לתוכן