Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

נחל דן בקיבוץ דפנה

נחל דן הוא התגשמות החלום האירופאי בישראל. אין ספק כי מדובר בנחל הגדול ביותר מבין שלושת מקורות הירדן ולא בכדי.

מקורו של הנחל העצום הזה הוא במעיין ענק הנמצא בתוך שמורת תל-דן הנקרא : עין דן. מדובר על הנביעה בעלת השפיעה הגדולה ביותר שנמצאה עד היום במזרח התיכון. נחל דן מאוד ייחודי ושונה מאוד מהנחלים האחרים המוכרים לנו ובמה? נחל דן מתפצל לפלגים בהמשך דרכו לאחר מכן שוב חוזר ומתאחד לנחל אחד. אחד הפלגים המרשימים שלו מגיעים אל תוך קיבוץ דפנה.נחל זה בניגוד לאחרים הוא ללא אגן ניקוז. כלומר לא ניזון מכמה פלגים או יובלים אלא רק מעין דן ואחר כך מתפצל לכמה יובלים : נחל דפנה, נחל טל.
לאחר מכן, כפי שציינתי, שוב היובלים מתאחדים לנחל אחד – נחל דן. בהמשך במורדות נחל הבניאס. באזור חניון האקליפטוס נפגש נחל דן ומתמזג עם נחל חרמון וקצת יותר למטה ליד שדה נחמיה הוא נפגש עם נחל חצבאני . שם שלושת הנחלים מתמזגים ונשפכים לנהר הירדן.
כפי שהנכם רואים מדובר בעוצמות זרימה שלא נראו בשום מקום בארץ. זרימה זו מתקיימת לה בהתמדה ובמהלך כל ימות השנה. ולא רק בחורפים אשר מקיימים את מרבית הנחלים בישראל לעונה אחת בלבד מקסימום שתיים.אחת מפינות החמד המועדפות עליי במהלך טיוליי בצפון. היא פלגו של הדן בתוך קיבוץ דפנה לא בכדי קיבל את השם פארק דפנה. מדובר על שבילי בטון העוברים לצד עצי אקליפטוס ענקיים ובתי הם של חברי הקיבוץ שבטווח זורם הנחל באופן בלתי פוסק כל השנה.
עכשיו שהקיץ הישראלי הלוהט מתקרב וכולנו מחפשים מקור מים להתרענן, המקום הזה מתאים בדיוק לכך, בתוך קיבוץ דפנה תפגשו נחל עם אופי ועוצמות המאפשרות התרעננות ורביצה על הדשא תוך התבוננות בפלא.
נחל דן שופע בתוך קיבוץ דפנה

סביב פלגו של הדן, נבנתה טיילת מרשימה המאפשרת ללכת בצל מלא תחת חסותם של עצי אקליפטוס גבוהים במיוחד שננטעו פה לפני שנים רבות.
העצים, סלעי הבזלת מקנים למקום פסטורליה, רוגע ושלווה אשר כמו קסם מתמוגגים ברגע שעוזבים את המקום.

גשרוני עץ מפרידים בין 2 גדותיו נחל דן ומאפשרים למטיילים לעבור בין 2 הצדדים ולהתרשם מעוצמתו הבלתי ניתנת לתפיסה של הדן. בסופה של הטיילת הוקם אתר הנצחה מרשים ביופיו, אשר הוקם לזכרם של חללי אסון המסוקים והיא חלק קטן מאתר ההנצחה הגדול והמלא שהוקם בסמוך לקיבוץ.

נחל דן בתוך קיבוץ דפנה

למי שמעוניין להמשיך ולחוות את נחל דן במלוא הדרו, מוזמן להמשיך בנסיעה מקיבוץ דפנה לשמורת תל-דן שם תפגשו בנחל דן הפראי שיד אדם לא התערבה בזרימתו ובהטייתו, זאת במרחק נסיעה מאוד קצר של כ- 7 דקות, מומלץ להתחיל בשמורת תל-דן שהומה אדם ולסיים באתנחתא בפלגי הדן בתוך קיבוץ דפנה.

בקיבוץ דפנה יש הרבה מה לעשות מעבר לכך שהנחל היפה ביותר בישראל זורם בתוך הקיבוץ , בעוצמות שמעטים המקומות בארץ (אם בכלל) שרואים כאלה דברים. אחד מהם הוא קמפינג קיבוץ  דפנה הנמצא על גדות נחל דן בתוך הקיבוץ מדובר על מתחם מטופח בו אתם מביאים את האוהלים שלכם ומתמקמים בתוך המתחם. אין צל של ספק שמדובר בחוויה מגבשת לכל בני המשפחה, תוסיפו לחגיגה מדורה בערב וזה כיף לא נורמלי וחוויה שתהיה חרוטה היטב ביומן החוויות הפנימי של הילדים.

לסיכום : נחל דן בקיבוץ דפנה הוא חווית בילוי לזוגות ולכל המשפחה של הצצה לזרימות מים מהחזקות שניתן לראות בארץ.

 

אתר ההנצחה בקיבוץ דפנה

הוראות הגעה :

לקיבוץ דפנה מזינים ב waze : “קיבוץ דפנה” – איך שנכנסים בשער פונים שמאלה יש אזור חנייה, מחנים ומתחילים ללכת בשבילי הקיבוץ, הנחל נמצא בהמשך בצידו השמאלי של הקיבוץ.

מה בסביבה:

הלגונה של נחל דןהשביל התלוי בשמורת הבניאסנחל שניר ; שמורת נחל חרמון ; נבי יהודה – נחל חרמון תחתון

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קיבוץ דפנה

מיקום במפה

דילוג לתוכן