לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

נחל דולב מסלול בהרי ירושלים

רקע

נחל דולב הוא מסלול טיול יפהפה הנמצא בטווח בין הרי ירושלים ואזור שפלת יהודה זהו לטעמי המסלול היפה ביותר באזור זה. ומדוע ?

שמורת נחל דולב היא שמורה גדולה הכוללת גם את נחל מערה, נחל אוזן, מערת התאומים ,עין חוד ובית עיתאב. אך המסלול הקלאסי של נחל דולב  שנחשב למסלול מטיבי לכת הוא בעל יופי בלתי נתפס. הטיול מתחיל בחניון קטן על כביש 3866 בדרך ממחסיה זנוח לכיוון בר גיורא ונס הרים.

נחל דולב הוא אחד מיובליו של נחל שורק .זהו מסלול מעגלי שאורכו כ- 9 ק"מ והוא עובר בתוואי מאוד מעניין שכולל : בעלי חיים כגון : צבאים שחוצים את המסלול להנאתם ומטפסים על מצוקי ההרים שסביב נחל דולב, חרדונים ,לטאות ועופות דורסים מבחינת צומח בעונה זו של השנה יש באזור זה פריחה רבה של שום לבן ,דם המכבים, חוטמנית זיפנית , לוטם שעיר ועוד. מעבר לכך המסלול מזמן נופים מרשימים מכל הכיוונים לצד מערב בחלקו השני לכיוון שפלת יהודה מחסיה , זנוח ובית שמש ולכיוון צפון הרי ירושלים המעוטרים בחורש ועצי אורן רבים.

מעבר למה שצוין הנופים והטבע משתנה בכל קטע של המסלול וזה לכשעצמו מוסיף המון עניין למסלול כך למשל הקטע הראשון של  נחל דולב כולל טרסות , מצוקים, סלעי ענק צמחייה צפופה הכוללת חורש טבעי כגון: עצי לבנה רפואי, שיחים של אלת המסטיק , אלה אטלנטית, עצי קטלב ועוד.
בקטע זה ממש ניתן לחוש ולראות את אזור השפלה נפגש עם הרי ירושלים במלוא העוצמה.

אנקדוטה קטנה שם המסלול אמור להעיד על עצי דולב שאינם קיימים היום והיו בעבר הרחוק בשמורה.

השביל השחור בנחל דולב

תיאור המסלול

עליכם להגיע לתחילת המסלול שנמצא על כביש 3833 בין הכיכר של היישובים מחסיה וזנוח לנס הרים ובר גיורא.

בעת העלייה בכביש אחרי פארק עצמאות ארה"ב תראו שלט קטן "נחל דולב" פנו בו ימינה יש חנייה נורא קטנה , אם באתם עם רכב שטח תוכלו להמשיך איתו פנימה . אם באתם עם רכב פרטי פה עצרו וחנו. לכו עם השביל כ 50 מטר עד שתגיעו להתפצלות שבילים : ישר סימון אדום , השביל האמצעי שלצדו יש שלט של השמורה מסומן בשחור והשמאלי ביותר גם אדום.

הסימון האדום הוא למעשה השביל ממנו תחזרו השביל האמצעי השחור הוא תחילת המסלול והשמאלי המסומן באדום יוביל להר יעלה אשר על צלעותיו המערביות נמצאת למערת הנטיפים.

לכו עם הסימון השחור(האמצעי) השביל  עובר בטיפוס קל על שביל עם קצת אבנים המוגדרים עם הירוק של החורש הירוק והעשיר הנמצא פה. לאחר הליכה של כ 15 דקות תגיעו  לנקודה הגבוהה של המסלול בהתפתלות השבילים קחו שמאלה והמשיכו מעתה ואילך ללכת בעקבות הסימון השחור. המסלול משקיף לנוף משגע של נחל דולב למטה ומעליו הכל מצופה בשכבת ירוק וקשה להאמין שמדובר במרכז ולא באזור הכרמל צפון. בחלק הימני של הנוף ניתן לראות את אזור שפלת יהודה היישובים : מחסיה זנוח ובית שמש.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
נחל דולב חלקו המוצל

המשיכו ללכת עם השביל כל הזמן ישר , עד שהוא מתעקל ימינה ויורד למטה הישר אל תוך נחל דולב זו ירידה מאוד תלולה לכן יש ללכת בזהירות , צריך לעבור כמה בולדרים וסלעים שיקרו בדרככם. בסוף הירידה תגיעו לגדר ומולכם כרם עם גפנים עיברו בשביל הצר בין הגדר של הכרם והחורש. שימו לב זהו מעבר צר מאוד וסביר להניח שתצטרכו לעבור בתוך הסבך .לאחר הליכה קצרה תמשיכו עם השביל השחור ימינה שממשיך לרדת למטה כל הזמן . מתחילים להגיע  לנקודות מוצלות באזור הנחל תחת חסותם של עצי הקטלב והאלה האטלנטית. לעיתים נשמע רחש בין השיחים ותחת העצים המוצלים אילו הם לטאות שעוברות כאן.

המשיכו כל הזמן ללכת עם הסימון השחור קטע זה של נחל דולב הוא מאוד יפה כי יש בו גם פריחה רבה כגון : דם המכבים , חוטמנית זיפנית הנראית כמו פנס ורוד וכן לוטם שעיר בצבע ורוד – כתום. ושדות של שום מצוי בלובן שייחודי רק לו. מעל המסלול ניתן לראות סלעי ענק אפורים וגדולים הנמצאים על צלעות ההרים בצד ימין (מהיכן שירדתם למטה). בקטע זה נמצא עין דולב המעיין חבוי בין החורש הטבעי שבערוץ הנחל. מומלץ להיעזר בתוכנת עמוד ענן למציאת המעיין כי אין שילוט במסלול.

מכאן לאחר כשעה הליכה נקרו בדרכי להקת צבאים יפהפיים שחצו את הנחל משמאל לימין וטיפסו עד לראש ההר בצד ימין. השביל נמשך עד שהוא מגיע למעין אחו פתוח כאן הנוף משתנה והופך לפחות ירוק ויותר חום ופתוח מורגש שעזבתם את אזור ההר והגעתם לאזור השפלה.

משמאלכם תראו שדרת עצים ואילו מימינכם תראו אוהלים של בדואים שהתנחלו במקום קצת אחרי יש ימינה שביל אדום שיעלה אתכם חזרה לתחילת המסלול . אם פספסתם , לא נורא  בהמשך לאחר הליכה קצרה בשביל רחב וטוב שלאורכו נמצאים עצי חרוב גדולים מתחתם ניתן לנוח.

תראו מימינכם סככות שחורות גדולות אילו חממות של עצי אתרוג. ממש לפני תראו שהשביל מתפצל ימינה(אך לא מסומן). כאן עליכם לפנות ימינה , לעזוב את ערוץ נחל דולב, ולהמשיך כל הזמן ללכת עם השביל המטפס ועולה במקביל וצמוד לסככות השחורות עד שתגיעו לשביל האדום שיחזיר אתכם חזרה לחניון.

הסימון השחור מתוך נחל דולב

השביל האדום עולה ומטפס למעלה וימינה  לאחר שתעברו עץ ענקי כפי הנראה חרוב , המשיכו עם השביל המסומן באדום עד שתגיעו לאזור עם שרידים ארכיאולוגיים בצד שמאל שלכם . זוהי ,חירבת דיר אבאן" – שרידים של כפר ערבי ניתן לראות מערומי אבנים. מפה המשיכו ללכת עם השביל המתעקל חזק ימינה. במהלכו  תעברו חורשת עצים יפה ורחבה. סביבכם יש בורות ובארות מים עתיקות וכרמי זיתים מהתקופה שהיה כאן הכפר. מפה השביל מתחיל לעלות למעלה והשיפוע נהיה חד יותר אך אפשרי לעלייה. הבעיה שהוא חשוף במלואו לשמש. עליכם ללכת לאט ולשים לב יש על השביל הרבה אבנים. אם זאת התפעמו מהנוף המשגע הנשקף ככל שעולים למעלה של אזור שפלת יהודה מערבה. בחלק הצפוני עדיין ניתן לראות את שמורת נחל דולב בצבעה הירוק. ובצד שמאל תתחילו להתקרב לכביש 3866 תזהו זאת לפי קולות הרכבים שעוברים בו.

ההליכה בקטע זה עורכת כ 45 דקות מרגע שעוזבים את החורשה עד שמגיעים חזרה לחניון.

חשוב חשוב !! להצטייד בלפחות 3 ליטר מים , כובע , נעלי הליכה , מכנסיים ארוכות .

וויז לתחילת המסלול: נחל דולב.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נחל דולב

מיקום במפה

דילוג לתוכן