לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

מפל דוד בשמורת עין גדי

רקע

בנחל דוד – עין גדי תפגשו : מים זורמים, מפלים, מדבר, הרים, יעלים, שפני סלע ועוד. שמורת עין גדי, נמצאת בין שני הרים: הר צרויה והר ישי, מעבר לכך שמדובר בשמורת טבע כל כך מיוחדת באופיה. אם מתייחסים למיקום שלה, היא סוג של פלא. שמורת נחל דוד סמוכה לים המלח – השנוי במחלוקת בנושא קיימות וחיים. המקורות התנכ”ים מייחסים למקום זה חשיבות רבה, על שום כך שדוד המלך ברח למקום הזה מפני שאול.השמורה נמצאת בין הגבהים 200 מטר מעל פני הים בשיא הגובה של מצוק ההעתקים לנקודה הנמוכה 400 מטר מתחת לפני הים.

אז היכן טמון הסוד הגדול אשר בנחל דוד המאפשר תנאי מחייה אופטימליים של בעלי חיים וצמחייה כה רבים בלב השממה והמדבר. המים המתוקים שנובעים מ-2 מעיינות מרכזיים: מעיין עין גדי ומעיין שולמית.
שניהם ביחד מרכיבים פסיפס נדיר ומיוחד שמאפשר קיום של צומח וחי בסביבה אכזרית וקשה לקיום כמו המדבר.

עין גדי - נחל דוד

המים הרבים הללו אשר בשמורת נחל דוד, מקורם במי גשמים אשר מחלחלים עמוק באדמה, שם הם הופכים למי תהום. בגלל שהמים מגיעים לשכבה אטומה השוכנת בבטן האדמה שנקראת “אקוויקלוד”. הם אינם יכולים לחדור אותה וכך הם מצטברים בחלל בטן האדמה עד שהופכים למאגר מים עצום , המים נובעים חזרה אל פני הקרקע בעקבות פעילות טקטונית ובעקבות בלייה והתחתרות המים בסלע, מבקעים אילו באדמה, נובעים המים החוצה ויוצרים את הבריכות הכל כך יפות שבשמורת נחל דוד -עין גדי.

אותם מים אשר נובעים החוצה אל פני האדמה, כפי שתיארתי, עוברים  דרך מצוק העתקים ונופלים מגובה של כמעט 200 מטרים ויוצרים בחלק התחתון של השמורה גבי מים רבים המאפשרים למטיילים לרחוץ להנאתם בחודשי הקיץ אך תופתעו גם בחודשי החורף. ומכאן שמו נחל דוד תחתון.

הצמחייה בשמורת עין גדי – נחל דוד

בתוך שמורת הטבע הזו השוקקת חיים תפגשו בצמחים מדבריים שמתקיימים כאן שנים רבות, חלקם אוהבי מים וחלקם לא למשל: שיזף , הסלוודורה( צמח המשמש בתזונה המרכזית את היעלים ושפני הסלע בשמורה), שיטים, זקום , ערף , קנה, שערות שלומית (בקרבת מקורות המים בשמורה), זוגן השיח, מורינגה , עבקנה שכיח, תפוח סדום, (צמח בעל עלים גדולים ופרי גדול בעל קליפה עבה בצבע ירוק בהיר), אשל ארץ ישראלי גרויה שעירה ועוד.

בעלי החיים בשמורת עין גדי

שפני סלע ויעלים הם בעלי החיים המרכזיים בשמורה ואילו שמסתובבים פה בחופשיות על המסלול ועל כן תראו אותם גם במהלך היום. אם זאת ישנם עוד בעלי חיים רבים שאינם נראים בשעות יום ומסתתרים מתחת לסלעים ולאבנים או בעלי מאורות על הצוקים בשמורה למשל :נחש הזעמן, חרדון סיני, זאב, שועל מצוי, צבוע . בעלי כנף רבים חגים בשטח השמורה ונוכחותם בולטת לדוגמא: סלעית שחורת בטן, טרמיסטות שכה אופיינות למדדבר יהודה, נשר, לילית המדבר, עורבים (בעיקר בכניסה)ועוד. גם בעלי חיים המתגוררים במים כגון:סרטן הנחלים שחי בבריכות הניזונות ממפלי המים, שפירית, שחריר הנחלים(סוג של קונכיה שנוכחותו במים מעידה על טיבם. גם חרקים מתגוררים כאן כגון דבורת הבר ונמלים.

DSC00969

מתי אפשר לטייל בנחל דוד

מומלץ בחום לבקר פה באביב, לאחר הגשמים הרבים שירדו מתחילת החורף, כמויות המים בשמורה מרקיעות שחקים וגם . נחל דוד אשר בעין גדי מבחינתי זו שמורה העונה להגדרה של 365 ימים חופשה בשנה. תנאי מזג האוויר כאן מעולים, הטמפרטורה נוחה בתקופת החורף והאביב ומאפשרים טיול בתנאים נוחים ומעולים המאפשרים רחצה בחודש ינואר. אם זאת תחילת הקיץ מומלץ להגיע גם כן אמנם חם אבל המים מרעננים וכיפיים לכל המשפחה עוד יתרון להגיע לפה בקיץ הוא שבתקופת החורף והאביב לאור חשש משיטפונות המסלול עד למפל דוד נסגר ואז אפשר להגיע רק למפל הראשון.

השילוב של כמויות מים יפות במהלך כל השנה הופכים את הנוף של שמורת נחל דוד כיהלום בלב מדבר. השיחים הקנים בינות המים הפכו את השמורה הזו לגן עדן עבור מטיילים ותיירים שבאים מכל רחבי תבל וכמובן ליעלים נוביים הרבים אשר מסתובבים בכל רחבי השמורה ללא הרף ומרגישים פה ממש בבית. גם שפני סלע קופצים ומתרוצצים בין הסלעים וכל פעם מגיחים מאיזו פינה נסתרת ונועצים מבטים. מדהים לראות שישנם הרבה שפני סלע גם בשטח קיבוץ עין גדי הסמוך לשמורת נחל דוד.

נחל דוד יחד עם נחל ערוגות מרכיבים את שמורת עין גדי והופכים אותה לחוויית טיול מתגמלת ושווה במיוחד. מעבר למעיינות, בריכות, מפלים, בעלי חיים מדבריים, צמחייה מדברית (כגון עץ הסלוודורה) במהלך המסלול ניתן לראות ים המלח התכול נשקף ונראה היטב בתוך הנוף המדברי.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
המסלול בנחל דוד - עין גדי

תיאורי המסלולים האפשריים בנחל דוד – עין גדי :

מסלול  1 –  עד המפל התחתון –  אורך מסלול : כ -400 מטרים.  משך מסלול: כ- 15 דקות. למי מתאים : משפחות עם ילדים קטנים .מסלול זה הינו נגיש.מעל המפל יש מרפסת עץ הצופה על המפל , יש שביל מתחתיה המוביל למפל ניתן להתרחץ בו.

מסלול  2 – עד המפל העליון – מפל דוד – אורך המסלול : כ-קילומטר מסלול מעגלי. משך המסלול: כשעה. למי מתאים : משפחות עם ילדים.(שימו לב נחל דוד העליון בחורף סגור אחרי הגשמים מחשש לשיטפונות). מסלול זה גם כולל את המסלול הרטוב שזה מסלול קצר שכולל הליכה במים וטיפוס על סולם קטן ומוביל למפל יפהפה. המסלול הזה לטעמי המומלץ ביותר כי הוא כולל מפלים רבים בדרך ובריכות מים המאפשרות התרעננות מהחום הנורא.(למטה מצורפת מפת מסלול זה)

**** שני המסלולים שלעיל מתאים למשפחות ונחשבים קלים.

מסלול  3 – מערת דודים – מעיין שולמיתמעיין עין גדי  – משך זמן : כשלוש וחצי שעות מתאים למטיבי לכת . המסלול עם עליות קשות במיוחד. המערה נמצאת בראשו של המפל הגדול בנחל דוד. בתוך המערה ישנן בריכות אקזוטיות צלולות עם מים זורמים. במקום צמחייה רבה ונוף הפונה אל ים המלח.מקום חלומי שדורש מאמץ והליכה בעלייה עם שמש מלאה.

מסלול  4 – גב חלון – זהו מסלול שהכניסה אליו היא בשביל השחור היוצא מהשער האחורי של בית ספר שדה עין גדי. הליכה עד החלק העליון של נחל דוד כ -חצי שעה. שימו לב ההליכה קשה מדובר בעליות וירידות תלולות. למי מתאים: מטיבי לכת. מומלץ להגיע לאחר החורף תחילת האביב שהגב מלא ומרשים. המקום קיבל את שמו בגלל צורת החלון שנמצאת מול הגב ומאפשרת הצצה בזוית ייחודית אל ים המלח.מסלול זה רלוונטי רק לחורף ולאביב.

מסלולים 3 ו -4 מתאימים למטיבי לכת שבניכם ניתן ללכת במסלול של  נחל דוד עליון הנמצא גם בשמורת נחל דוד – מסלול זה  מתחיל במפל דוד שזהו המפל השני, משם לכו בסימון שבילים ושילוט המפנה למעלה המצוק אילו הם : מעיין שולמית ומערת דודים , זהו מסלול קשה במיוחד וארוך עם מקטעי טיפוס, שמגיעים למעלה ישנם  תצפיות מרהיבות על חופיו של ים המלח, כמו כן במקום נמצא גם גב חלון –  גב מים שסמוך אליו יש חלון מסלעים המתצפת על ים המלח. במקום נמצאים גם אתרים ארכאולוגיים כגון :מקדש כלקוליתי, טחנת קמח עתיקה, בריכת אגירה עתיקה ושרידי. לחקלאות שלחין .

כל המסלולים משולטים בתוך השמורה וגם יש עלונים עם מפות מצורפות שמחולקות בכניסה לשמורה.

יעל נובי - חיית מדבר

בשמורת עין גדי הוכשר מסלול נגיש לאוכלוסיות עם מוגבלויות פיזיות ואנשים שמגיעים עם עגלות. לפרטים: המסלול הנגיש .

הוראות הגעה

לנחל דוד- עין גדי: הזינו בוייז עין גדי. יש חנייה מסודרת חינם לכלי רכב.

מה בסביבה:

נחל ערוגותעינות צוקיםנחל בוקק ; עין פלוטית ; נחל פרצים ומערת הקמח ; מעיינות חמים -עין קדם ; הגן הבוטני בקיבוץ עין גדי  ; לגונת המלח ; פטריות המלח ; נחל סלוודורה

כמו כן ישנו בית כנסת עתיק סמוך לשמורה – ניתן לצאת לסיור, הדרכה ופעילות במקום דרך בית ספר שדה עין גדי הסמוך.

קרדיט תמונות של גב חלון :

Gino Hc Mendel

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמורת טבע עין גדי

מיקום במפה

דילוג לתוכן