Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

נחל בצת

נחלי הגליל התברכו במים במהלך כל ימות השנה – נחל בצת קיבל תמריץ והוזרמו לתוכו מים באופן מלאכותי כדי להצילו. ממש מתחת לקיבוץ איילון נמצא אחד מהנחלים היפים שבגליל – נחל בצת , נחל זה נפגש עם נחל שרך אשר מגיע מכיוון חורבת דנעילה, יש לכם מספר אפשרויות טיול , נתחיל מהקלה : להגיע לקיבוץ איילון לנסוע לאורך גדר הקיבוץ במורד הכביש עד שתגיעו לשער נעול וסמוך אליו שלט “נחל בצת” , חנו את רכביכם , היכנסו בשער הולכי רגל ותתחילו ללכת במורד הכביש עם סימון השבילים שמסביבכם יער. אגב אם אתם כבר בסביבה רישמו בפניכם לבקר בפארק אדמית -מערת קשת.

שביל הליכה נחל בצת : לאחר הליכה של כ 20 דקות לערך, תבחינו במעיין חניון למטה שלצידו מבנה אבן – זהו בית המשאבות, המשיכו ללכת למטה וישר עד שתגיעו לאפיק נחל בצת ,בתחילתו אין מים ואילו שממשיכים ללכת לאורכו, מתגלים מים חיים בתוכו(שימו לב שאתם צריכים לפגוש שלט גדול של רשות הטבע והגנים “שמורת נחל בצת”). קצת רקע: ערוץ נחל שרך נפגש עם נחל בצת ונחל נמר . מאחר ובשנת 2000 התייבשו כליל “עיינות הכרכרה” – מעיינות אשר בעבר הזינו את נחל בצת ופסקו מכך בעקבות שאיבת יתר של מים, על כן הוחלט לשמר את הנחל בחלקו , ע”י הזרמת מים לתוך מעיינות הכרכרה ומשם לתוך נחל בצת באמצעות צינור מים ובכך להציל את הצומח (פעמונית צידונית, שרכים מגוונים, הרדוף הנחלים ,שושנתית הלבנון ועוד..).

ערוץ נחל בצת : וגם את אוכלוסיית בעלי החיים הגדולה המתקיימת כאן הצילו, בעקבות החייאת הנחל ושיקומו למשל: יחמור פרסי, חזירי בר, צבועים, דלק, דורבנים ועוד..שימו לב חל איסור על פגיעה בחי ובצומח מדובר על שמורת טבע לכל דבר ועניין!! המשיכו בהליכה במקביל לנחל בצת לאחר שתתבשמו בניחוח הגלילי ובנופים הפראיים הקרובים והרחוקים של צמחייה מרשימה .

עינות הכרכרה נחל בצת

בנחל בצת יש לא מעט בריכות שכשוך ורחצה, אמנם לא בכמויות הנכבדות כמו שניתן לראות בנחל כזיב אבל גם כמות יפה של בריכות מים לילדים ולמבוגרים, הראשונה, נמצאת מתחת לסלע ענק שמסתתר מאחורי צמחייה עבותה וניזון ממפל הזורם בין חמוקיו של סלע גדול ואדיר. זוהי בריכה שמתחילה בעומק רדוד מאוד עד שמגיעה לגובה של כ 2 מטרים עומק ממש סמוך למפל המים – זהו מעין משפך הנמצא בצד הפנימי של הבריכה.

 

שמורת נחל בצת

בריכת שכשוך בנחל בצת, בהמשך שביל ההליכה יש התפצלות למי שמעוניין להמשיך וללכת בשביל מטיבי לכת למערת קשת , או להמשיך ללכת בשביל מוצל אל “גן העדן” של נחל בצת – עיינות הכרכרה. המשיכו ללכת עם השביל המסומן בכחול , עד שתגיעו לעץ ענקי ומיוחד להפליא. גזע העץ בנחל בצת שימו לב כי לאורך כל הדרך – נחל בצת נמצא לשמאלכם , לעתים מימיו נסתרים מהעין ולעתים נחשפים,זרימת מים בנחל בצת לאחר מרחק לא רק וקצת פיתולים בשביל תגיעו לעיינות כרכרה שהם לטעמי השיא של הטיול בנחל בצת – מדובר על בריכות בצבע טורקיז שמפלי מים צלולים עוברים וחולפים בינהם …

בריכות המים בנחל בצת

עיינות כרכרה :סלעי ענק , ירוקת, גזעי והרבה תפאורה שהופכת את עיינות כרכרה ללא פחות משלמות בטבע. למי שמעוניין במסלול הארוך יותר יכול להתחיל בחניון שרך ולהגיע עד לכאן סיפור של 4-5 שעות הליכה . כמו כן בדרך יש את מערת שרך שכרגע בעקבות הקורונה – חסומה לכניסת מבקרים. מסלול זה מתאים למשפחות עם ילדים ואיננו מעגלי.מה בסביבה : עין טמיר; מערת קשת; עין חרדלית. לא בתשלום, אין צורך בתיאום.

מקומות שווים בסביבה :

המעיין המשוגע -נחל בית העמק ; מבצר יחיעם ; שמורת נחל עמוד

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דרך נחל בצת

מיקום במפה

דילוג לתוכן