לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

המסלול של נחל בוסתן

רקע

נחל בוסתן הוא אחד הנחלים היפים באזור הכרמל. בחודשי החורף הנחל מתמלא מים וזורם. אם תטיילו בו בין הגשמים תגלו גבי מים הוצרים לאורכו. תוואי הנחל מסומן כולו מתחיל בסימון ירוק ולאחר מכן משתנה לכחול.

המסלול מאוד מרשים הוא כולל המון סלעים בצורות ,צבעים וגדלים שונים. תולדה של זרימות מים במהלך אלפי שנים, אשר עיצבו ושייפו את חלוקי הנחל .

המסלול של נחל בוסתן הינו קווי ,כלומר דורש 2 כלי רכב להקפצה אחד בסוף המסלול סמוך לכפר עין הוד ואילו השני בתחילתו בפתחת אורן. הסבר מפורט בהמשך.

אורכו של המסלול כ -4 ק"מ , בגלל שהוא עובר בתוואי מסולע מאוד , אז משך הזמן הנדרש לעשותו הוא כ-3.5 שעות לערך.

המסלול מתחיל בפתחת אורן – חניון של פארק הכרמל. אם תגיעו בתחילת דצמבר תגלו מרבדי סיתווניות  וורודות .,פזורות בין המון עצי זית ושולחנות פיקניק.

עצי הזית הללו ניטעו ע"י תושבי כפר עין חוד . שהיה כאן ובהמשך זז ועבר פנימה יותר לכיוון מושב ניר עציון. צמח נוסף שנמצא כאן

הוא החצב ,אשר בתקופת החורף מוציא עלים ירוקים מתוך האדמה ופותח את עליו לקלוט מים כדי להזין את הפקעת עד לסתיו הבא.

הגב בנחל בוסתן

תיאור המסלול

מתוך חניון פתחת אורן לכו ימינה לאורך שביל עפר גדול ורחב עד שתראו משמאלכם פתח כניסה לתוך היער עם שלט גדול של רשות הטבע והגנים : "פארק הכרמל" .

היכנסו עם הסימון לתוך היער, כבר בראשית המסלול נכנסים ישירות לערוצו של נחל בוסתן. הערוץ מאוד מעניין הוא מלא בחלוקי נחל בשלל צבעים. ומסביבו חורש טבעי צפוף היטב , מדובר בצמחייה שלא ננטעה ע"י אדם למשל : עצי חרוב, עצי קטלב (למי שלא ידע אפשר לאכול את פירותיהם המתוקים), עצי אלון ,אלה אטלנטית , ער אציל , עצי דפנה ועוד.

החורש הטבעי מספק הן צל והן קרירות בתוך ערוץ הנחל, יש ללכת בזהירות כי למעשה הולכים על אבנים הנמצאות בתוך הנחל(שהוא יבש כמובן) . המסלול מתפתל די שומר על תוואי נקי וישר ללא עליות או ירידות.

הנקודות בדרך מעניינות מאוד. בטיול שעשיתי עם מורה הדרך : בן זלצמן. למדתי רבות למשל : הבחנו בבור באדמה שחפרו חזירי בר אשר אכלו את פקעות הצמחים שבאדמה. או על הסלע עקבות של דורבנים וגללים שלהם גם כן.משעולי הדרך מבטיחים רוגע שלווה והמון טבע חיוני חי ובריא. בעונה זו של השנה הטבע מתחדש בצמחי מרפא כגון : זוטא לבנה, מרווה ריחנית , שומר ועוד. אפשר לקטוף ולעשות תה בשטח.

הנה מפת המסלול:

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
סימון כחול -נחל בוסתן

מרבית המסלול עובר בתוך ערוץ הנחל שסביב יער עבות וצפוף מה שמבטיח הליכה בצל כמעט מוחלט. בן הסביר לי שאנו למעשה עושים "אמבטיית יער" (forest bath). היפנים חקרו וגילו כי אנשים שצועדים בצוותא בתוך יער עבות " מתנקים" מהמון אנרגיות שליליות.

גזעי עצי הקטלב בולטים מצדי הדרך למרכז המסלול ומוסיפים מצבעם האדום- חום לחווית הטיול.

אחת הנקודות המעניינות במסלול של נחל בוסתן היא גב גדול , מעין גב ענק שעשוי מאבן מחוספסת, יש תופסנים בסלעים סביבו כדי לעבור אותו. בתקופת החורף מתמלא הגב במים.

לאחר שיוצאים מערוץ הנחל גם הנוף וגם הסביבה משתנה, ככל שעולים בגובה מתוך ערוץ נחל בוסתן.  נכנסים לתוך יער אורנים ענק , המקיף את כל הסביבה ויושב על צלעות הכרמל. הוא חושף את הנוף הירוק והיפה בגלל שהוא פחות צפוף. בימים עם ראות טובה אפשר לראות את הים התכול.

יער האורנים הוא יער נטוע . רבים לא יודעים אך לעץ האורן מנגנון מיוחד להתרבות, כאשר יש שריפה כמו שהייתה באסון הכרמל בשנת 2010.

הפרי שלו (האצטרובל) מתפוצץ כמו רימון ומעיף את כל הזרעים לכל עבר. ובכך מבטיח הישרדות מהירה גם אחרי מפגעי טבע כגון : שריפות. האצטרובל נפתח ביום ונסגר בלילה. ממש כמו הפרחים.

המשיכו ללכת כל הזמן עם הסימון הכחול עד שתגיעו לשביל ענקי חצו אותו , כאן תעברו קטע קצר מיוער שבסופו פנו שמאלה עד שתגיעו לחניון שבו השארתם את כלי הרכב השני "חניון בכניסה לכפר הוד.

עץ קטלב בנחל בוסתן

איך מגיעים למסלול של נחל בוסתן?

הוראות הגעה לתחילת המסלול בוויז :לחצו כאן.

הוראות הגעה לסוף המסלול בוויז : לחצו כאן.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

עין נטופה בבקעת נטופה

עין נטופה – מעיין האחים המחודש

עין נטופה המכונה גם מעיין האחים המחודש. הינו מעיין אשר לאורך תקופה ארוכה היה מוזנח מאוד. ורק לאחרונה הוא עבר תהליך שיפוץ רציני . והפך למעיין יפהפה באזור מושלם לטיולים ונוף. המעיין קסום וממנו תצפית מרהיבה לבקעת בית נטופה והמוביל

קרא עוד »
תחילת המסלול הרטוב נחל שוקק

המסלול הרטוב מנחל שוקק לבריכת הטחנה

תיאור בריכה הטחנה בריכה יפה אשר טובלת בסביבה ירוקה של עצי איקליפטוס תמירים וצמחיית קנה עבותה שאוהבת מים. בחודשי הקיץ ובתקופות המעבר המקום הומה אדם ניתן לטייל בסביבה לאורך נחל שוקק ולהתרחץ בבריכת הטחנה. סביב הבריכה ישנם שולחנות קק"ל המאפשרים

קרא עוד »
נחל אבוקה בקיץ

נחל אבוקה – הבריכה בנחל אבוקה

בין כפר רופין ועין הנציב אשר באזור בית שאן ועמק המעיינות זורם לו נחל יפה ופחות מוכר, שמו נחל אבוקה. למעשה בריכת המים שאליה זורם הנחל היא  גדולה ומרשימה ומזכירה אגם יותר מאשר בריכה. סביב נחל אבוקה יש נקודות ישיבה

קרא עוד »
עין נזם - עמק המעיינות

עין נזם – עין חונזיר – חוויה מרעננת

עין נזם הוא מעיין ענקי ועמוק מאוד הנובע כל השנה ונמצא בשדות החקלאיים של קיבוץ שדה אליהו אשר בעמק המעיינות תיאור המעיין לאזור בקעת בית שאן 2 פנים ; מאידך האזור עשיר במים רבים מאוד  ומחד האזור  חם מאוד באופן

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »
הכניסה לפארק מיטל

פארק מיטל במשתלת רגב

פארק מיטל אשר בתוך משתלת רגב במושב בית אלעזרי. הינו מרכז מבקרים  ייחודי הכולל :פינת חי, משחקייה, אוסף קקטוסים ענקי (כ 5000 סוגים שונים) , גנים יפניים ועוד. הפארק הוקם לזכרה של מיטל ז"ל – בתם של בעלי המשתלה פועה

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון פתחת אורן

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן