לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

המפל הלבן בנחל אל על

רקע

נחל אל על הוא נחל ברמת הגולן השוכן בשמורת טבע עם נקיקים, קניונים ,מפלי מים הנשפכים לבריכות ציוריות המחופות אבני בזלת אפורות ובוהקות. זהו נחל איתן הזורם כל ימות השנה ונמצא בשמורת טבע "אלי על". שמורה כה יפה הגורמת למטיילים רבים לנהור אליה בייחוד בחודשי הקיץ(בהם ניתן לשלב רחצה בבריכה). ובחודשי האביב שהכל פורח בגוונים של צהוב זרחני.

בנחל זה עוברות שתי נקודות עניין מעניינות מאוד הראשונה, "המפל הלבן" והשנייה "המפל השחור". מפלים אילו המשולבים בשמורה כמו בשולחן שש בש. עלומים ונסתרים ממש כמו מאחורי פרגוד של תיאטרון. כדי לראותם צריך לטייל בתוך השמורה. מה שמדהים בשמורה הם סלעי גיר לבנים. סלעים אילו פחות נפוצים ברמת הגולן, שבה מרבית הסלעים הם בזלתיים וכך גם הנוף הטרשי המאופיין באזור געשי זה (בעבר הרחוק).

נחל זה מגיע עד לכנרת ועובר דרך של כ – 25 ק"מ עד שמגיע למורדות הגולן. שם הוא מתאחד עם נחל סמך הלאה אל אזור המג'רסה והזאכי .אם תגיעו לכאן בתקופת האביב מחכה לכם. מעבר לזרימת המים הרציפה בשמורה. תחזו במופעי ראווה של פריחה משגעת של צמח החרדל ,רקפות, כלניות ,תורמוסים כחולים, צבעונים ועוד. המעבר בין סלע הגיר הלבן לסלע הבזלת השחור בתוך תחומי השמורה , יוצרת כביכול אשליה של שתי שמורות טבע בעלות אופי שונה, למרות שמבחינה גיאוגרפית מדובר בשמורת טבע אחת.

המסלול המומלץ מתחיל מהיישוב אליעד ומסתיים באבני איתן , כי יש פחות קטעי עלייה. הנה כמה מאפשרויות המסלול האפשרויות לטייל בשמורה זו.

תחילת מסלול נחל אל על מאליעד

תיאור המסלולים בנחל אל על 

מסלול קווי – התחלה אבני איתן , סיום אליעד.

הארוך ביותר שכולל למעשה גם את המפל השחור וגם את הלבן , מסלול טיול זה מתחיל בחניון אשר באבני איתן הנמצא ממש מעל הנחל  (יש שם גם אפשרויות לינה באוהלים אינדיאנים היינו שם פעמיים ונהנו מאוד).

המסלול הזה ייקח לכם כ- 4.5 שעות הליכה והוא נמתח לאורך של כ 5.5 ק"מ לערך. המסלול מסתיים ביישוב אליעד ודורש הקפצת רכב נוסף בסוף המסלול הזה.

כדי להתחיל יש להגיע ליישוב אבני איתן בקצה החניון תמצאו סימון שבילים אדום אשר יוביל אתכם היישר אל המפל השחור , שימו לב תוואי ההליכה באפיק הנחל בקטע זה עובר בירידה מאוד תלולה ויורד מראש המפל עד לבריכה (כ 8 מטרים גובה).

נחל אל על- עליה מהמפל השחור
נחל אל על- עליה מהמפל השחור

בקטע זה ובכלל בשמורה חל איסור מוחלט לרדת מהשביל המסומן , יש סכנת נפילה. הבריכה שמתחת למפל רדודה.

בתחתית המפל השחור יש בריכת מים בה ניתן להתרחץ (שימו לב לאחרונה היו זהומים בנחל שאוסרים על כניסה לנחל  – הודעות ועדכונים על כך ניתן למצוא באתר של רשות הטבע והגנים ) .

כדי להגיע לבריכה של המפל השחור צריך גם כאן לרדת ירידה קצת תלולה מטה בגובה בזהירות רבה ונקיטת תשומת לב תוך כדי ההליכה בשביל, הכוללת ירידה עם סולמות ברזל השקועים בסלע. אחרי שעצרתם נחתם ונהנתם  מהאקרובטיקה של זרימת המים ומהבריכה המופלאה , עלו בחזרה עם השביל המסומן בצבע אדום, פנו שמאלה לכיוון החניון של המפל הלבן (סוף המסלול) ביישוב אליעד.

(מומלץ להתחיל מוקדם ולא בשעות שיש קרינה חדשה – הדבר מקבל משנה תוקף בייחוד בקיץ).

לאחר שעברתם בביטחה את המפל השחור המשיכו בהליכה בתוך ערוץ נחל אל על עם הסימון שבילים.

כאן המסלול עובר בין בריכות מים קטנות וציוריות המקושטות בצמחיית מים כגון הרדוף הנחלים וערבה. לאחר הליכה של כשעה וחצי לערך תגיעו למפל הלבן – ניתן לראותו בזוית העין יורד כמו רכבת הרים אימתנית מגובה רב של 16 מטרים ומתרסק בעוצמה אל תוך בריכת מים עמוקה. מפה הליכה של כשעה וחצי עד לנקודת הסיום בחניון אליעד.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
המפל השחור - נחל אל על

מסלול קווי – המסלול מאליעד לכיוון אבני איתן

בדיוק כמו המסלול השני רק הפוך , היתרון של מסלול זה על פני קודמו שתוואי ההליכה כולל פחות עליות ויותר ירידות בעיקר בסיום שלו. המסלול מתחיל בחניון בכניסה ליישוב אליעד .מנקודה בה נשקף החרמון במלוא הדרו בלובן המיוחד שלו. הוא כולל הליכה בשביל מתפתל הכולל נוף מהפנט אל עבר ערוץ נחל אל על למטה ולעבר המצוקים הלבנים שתלויים מעליו. בתחילתו יש תצפית משגעת ממש על קצה המצוק היזהרו לא להתקרב מדי למצוק!!

מכאן המסלול מתפתל , למטה בירידה כל הזמן ועובר במעט מקטעים בוציים עם קצת מים וסלעים (בעיקר בחורף). לכו עד שתגיעו לנקודת תצפית על המפל עם מעקה מכאן רדו שמאלה עם השביל , הסוטה מן השביל האדום כדי להגיע למפל הלבן ולבריכה אליו הוא נשפך , נקודה יפה מאוד לעצור בה להביט בבריכה ובמפל. נא לשמור על המקום נקי.

המפל הלבן נשפך לבריכה
המפל הלבן בנחל אל על

לאחר מכן עלו בחזרה מהמפל הלבן (כ 10 דקות טיפוס) למעלה ופנו שמאלה עם השביל האדום , מפה ניתן לראות את זרימת המפל מלמעלה , מיד חצו שמאלה את הנחל ועיברו לגדה השנייה (למעוניינים ניתן להמשיך קצת ישר ולסטות מהשביל יש בריכה חביבה בהמשך). מכאן ממשיכים כל הזמן עם המסלול וחשוב להקפיד ללכת בעקבות הסימון האדום. מתחתיכם ובמקביל עליכם תראו צמחיית קנה עשירה , זהו ערוץ נחל אל על הזורם.

בדרך ישנן כמה נקודות עניין מעניינות כגון : בריכות מים עם מפל קטן, פריחת תורמוסים, כרם זיתים ענקי , נקודות מוצלות. עד אשר תגיעו למפל השחור שלדעתי פחות יפה ומרשים מהמפל הלבן אבל נשפך על רקע סלעי בזלת טבעיים ויפים במיוחד עוטים צמחיית שרך.

הערה חשובה : מי שמגיע עם רכב אחד, ניתן לעשות את כל המסלול המלא כמו ב 2 המסלולים המוצעים לעיל ולחזור חזרה לחניון של אבני איתן מעל המפל השחור יש טיילת שאורכה כ 3 ק"מ(זהו שביל מעגלי חדש שהוכשר לאחרונה ויוצא מחניון אבני איתן ועובר דרך "תצפית הבנים" ומגיע עד  אליעד כ 50 דקות הליכה,  8 ק"מ הליכה בערך סה"כ כולל ההליכה במסלול. אפשרות נוספת להמתין לטרמפ של מטיילים שבאו עם 2 רכבים.

 המסלול הקצר – אבני איתן

רק המפל השחור – מחניון אבני איתן יורדים ומגיעים למרגלותיו של היישוב יורדים בסולמות לבריכה ולמפל וחוזרים חזרה על עקבותיכם מסלול (בערך 45 דקות הלוך ושוב).

 המסלול הקצר – אלי עד

רק המפל הלבן -יורדים מהחניון של יישוב אליעד(חניון אלי -עד) עם שלט של השמורה אל בריכת המפל הלבן וחוזרים חזרה.( בערך שעתיים הלוך ושוב).

למטה מצורפת מפה מוקלטת של המסלול מאליעד לאבני איתן.

הנוף ממסלול נחל אל על

איך מגיעים למסלול של נחל אל על 

לאבני איתן :  בוויז : חניון נחל אל על

לאליעד: בוויז :אליעד .

אזהרות דגשים :

  1. אבני איתן הוא יישוב דתי ולכן הגישה למפל השחור משם אינה אפשרית בימי שישבת – אם זאת יש שביל של כ 100 מטר שעוקף את היישוב ומאפשר למעשה להגיע גם בשבת.
  2. לשים לב להתראות ועדכונים על זיהום בנחל.
  3. לא לרדת משבילים מסומנים.
  4. להצטייד בכמות מים מספקת.

היכן ניתן לטייל עוד באזור נחל אל על

ובכן באזור הגולן ישנם הרבה נחלים : נחל משושים והזאכי ; נחל יהודיה ; נחל זוויתן ובריכת המשושים ; נחל גילבון ; נחל עיט ומפל עיט ; נחל עורבים ומפל עורבים ;עין כיףמעיין מצפה השלום ; נחל אל על ; עין פיק ; עין תאופיק -יער מבוא חמה ; עין שוקו ; עין איה ; מעיין כנף

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון אל על

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן