Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

נחל אל על המפל הלבן

נחל אל על הוא נחל ברמת הגולן השוכן בשמורת טבע עם נקיקים, קניונים ,מפלי מים הנשפכים לבריכות ציוריות מחופות אבני בזלת אפורות ובוהקות. זהו נחל איתן הזורם כל ימות השנה ונמצא בשמורת טבע "אלי על" . שמורה כה יפה הגורמת למטיילים רבים לנהור אליה בייחוד בחודשי הקיץ. בהם ניתן לשלב רחצה בבריכת המים. בנחל זה עוברות שתי נקודות עניין מעניינות מאוד הראשונה "המפל הלבן" והשנייה "המפל השחור". מפלים אילו המשולבים בשמורה כמו בשולחן שש בש. עלומים ונסתרים ממש כמו מאחורי פרגוד של תיאטרון. כדי לראותם צריך לטייל בתוך השמורה. מה שמדהים הוא שפה ישנם גם סלעי גיר לבנים מה שפחות נפוץ ברמת הגולן שבה מרבית הסלעים הם בזלתיים וכך גם הנוף הטרשי המאופיין באזור געשי זה (בעבר הרחוק).

נחל זה מגיע עד לכנרת ועובר דרך של כ 25 ק"מ עד שמגיע למורדות הגולן. שם הוא מתאחד עם נחל סמך הלאה אל אזור המג'רסה והזאכי .אם תגיעו לכאן בתקופת האביב מחכה לכם. מעבר לזרימת המים הרציפה בשמורה, תחזו במופעי ראווה של פריחה משגעת. המעבר בין סלע הגיר הלבן לסלע הבזלת השחור בתוך תחומי השמורה , יוצרת כביכול אשליה של שתי שמורות טבע בעלות אופי שונה, למרות שמבחינה גיאוגרפית מדובר בשמורת טבע אחת.

בואו נדבר הלכה למעשה . המסלול מתחיל מהיישוב אליעד ומסתיים באבני איתן , אני עשיתי אותו בורסיה שונה שהתחלתי אותו באבני איתן. הנה כמה מאפשרויות המסלול האפשרויות לטייל בשמורה זו.

נחל אל על המפל השחור

תיאור המסלולים בנחל אל על 

א. מסלול קווי – הארוך ביותר שכולל למעשה גם את המפל השחור וגם את הלבן , מסלול טיול זה מתחיל בחניון אשר באבני איתן הנמצא ממש מעל הנחל  (יש שם גם אפשרויות לינה באוהלים אינדיאנים היינו שם פעמיים ונהנו מאוד).  המסלול הזה ייקח לכם כ 4.5 שעות הליכה והוא נמתח לאורך של כ 5 ק"מ לערך. המסלול מסתיים ביישוב אליעד ודורש הקפצת רכב נוסף בסוף המסלול הזה. כדי להתחיל יש להגיע ליישוב אבני איתן בקצה החניון תמצאו סימון שבילים אדום אשר יוביל אתכם היישר אל המפל השחור , שימו לב תוואי ההליכה באפיק הנחל בקטע זה עובר בירידה מאוד תלולה ויורד מראש המפל עד לבריכה (כ 8 מטרים גובה).
בקטע זה ובכלל בשמורה חל איסור מוחלט לרדת מהשביל המסומן , יש סכנת נפילה. הבריכה שמתחת למפל רדודה.

בתחתית המפל השחור יש בריכת מים בה ניתן להתרחץ (שימו לב לאחרונה היו איסורים על כניסה למים בגלל הימצאות "עכברת" בנחלי הגולן בכלל ופה בפרט – למי שלא יודע זה נגרם בעקבות הטיית שפכי הפרות מהרפתות אל תוך הנחלים, התופעה קיימת בעיקר בשנים שחונות או בקיץ שאין מספיק זרימת מים – הודעות ניתן למצוא באתר של רשות הטבע והגנים ) . לאחר שעברתם בביטחה את המפל השחור המשיכו בהליכה בתוך ערוץ נחל אל על עם הסימון שבילים , כאן המסלול עובר בין בריכות מים קטנות וציוריות המקושטות בצמחיית מים כגון הרדוף הנחלים וערבה. לאחר הליכה של כשעה וחצי לערך תגיעו למפל הלבן – ניתן לראותו בזוית העין יורד כמו רכבת הרים אימתנית מגובה רב של 16 מטרים ומתרסק בעוצמה אל תוך בריכת מים עמוקה.

 

שמורת נחל אל על באביב

כדי להגיע לבריכה של המפל השחור צריך גם כאן לרדת ירידה קצת תלולה מטה בגובה בזהירות רבה ונקיטת תשומת לב תוך כדי ההליכה בשביל. אחרי שעצרתם נחתם ונהנתם  מהאקרובטיקה של זרימת המים ומהבריכה המופלאה , עלו בחזרה עם השביל המסומן בצבע אדום . משם יש להמשיך ולעלות עם השביל האדום עד לחניון של המפל הלבן (סוף המסלול) ביישוב אליעד.

(מומלץ להתחיל מוקדם ולא בשעות שיש קרינה חדשה – הדבר מקבל משנה תוקף בייחוד בקיץ).

ב. מי שמגיע עם רכב אחד לעשות את כל המסלול  המלא כמו בסעיף א ולחזור חזרה לחניון של אבני איתן מעל המפל השחור . סיפור של 7 ק"מ הליכה בערך.(שימו לב את החזרה ניתן לעשות דרך שביל  מעגלי חדש שהוכשר
לאחרונה ויוצא מחניון אבני איתן ועובר דרך "תצפית הבנים" משם חזרה עד אליעד כ 50 דקות ).

ג. המסלול הקצר – רק המפל השחור – מחניון אבני איתן יורדים מגיעים למרגלותיו וחוזרים חזרה על עקבותיכם מסלול (בערך שעה הליכה הלוך ושוב).

ד. המסלול הבינוני – רק המפל הלבן -יורדים מהחניון של יישוב אליעד(חניון אלי -עד)  אל בריכת המפל הלבן וחוזרים חזרה.( בערך שעה וחצי הלוך ושוב).

שמורת נחל אל על הפורחת

קרדיט תמונות : יפעת כרמי. ויורם טלקר

איך מגיעים למסלול של נחל אל על 

לאבני איתן :  בוויז : חניון נחל אל על

לאליעד: בוויז :אליעד .

אזהרות דגשים :

  1. אבני איתן הוא יישוב דתי ולכן הגישה למפל השחור משם אינה אפשרית בימי שישבת (אלא עם כן התארחתם במקום).
  2. לשים לב להתראות עכברת בתקשורת.
  3. לא לרדת משבילים מסומנים.
  4. להצטייד בכמות מים מספקת.

היכן ניתן לטייל עוד באזור נחל אל על

ובכן באזור הגולן ישנם הרבה נחלים : נחל משושים והזאכי ; נחל יהודיה ; נחל זוויתן ובריכת המשושים ; נחל גילבון ; נחל עיט ומפל עיט ; נחל עורבים ומפל עורבים ;עין כיףמעיין מצפה השלום ; נחל אל על ; עין פיק ; עין תאופיק -יער מבוא חמה ; עין שוקו ; עין איה ; מעיין כנף

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חניון אל על

מיקום במפה

דילוג לתוכן