לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מערת אביב

רקע

נחל דישון נמצא בגליל העליון  לא הרחק מגבול לבנון. בחודשי החורף והאביב הנחל מתמלא מים שהופכים את המסלול לחוויית טיול של ממש.
אם תוסיפו לטיול שלכם בנחל דישון גם את נחל אביב המתנקז אליו. אז הרווח שלכם יהיה כפול ומכופל. כי הטיול בנחל אביב כולל גם ביקור במערות מרשימות במיוחד.

נחל דישון ונחל אביב הם צמד חמד של נחלים השזורים זה בתוך זה. באזור מרתק של הגליל העליון הטובל בירוק עד וצוקים מזקינים בצבע אפור- זהוב-לבן.
אם אתם חובבי מסלולי טיול לאורך נחלים ארצ-ישראלים. אז נכונה לכם חווית טיול מושלמת הכוללת פריחות.

כגון :כליל החורש, האירוס ההדור הבולט בפריחתו בצבע לבן -שחור- חום. מים חיים וצלולים הזורמים בין מדרונות של גבעות מעוטרות במצוקי סלע גרניט. נופים גליליים טיפוסיים. ניתן לרחוץ במים אילו .אם זאת אנו תמיד ממליצים לעקוב אחרי אתר רשות הטבע והגנים לגבי רמות הזיהום בנחלי ישראל המנוטרות באופן שוטף.

**שימו לב הנחלים אינם זורמים כל השנה רק בחורף ותחילת האביב. הטיול המתואר כאן בוצע באמצע חודש מאי והיה ללא מים בכלל.

רקע על נחל דישון ונחל אביב

נחל דישון הוא נחל הזורם לאורך 26 ק"מ הוא מתחיל את מסלולו בהר מירון ומגיע עד לתחנתו האחרונה בנהר הירדן.
זהו אחד הנחלים המרתקים שבגליל העליון הכוללים טיול בנחל הכולל מפלוני מים. בן זוגו נחל אביב, כולל מערות קרסטיות יפהפיות. המקנות לו מראה של צריח בראשה של טירה מימי הביניים.

הוואדיות שבהן עובר נחל אביב מיוחדות במינן ומרשימות. זהו נחל אשר קרוי על שם הישוב אביבים הסמוך לו. בתוך שטחי השמורה ישנם מספר מעיינות המאפשרים רחצה והתרעננות כגון: עין דישון -מעיין צלול הנמצא תוך מבנה מתחת לאדמה המכוסה ביריעה שחורה. עין נחלית- הקטן מבין המעיינות ונמצא ממש סמוך אביבים ועין אביב – זהו המעיין הגדול מבין שלושתם שממנו שואבים כיום מים. בעבר הרחוק נחלים אילו בעל אופי של נחל איתן וזרמו כל השנה כיום רק בחורף ובאביב.

הנחלים הללו הם נחלים אכזבים זה אומר שאין מה להגיע לכאן בשיא הקיץ ולצפות לפגוש במים זורמים.

מערות אביב בגליל העליון

מסלול נחל דישון ונחל אביב

המסלול של נחל דישון ונחל אביב נמצאים בתוך מסלול שהוא קווי ולכן הטיול לאורכם דורש הקפצת רכב נוסף לסוף המסלול. המסלול חשוף לשמש.

מסלול זה אמנם לא נחשב מסלול בעל תוואי קשה מאוד – אורכו כ 5 ק"מ לערך ולכן הוא מתאים למשפחות ומטיילים שהמילה "טיול הליכה בטבע" לא זרה ונמצאת בתוך הלקסיקון שלהם. משך זמן ההליכה הוא כ -3 שעות לערך.

המסלול מתחיל בסימון הכחול מאזור החנייה קישור לוויז: https://waze.com/ul/hsvchnymx8) . שימו לב זהו חניון קטן הנמצא על המסלול של נחל אביב.

המסלול מסתיים בחניון של נחל דישון תחתון שם יש להקפיץ את הרכב המאסף , כאן החנייה הרבה יותר גדולה. הנה קישור  וויז לנקודת הסיום : https://waze.com/ul/hsvchp4u3h.

המסלול מתחיל סמוך לשלט המתאר את המסלול של נחל אביב , הסימון הכחול יוביל אתכם למנהרה מתחת לכביש , שלאחריה תגלו סביבכם נוף עשיר בהרים לבושים ירוק.

המסלול כולו עובר בשמש  יש בו סביב הרבה קוצים ואחד סגול יפה הנקרא "גדילן" הנראה כמו כדור קוצני אותו הפרות אוכלות בהנאה מרובה.

ההליכה עוברת בשביל צר  ואינה כוללת עליות רבות, יש בצדדים נופים משגעים של קניון עשוי סלע מיוחד בצבע כתום הנראה בבירור מעל הנחל. השוס של הטיול קורה שתגיעו למערת אביבים ומערת חניה הנמצאת ימינה ממנה. אליהן תזדקקו לכוח מתפרץ שיעלה אתכם מעלה. אילו הן מערות הנמצאות ממש על נחל אביב ומוכרות מאוד בקרב מטיילים.  הן בעלות מבנה של עמוד גבוה ובתוכן נמצאו שרידים של חיי אדם מהמאה – 4 לספירה. אחד מסימני ההתיישבות האנושית היא בור מים  עגול מחופה אבן.

אפשר לשבת ולהביט מלמעלה בניחותא על ערוץ הנחל בייחוד הפינה הימנית שהיא מעין חלון גדול במערה.

בתוך המערה ישנם חללי מגורים (הקרויים כיום חדרים) , סימני הטיח מלמדים על אטימת החדרים והפיכתם לאזור מגורים. במקום זה נמצאות גם מערות קבורה. ניתן להתרשם מיופיין של המערות הקרסטיות שמי הגשמים חלחלו לתוכם ועשו בם פלאים.

למי שממש קשה לא חייב להיכנס לעלות לאזור המערות, למרות שזו חוויה מיוחדת. ופשוט המשיכו עם הסימון בכחול.

מאזור המערות נמשיך ללכת לאורך נחל אביב (על הסימון הכחול) מכאן יש הרבה ירידות (די מתבקש אחרי שעלינו כל כך הרבה). הנוף נותר מיוחד ומרשים של הרים הנחתכים באופק אחד בתוך השני. עד שנגיע למפגש של נחל אביב  עם נחל דישון .

מצורפת מפה אינטרקטיבית איתה ניתן לנווט בשטח.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
טיול בשמורת נחל דישון

איך תדעו שהגעתם ? סימן ההיכר הוא בריכת הסלמנדרות, בריכה מלבנית (שיש בה מים רק בחורף) . שצמוד אליה יש עץ ענקי בו ניתן לנוח בצל. סמוך אליו תראו שלט המראה בבירור את הנקודה בה מתנקז נחל אביב עם נחל דישון התיכון.

מכאן יעמדו בפניכם שתי אפשרויות:

להמשיך עם הסימון האדום , ניקח ימינה ונלך עם הסימון השבילים שכולל גם את שביל ישראל . המשיכו כל הזמן ישר במקביל לערוץ נחל דישון על דרך עפר רחבה. מימינכם תראו שדרת ברושים גדולה ופריחה ורודה על ערוץ הנחל . כמו כן יש נוכחות גדולה של פרות יפות . בדרככם תבחינו במערת דישון (אל תוותרו על כניסה והתרעננות במי נחל דישון המתחתרים בתוך ערוץ מרתק בעונה). . המשיכו כל העת ישר עד שתגיעו לנקודת הסיום בה השארתם את רכביכם.

החלופה השנייה לקחת שמאלה בהתפצלות  ולהמשיך לחלקו העליון של נחל דישון.

הצומח והחי בנחל דישון

בתוך נחל דישון נמצאים דו חיים רבים למשל סלמנדרה. כמו כן על גבי המערות הנמצאות בגובה נמצאו גם קיני דורסים למינהם. מבחינת צומח על ערוץ הנחל גדל הרדוף הנחלים, חוטמנית זיפנית ופרגים.

טיול בנחל דישון ונחל אביב

איך מגיעים לנחל דישון ונחל אביב

את הרכב הראשון הקפיצו לסוף המסלול , הנמצא לא הרחק ממערת דישון. במקום נמצא מגרש חנייה עליכם לנסוע על כביש 899 . אם הגעתם מיראון(שבגביכם גבול לבנון) פנו ימינה בצומת ומיד אחריה שמאלה סעו עד שתגיעו למגרש חניה פה שימו רכב מאסף.

את הרכב השני יש להביא לנקודת ההתחלה מיראון(כפי שהגעתם קודם) בצומת קחו שמאלה לפני היישוב אביבים יש מגרש חנייה ליד עין גמל חנו את רכביכם שם וצאו לתחילת המסלול.

(בפסקה העליונה יש קישורים לוויז).

היכן אפשר לטייל בסביבה:

רכס נפתלי מצוק רמים ; סיור בכפרים הדרוזים ; נחל להבות הבשן ; אגמון החולה ; שמורת עין תאו ; עין הדייג ; נחל עין הזהב ; נקיקי יפתח

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נחל דישון מגרש חניה

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן