Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

נחל דישון בתקופת האביב

נחל דישון נמצא לא הרחק מגבול לבנון. בחודשי החורף והאביב הנחל מתמלא מים שהופכים את המסלול לחוויית טיול של ממש.
אם תוסיפו לטיול שלכם בנחל דישון גם את נחל אביב הזורם סמוך לו. אז הרווח שלכם יהיה כפול ומכופל. כי הטיול בנחל אביב כולל גם ביקור במערות מרשימות במיוחד.

נחל דישון ונחל אביב הם צמד חמד של נחלים השזורים זה בתוך זה. באזור מרתק של הגליל העליון הטובל בירוק עד וצוקים מזקינים בצבע אפור- זהוב-לבן.
אם אתם חובבי מסלולי טיול לאורך נחלים ארצ-ישראלים. אז נכונה לכם חווית טיול מושלמת הכוללת פריחות. כגון :כליל החורש, האירוס ההדור הבולט בפריחתו בצבע לבן -שחור- חום. מים חיים וצלולים הזורמים בין מדרונות של גבעות מעוטרות במצוקי סלע גרניט. נופים גליליים טיפוסיים. ניתן לרחוץ במים אילו .אם זאת אנו תמיד ממליצים לעקוב אחרי אתר רשות הטבע והגנים לגבי רמות הזיהום בנחלי ישראל המנוטרות באופן שוטף.

 

רקע על נחל דישון ונחל אביב

נחל דישון הוא נחל הזורם לאורך 26 ק"מ הוא מתחיל את מסלולו בהר מירון ומגיע עד לתחנתו האחרונה בנהר הירדן.
זהו אחד הנחלים המרתקים שבגליל העליון הכוללים טיול בנחל הכולל מפלוני מים.  בן זוגו נחל אביב כולל מערות קרסטיות יפהפיות המקנות לו מראה של צריח בראשה של טירה מימי הביניים.
הוואדיות שבהן עובר נחל אביב מיוחדות במינן ומרשימות. זהו נחל אשר קרוי על שם הישוב אביבים הסמוך לו. בתוך שטחי השמורה ישנם מספר מעיינות המאפשרים רחצה והתרעננות כגון: עין דישון -מעיין צלול הנמצא תוך מבנה מתחת לאדמה המכוסה ביריעה שחורה. עין נחלית- הקטן מבין המעיינות ונמצא ממש סמוך אביבים ועין אביב – זהו המעיין הגדול מבין שלושתם שממנו שואבים כיום מים. בעבר הרחוק נחלים אילו בעל אופי של נחל איתן וזרמו כל השנה כיום רק בחורף ובאביב.

הנחלים הללו הם נחלים אכזבים זה אומר שאין מה להגיע לכאן בשיא הקיץ ולצפות לפגוש במים זורמים.

רחצה בנחל דישון

מסלול נחל דישון ונחל אביב

המסלול של נחל דישון ונחל אביב נמצאים בתוך מסלול שהוא קווי ולכן הטיול לאורכם דורש הקפצת רכב נוסף לסוף המסלול. המסלול חשוף לשמש.

מסלול זה אמנם לא נחשב מסלול בעל תוואי קשה מאוד – אם זאת אורכו כ 6 ק"מ לערך ולכן הוא מתאים למשפחות ומטיילים שהמילה "טיול הליכה בטבע" לא זרה ונמצאת בתוך הלקסיקון שלהם. משך זמן ההליכה הוא כ -3 שעות לערך.

המסלול מתחיל בסימון הכחול מאזור החנייה (בפסקה הבאה הוראות הגעה) . לאחר הליכה קצרה שסביבכם נוף עשיר בהרים לבושים ירוק, תגיעו למערת אביבים ומערת חניה הנמצאת ימינה ממנה הן מערות הנמצאות ממש על נחל אביב ומוכרות מאוד בקרב מטיילים. מערות אילו הן בעלות מבנה של עמוד גבוה ובתוכן נמצאו שרידים של חיי אדם מהמאה – 4 לספירה.

בתוך המערה ישנם חללי מגורים (הקרויים כיום חדרים) , סימני הטיח מלמדים על אטימת החדרים והפיכתם לאזור מגורים. במקום זה נמצאות גם מערות קבורה .
ניתן להתרשם מיופיין של המערות הקרסטיות שמי הגשמים חלחלו לתוכם ועשו בם פלאים. משם נמשיך ללכת לאורך נחל אביב (על הסימון הכחול) עד שנגיע למפגש של נחל אביב  עם נחל דישון . פה ניקח ימינה ונלך עם הסימון השבילים האדום בדרככם תבחינו במערת דישון אל תוותרו על כניסה והתרעננות במי נחל דישון המתחתרים בתוך ערוץ מרתק .המשיכו כל הזמן ישר עד שתגיעו לנקודת הסיום בה השארתם את רכביכם.

מפלי מים בנחל דישון

הצומח והחי בנחל דישון

בתוך נחל דישון נמצאים דו חיים רבים כמו כן על גבי המערות הנמצאות בגובה נמצאו גם קיני דורסים למינהם.

הנופים בנחל דישון
איך מגיעים לנחל דישון ונחל אביב

את הרכב הראשון הקפיצו לסוף המסלול , הנמצא לא הרחק ממערת דישון. במקום נמצא מגרש חנייה עליכם לנסוע על כביש 899 . אם הגעתם מיראון(שבגביכם גבול לבנון) פנו ימינה בצומת ומיד אחריה שמאלה סעו עד שתגיעו למגרש חניה פה שימו רכב מאסף.

את הרכב השני יש להביא לנקודת ההתחלה מיראון(כפי שהגעתם קודם) בצומת קחו שמאלה לפני היישוב אביבים יש מגרש חנייה ליד עין גמל חנו את רכביכם שם וצאו לתחילת המסלול.

היכן אפשר לטייל בסביבה:

רכס נפתלי מצוק רמים ; סיור בכפרים הדרוזים ; נחל להבות הבשן ; אגמון החולה ; שמורת עין תאו ; עין הדייג ; נחל עין הזהב ; נקיקי יפתח

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נחל דישון מגרש חניה

מיקום במפה

דילוג לתוכן