לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

בית כנסת העתיק נבוריה

רקע

אזור הגליל המערבי משופע בנופים משכרים ושיפולי הרים מעוטרים באלפי עצים שנותנים למטייל זוית ראיה מיוחדת על איזור הגליל בפרט ועל אזור הצפון בפרט.אחד המסלולים המרתקים והמהנים הוא דרך נוף יער ביריה ובמהלכה מגלים את הדובדבן שבקצפת – בית הכנסת העתיק נבוריה שנבנה לפני כ- 1500 שנים.

בית הכנסת נבוריה ועין נבוריה

שרידיו של בית הכנסת נבוריה נמצאים מעל נחל דלתון ובחלקו הצפוני של יער ביריה. מיקומו בגליל לצידה של צפת הוא יסוד להקמת תשתית יהודית בגליל. הממצאים הארכיאולוגיים המעניינים שהתגלו כאן עוד בשנת 1905. מצביעים על יישוב יהודי אשר שישגש כאן מתקופת בית שני ועד לחורבנו של בית הכנסת היפה הזה  בשנת 700 לספירה ע"י המוסלמים. הכניסה לבית הכנסת נבוריה מרשימה בפני עצמה. ששת עמודי האבן של בית הכנסת. ששרידיהם נותרו עד עצם היום הזה. הכתובות העתיקות שהתגלו כאן שופכים אור על עת בניית בית הכנסת – 500 שנים לאחר חורבן בית שני.

בנבוריה התגלו גם שרידים של בית בד עתיק. העמודים שתמכו במבנה בית הכנסת נותנים למקום נופך דתי בעל ערך ארכיאולוגי רב.לא הרחק מבית הכנסת נמצא עין נבוריה. זהו מעיין עתיק הנובע כל השנה. אם זאת בחודשי הקיץ פחות יפה הוא עם ירוקת וצפרדעים. בחורף הוא יפה הרבה יותר ותמצאו בו גם סלמנדרות ושאר דו חיים. מתפללי המקום נהגו לשתות ממנו ולכבס את בגדיהם. במקום נחצבו בסלע הקירטון בריכות אשר שימשו לאגירת המים. בית כנסת נבוריה זכה גם לשם "חירבת נרבתין". בבית הכנסת נמצאו אבנים מעוטרות עם תבליטים וכתובות מיוחדות. עם ציון שמם של תנאים ,אמוראים ורבנים. כגון : רב חיים ויטאל, יעקב תושב נבוריה, יונתן בן הרכינס , אלעזר המודעי ועוד. גודלו של בית הכנסת הוא כ 16 מטרים על 12 מטרים והוא נחשב לבית כנסת קטן יחסית.

יער ביריה -נוף

דרך נוף יער ביריה

מעבר למופת הארכיאולוגי הוכשרה ביער ביריה ע"י קק"ל. דרך עפר שניתן לנסוע עליה גם עם רכבים פרטיים , ולעבור באמצעותה בפינות חמד ונקודות עניין ביער ביריה. הדרך משתרעת לאורך של כ 12 קילומטרים. וקרויה" דרך נוף יער ביריה". היא עוברת בתוך יער ביריה , בה ניתן לראות אלפי עצים שניטעו בשטח כולל של כ 20,000 דונמים. דרך נוף הזו יכולה לספק יום טיול מלא והיא כוללת מקומות רבים כגון : מצפור אבי ויגדר, מתקני כושר לאילו שרוצים ללכת ברגל (בשביל דלתון), תצפית להר דלתון ,הר אדמון  והר יוחנן, יער פאול האריס, עין מרגנית, בוסתנים וטרסות חקלאיות, מצפה ליאורה נטלסון , מצודת ביריה, קברי צדיקים ( למשל קבר יהונתן בן עוזיאל זהו אתר עלייה לרגל של רווקים ורווקות ). אם תגיעו בין הסתיו לתחילת החורף אל תפספסו את שביל החלמוניות ותחזו בפריחתן הצהובה והמאירה. כמו כן אפשר לתצפת לעבר הרי צפת ואל ערוץ נחל דלתון שעובר למטה.

ק"קל הכשירה ברחבי ישראל כמה דרך שעוברים בדרכי נוף למשל : דרך יער קשת בגליל התחתון , דרך הפסלים ביער צרעה ועוד.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
יער ביריה שלט

איך מגיעים

דרך נוף ביריה מתחילה מיער פאול האריס. עליכם להגיע לצומת עין הזיתים . אם באתם ממזרח סעו  מהצומת בין אליפלט לראש פינה  שמאלה  לכייוון צפון מערב. על כביש מספר 89 עד שתגיעו לצומת עין הזיתים פנו שם ימינה לכביש 886 לאחר כקילומטר בערך תגיעו לתחילת המסלול "חורשת פאול האריס". בית כנסת נבוריה נמצא לקראת סוף דרך זו.

יש דרך נוספת המגיעה ישירות לעין נבוריה ולבית הכנסת העתיק.היכנסו לחצור הגלילית ,סעו ישר פנו ימינה לרחוב המסגר, ושמאלה ברחוב החרש שיוציא אתכם מחוץ לחצור לכיוון נבוריה.

נבוריה -יער בריה

היכן ניתן לטייל בסביבת יער ביריה -נבוריה

סיור בעיר צפת העתיקה ; ראש הנקרה ; עין כובשים ; עין געתון  ; נחל בצת 

קרדית תמונות : בומי אהרון

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דרך נוף יער ביריה

מיקום במפה

דילוג לתוכן