Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מצפור מואב

מצפור מואב הוא נקודת תצפית משגעת בתוך העיר ערד בגובה של כ- 600 מטרים מעל פני הים. האמן יגאל טומרקין תכנן הגה ופיסל פסל יפהפה זה שעשוי כולו בטון. הפסל בצורה גיאומטרית רב ממדית.  בא לבטא כלי קיבול מים בלב אזור מדברי. הפסל שייך ונבנה בהשראת זרם אומנותי הנקרא : "תקופת הברוטליזם באדריכלות".

הפסל נחנך ב 1967 ומומן ע"י תושבי ערד שהיו כמהים ליצירת אומנות. שתבטא את משאת ליבם בנקודת תצפית כה יפה. החולשת על חלקו המזרחי של מדבר יהודה.זוגות רבים מגיעים לכאן בזריחה לשבת על ספסל נוף שהוקם כאן ונקרא "ספסלפי". או מטפסים על הפסל המיוחד שיש לו מעין מוטת כנף של מטוס. רבים עולים עליו ומצטלמים על רקע הנוף המדברי.

המצפור חולש על האזורים הבאים :במזרח על רכס הרי מדבר יהודה, ים המלח ועבר הירדן. לכיוון מערב הרי מואב שבירדן , המצדה והרי חברון. מתחת למצפור מואב עובר ערוץ נחל כידוד – מסלול מסומן בצבע ירוק. עוד מכאן ניתן לראות את : נחל יעלים , נחל פראים, מפלי נחל רחף(עליון ותחתון),  הר קנאים ועוד.

נחל כידוד

נחל כידוד, הוא נחל המסומן בצבע ירוק ומתחיל כ – 250 מטר בסוף השביל המוביל למצפה מואב. ממש לפני קצה המסלול תראו שולחן בטון עם כיסאות אבן הנקרא "שולחן מצפה מואב" . המסלול צופה על קודקודיהם של ההרים סביב ונותן תחושה של אינסופיות מדברית צבועה בגווני חום בהירים עד כהים. שיפולי ההרים המתנשאים גבוה נראים למרחק רב מפאת גובהו הרב של המקום. המסלול יורד במתינות אך יש לשים לב כי יש אבנים לאורכו , וצריך להיזהר לא להחליק. כל המסלול מסומן באופן ברור בסימון שבילים ירוק ברור ובולט. היצמדו לשביל , בדרך ישנם סלעי צור בצבעי חום בגדלים שונים המעטרים את המסלול ונותנים לו תחושה של כוכב לכת . בגלל שהמסלול הזה אינו מוכר הוא ריק וטיילתי למעשה לבדי.

המסלול המסומן בירוק, של נחל כידוד, נמשך ויורד שמאלה עד למפגש ערוץ הנחל שלו(אפשר להמשיך ישר עם סימון שחור, לצאת מהמסלול אל הנחל, מסלול מטיבי לכת שיוביל אתכם עד ליישוב קטן הנקרא "רחף"). נחל כידוד  יבש בכל השנה. למעט בחורף שיש שיטפונות אז הוא מתמלא באדמת לס בוצית שאופיינית לנגב וכן בגבי מים. מכאן עומדות בפניכם שתי אפשרויות": מסלול קווי סה"כ כ- 4.5 קילומטרים,עליכם להמשיך כל הזמן ישר עם הסימון הירוק עד סוף המסלול בתוך העיר ערד במפגש הרחובות משמר וצור. שם יש לשים את הרכב השני. אופציה אחרת היא מסלול מעגלי ברגע שראיתם מעליכם את מצפור מואב טפסו על צלע ההר עליו הוא יושב ועלו לאט עד שתגיעו אליו. מצורפת למטה מפה מוקלטת המתארת את המסלול. מסלול זה אורך כ – 2.5 ק"מ והוא לוקח כשעה הליכה.

סימון ירוק נחל כידוד

ההליכה במסלול של נחל כידוד מהנה בייחוד כרגע בסתיו שאין שמש שקופחת ועננים מכסים את השמש. אם זאת חשוב להצטייד במים כי האוויר נורא יבש כיאה לאזור הנגב הצחיח.נחל כידוד כולל מאגורת מים מרשימה, מערות על הצוקים ממעל ובולבוסי אבן הפזורים ברחבי המסלול. המסלול הקווי מתחיל במצפה מואב (עליכם להזין בוויז : "מצפה מואב") יש חניון מסודר כ 150 מטרים לפני המצפה. נקודת הסיום של המסלול היא במפגש הרחובות משמר וצור בחלק הצפוני של ערד. אפשר גם להתחיל כאן ולסיים במצפור מואב. המסלול המעגלי מתחיל ומסתיים במצפה מואב.

איך מגיעים

בוויז : מצפור מואב

גבעה מעל נחל כידוד בערד

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מצפה מואב

מיקום במפה

דילוג לתוכן