שקנאים במאגר משמר השרון

רקע

מצפור ויקר הוא מצפור מדהים על שקנאים שמשייטים בכיף במאגר מים גדול ורחב. הנקרא "מאגר משמר השרון".

אם אתם חובבי צפרות , זהו טיול חובה עבורכם כי במהותו הוא כולל תצפית על בעלי כנף. חברת היערות הלאומית קק"ל הקימה פרגולה מרשימה הצופה על המאגר. ומאפשרת להעיף מבט ממושך או חפוז (תלוי בכם) על מאות בעלי כנף המגיעים למאגר בכדי לנוח במסע שלהם.

אמנם מאגר השרון הוא מאגר מלאכותי אשר נבנה ע"י קק"ל ונפחו עומד על כמיליון קוב. אך הוא ממלא תפקיד אקולוגי חשוב. בכך שעודפי המים של נחל אלכסנדר, הנקווים בחודשי החורף  עוברים לפה.

המצפור נתרם ע"י לארי וטובה ויקר מקנדה ומעבר לפרגולה הוכשר שביל הליכה נגיש המאפשר לעבור בגינה יפה ומטופחת ולהגיע עד לראש המצפור.

מעבר לציפורים במקום יש פרפרים וחרקים נוספים.  הדיירים המרכזיים של המאגר הם השקנאים, בעלי כנף אילו נודדים במסלול די קבוע. בחורף מצפון (אירופה) לדרום (לאפריקה) בדרך הם עוצרים כאן. בחודשי המעבר ספטמבר – נובמבר וממרץ -מאי. לכן כדאי להגיע בתקופה זו לכאן. השקנאים חיים בעיקר מדגים והרבה.  בישראל יש להם 2 תחנות עצירה בדרך לאפריקה בצפון עמק החולה ופה באזור השרון.

רקע על השקנאים

השקנאי המצוי הוא עוף ענקי עם מקור מאוד גדול בצורת שק (ומכאן שמו שק-נאי). השקנאים בעלי צבע לבן – ורוד אוהבים מאוד לעוף מעל מאגרי מים. דאייתם מזכירה מטוס בגלל גודלם הרב. במהלך תעופתם ניתן לראות היטב את גופם הגדול המגיע ל 11 ק"ג לזכרים שבחבורה, והנקבות 8 ק"ג בממוצע. אורכו הממוצע של השקנאי הוא בין 1.4- 1.75 מטרים ומוטת כנפיהם משתרעת לאורך של כ – 2.5 מטרים ומגיע עד 3 מטרים .השקנאים ניזונים מהרבה דגים כקילוגרם דגים ביום. הם אוהבים לחיות ליד מאגרי מים מתוקים, למשל אגמונים או ביצות או בריכות חורף. מעל שמי ישראל חולפים שקנאים פעמיים בשנה בסתיו ובאביב . כ 40,000 פרטים לערך.

מצפור ויקר במאגר משמר השרון

בשנים האחרונות האזור בו נמצא מצפור ויקר שוקם והפך לגן עדן לבעלי כנף . אגמון חפר (בריכות החורש). הנמצא סמוך לכאן ביחד עם אתר זה מהווים מקשה אקולוגית אחת מסקרנת , מעניינת ושופכת אור על כל נושא הצפרות הנמצא בתנופה בישראל. מעבר לשקנאים יש במאגר משמר השרון בעלי כנף נודדים כגון : אנפות ,ברווזים ועוד. הפנו את מבטיכם לעבר השמיים וזהו חזיון יוצא דופן של בעלי כנף (בעיקר שקנאים) החותכים את השמיים בלהקות . גם בתוך מאגר משמר השרון ניתן לצפות ממצפור ויקר כמו בהצגה את השקנאים משתעשעים במי המאגר.

המסלול במצפור ויקר

המסלול למצפור הוא מאוד קצר (בהנחה של הגעתם בשבתות ואז תצטרכו ללכת לאורך הפרדס ולהחנות שם את הרכב). כ 5 דקות הליכה . בתחילה יש גשר ירוק יפה וצר העובר מעל נחל אלכסנדר ומעביר את המטיילים משתי גדותיו של נחל אלכסנדר. למי שלא מעוניין אפשר גם ללכת ברגל מתחת לגשר יש מעבר בטון. לאחר מכן יש מדשאות עם קצת עצים שמצלים אותן בשבתות משפחות רבות יושבות ואוכלות בהן ג'חנון. משם יש שביל בטון מונגש שעולה למצפור המשקיף על כל שטח הפנים של מאגר משמר השרון. שטחו של המצפה קטן הוא מגודר ולכן לא ניתן לעבור ולהיכנס לתוך מאגר משמר השרון אלא רק לראות.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שקנאי בהמראה

איך מגיעים למצפור ויקר

בוויז : מצפור ויקר במאגר משמר השרון.

אם הגעתם מכביש מספר 4 מכיוון דרום : עליכם להמשיך צפונה בצומת השרון ולפנו בצומת הבאה ימינה לכפר מונש (כביש מספר 5711). סעו כל הזמו ישר משמאלכם כפר מונש ומפעלי המעברות.לאחר מכן בפנייה השנייה פנו שמאלה ואז ישר כל הזמן. לאחר מכן פנו ימינה ישר עד הסוף והגעתם למצפור.

אם הגעתם מכביש החוף (כביש מס' 2) : פנו במחלף נתניה לכיוון מזרח לכביש 57 כל הזמו ישר עד צומת השרון שם פנו שמאלה לכיוון צפון לכביש מס' 4 . מכאן המשיכו לפי ההסבר הראשון.

שימו לב בשבתות במקום עמוס מאוד וצריך לעשות עיקוף כדי להגיע למקום (יש אנשי ביטחון שמכוונים ומוססתים את התנועה לאורך הציר) , בנסיעה המפוקקת בתוך הפרדסים של עמק חפר  לא נעימה ולכן אנו ממליצים להשים קום בשבתות או לחלופין להגיע בימים אחרים.

מצפור ויקר בשרון

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

תגובה אחת

  1. לבאים למצפור ויקר כדאי לציין, שהאתר מורכב בעצם משני מצפורים, המרוחקים ביניהם כ100-200 מטר. המצפור הגדול יותר אכן קרוב לאותו גשר ירוק המתואר לעיל בפסקה "המסלול במצפור ויקר". אבל האקשן האמיתי מתרחש במצפור הפנימי, שם נמצאים מרחק מטר מאלפי שקנאים. לא לפספס זאת !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מצפור ויקר במאגר משמר השרון 

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן