לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

מצפה הראל -דרך בורמה

רקע

מצפה הראל הינו מצפה הנמצא בתוך יער יצחק רבין באזור שפלת יהודה בין צומת שמשון לצומת נחשון. המצפה נמצא בראש הגבעה שביער שהוא חלק מיערות קק"ל הנמצא על דרך בורמה. כיום המצפה מגודר בגלל סכנת התמוטטות. סביבו יש אינספור פינות חמד לטיולים או שולחנות פיקניק לישיבה.

במרכז החניון יש מעין "במה" אליהם עולים עם כמה מדרגות במרכזה ישנה מפה ענקית המתארת את דרך בורמה הידועה. סיפור המעשה בשנת 1948 רגע אחרי הכרזת מדינת ישראל , רתחו וזעמו ערבי ישראל , הם החלו בפיגעוי נקמה בכל רחבי הארץ. ובייחוד באזור שער הגיא והדרך העולה מתל אביב לכיוון ירושלים.

לאור זאת הוחלט על צעד שיאפשר להגיע לירושלים הנצורה ו"לעקוף" את הדרך בה היו הרבה פיגועי ירי , זריקות אבנים ופיגועים. הצורך הדחוף להקים דרך חליפית  איפשר להגיע לירושלים ולעבור סביב לטרון , עד ירושלים. זו הייתה דרך בורמה המתוארת במפה עם תבליטים ברורים ונקודות ציון  באתר. והם: מצפה הראל , עינות סוסיין, מעלה תאנים, מצפה דרך בורמה, דרך האילות (עין חילו), עין מסילה, מעלה ג'יפים(משלט 16 ,משלט 21 , בית מאיר שואבה וירושלים.

אילו הנקודות שיחד חיברו את דרך בורמה – דרך זו קרויה על שם הדרך העוקפת שבנו בעלות הברית במהלך מלחמת העולם השנייה מבורמה לסין.

מפה יש נקודת נוף יפה אל עבר הגבעה ממול , בחודשי האביב הכל ירוק ויפהפה.

אם תלכו למעלה יותר כ- 150 מטרים שמאלה מאזור בו ניצבת מפת האזור. תגיעו למצפה הראל , מגדל אש שאינו בשימוש כיום ולצידו מבנה אבן גדול. זהו בית ספר של הכפר ג'יז שהיה פעיל עד שנת 1948.

האזור מגודר ולא ניתן להיכנס אליו.

המבנה במצפה הראל

למעוניינים לטייל ישנן כמה אפשרויות לעשות את דרך בורמה :

בכולן צריך שני כלי רכב אחד בתחילת מסלול והשני בסוף מסלול.

החלופה הראשונה :מתחילים בבית מאיר ומסיימים בעין מסילה – מסלול יפהפה העובר בדרך משלטים 21 ו 16 נוף יפה מעל כביש 1 ואזור שער הגיא. סה"כ כ -4 ק"מ. נקרא גם דרך השיירות או שלוחת שיירות.

יש פוסט נפרד על המסלול היפהפה הזה שכוללת גם מפה  מדוייקת של מסלול ההליכה הנה: זה נקרא דרך השיירות והר ארנה , זה עובר בתוך תחומי גן לאומי הרי יהודה.

החלופה השנייה : מתחילים בעין מסילה ומסיימים בקיבוץ הראל , מסלול זה עובר גם פה בנקודת התצפית של מצפה הראל ועובר למעשה בכל הנקודות המצויינות בתבליט המפה שבמצפה. אורכו של מסלול זה כ -10 ק"מ.
הנה מפת המסלול : https://israelhiking.osm.org.il/poi/OSM/way_688561823?language=he.

החלופה שלישית: הארוכה והקשוחה ביותר כ- 14 קילומטר הליכה מתחילים בבית מאיר ומסיימים בקיבוץ הראל – זו דרך בורמה המלאה.

אם יש ברשותכם ג'יפ יש באפשרותכם לעשות את דרך בורמה איתו על דרך העפר.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
מפת התבליט במצפה הראל

מתחת למצפה הראל ישנה דרך עפר המובילה לכיוון נווה שלום, בתקופת האביב במהלך חודש אפריל פורחים שם פרגים יפהפיים במרבדים. להסבר הנה פוסט נפרד על כך : הפרגים במצפה הראל.

מבחינה היסטורית מצפה הראל הוא נקודת ציון חשובה מאוד בהיסוריה ובחבלי הלידה הלידה הקשים של מדינת ישראל. מצפה הראל הוא הסמן, הלב של דרך בורמה ואחת מהנקודות החשובות במורשת ישראל.

נא שמרו על הניקיון והקפידו לא להבעיר אש!!!.

שביל הליכה מצפה הראל

איך מגיעים ?

בוויז : מצפה הראל. מצומת  שמשון (כביש 38) פנו ימינה לכיוון צומת נחשון (כביש 44) , מיד אחרי היישוב תעוז תראו שלט חום "פארק יצחק רבין". פנו איתו ימינה סעו עם הכביש כל הזמן ישר עד שתגיעו לראש הפסגה שם נמצא מצפה הראל.

למעוניינים לעשות את מסלולי הטיול שלעיל:

נקודת סיום בוויז :"קיבוץ הראל ". נקודת התחלה : או עין מסילה(חלופה 2) או מושב בית מאיר (ממש לפני הכניסה לשער היישוב תראו בצד ימין ,שילוט "דרך המשלטים" זו דרך עפר רדו אליה וחנו שם זו תחילת המסלול של חלופה 1 ו 3.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מצפה הראל

מיקום במפה

דילוג לתוכן