Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

גדות הירדן במצד עתרת
מצד עתרת הוא פיסת ארכיאולוגיה המשלבת שרידי מבצר  צלבני  על גדותיו של  הירדן.  זו היסטוריה עם נוף מהמם ומיוחד.

רקע על מצד עתרת

מצד עתרת נמצא על תוואי הירדן הררי לא הרחק מקיבוץ גדות ומגשר בנות יעקב. מצד מיוחד זה בנוי מאבני גיר הוא מחופה בקירות אבן ובתוכו נמצאו שרידים של בור מים. המצד נמצא על גבעה שמתחתיה זורם לו נהר הירדן.כמו מרבית המבצרים שנבנו ונמצאו בישראל מיקומו גבוה כדי שיוכל לתצפת על שטח נרחב ורחוק ככל האפשר לזהות תנועת אויבים מתקרבת ולפעול במהרה. שמו המקורי של מצד עתרת הוא "קצר אל עתרה" שזה בתרגום מערבית "מבצר הכשלון".

מבצר צלבני עתיק זה בנוי באופן מבוצר עם חומות וכמעט שאינו חדיר. הוא מוקף חפירים מסביבו ובמרכזו מגדל תצפית ממש בדומה למבצר הצלבני הנמצא בגן לאומי אפולוניה בשרון . מעבר לממד ההיסטורי המרשים שנוכח באופן בולט במקום ומובע באמצעות שרידים בדמות חומות אבן. ישנו גם ממד גיאולוגי שהתל עליו יושב המבצר הוא בעל שבר גיאולוגי בן שנים רבות. בנוסף במקום טחנת קמח עתיקה שניתן לעמוד לצידה. להביט בה ולדמיין איך עוצמת המים החזקה שבנהר הירדן. זרמה בחוזקה והפעילה אותה ללא הרף – תוך שהיא מייצרת מן החיטה קמח.

טבלו זאת עם נופי אזור הירדן ההררי וקיבלתם טיול מהסרטים. אתר זה שופץ מן היסוד בכוחות משותפים של מספר גופים ענקיים : רשות מקרקעי ישראל, רט"ג, רשות העתיקות, רשות ניקוז כנרת. מה שהפך את מיצד עתרת לאתר טיולים שווה לכל חתכי הגיל.

מצד עתרת בירדן ההררי

רקע היסטורי על מצד עתרת

מצד עתרת נבנה בתקופה הצלבנית בין השנים 1161-1185 בהם שלט מלך ירושלים הצלבני בולדווין הרביעי במקום. בודלווין כונה המלך המצורע בגלל שנדבק בצרעת. הטמפלרים במו ידיהם בנו את יצירת המופת הזו הניצבת על תל המשקיף על כל האזור. הם היו מומחים בבניית מבצרים ומצודות שכמותם נבנו בעתלית ובעכו.

סלאח א-דין שכידוע היה מנהיג מוסלמי דרש מבולדווין לחדול מבניית המבצר ולעצור אותה באופן מידי. מאחר שזה לא שעה לדרישותיו , שלא חלפה עדיין שנה להקמתה הוחרבה המצודה באכזריות ב 2 מתקפות שבמהלכן נשרפה ונהרסה. במהלך ההתקפות חסרות הרסן נהרגו חיילים צלבנים רבים . המוסלמים הקימו במקום מסגד שעמד על תילו עד  1550 שאת שרידיו ניתן לראות עד עצם היום הזה.

הסיפור הגיאולוגי שעומד מאחורי מצד עתרת

ובכן ניתן לראות שבמבצר עתרת ישנו בקע החוצה את חומותיו של המצד מצפון עד דרום ומותיר פער. בקע זה נוצר בעקבות פעילות טקטונית תת-קרקעית חזקה שהתל ממש נמצא מעל אותו שבר סורי אפריקאי ידוע .
מומחים סבורים כי זעזוע ותנועות חריפות של לוחות טקטונים גרמו לחציית המבצר כמו עוגה הנפרסת בקלות ל2 חצאים. אם זאת למרות מקרי החורבן שצוינו נותרו על טילם שרידי מצד עתרת.

שרידים שנמצאו במצד עתרת

הטבע במצד עתרת

אזור מצד עתרת נמצא בירדן ההררי זהו מסדרון אקולוגי עשיר ורחב ידיים. המחבר את מקורותיו של הירדן מצפון עם 3 העמקים מדרום : עמק החולה ,עמק הירדן ועמק בית שאן. תודות לרצף אקולוגי זה נודדים בעלי חיים רבים כגון : שועלים ,תנים ועוד אחר מזון ומים. הצמחים הרבים הגדלים על גדות הירדן הם עדות לתנאים אופטימליים . ערבה מחודדת , שיחי הרדוף, שיזף מצוי ועוד גדלים פה.

לסיכום

מצודת עתרת האדירה מתנשאת גבוה מעל על גבי תל שלמרגלותיו זורם נהר הירדן. מסלול הטיול עובר דרך יפה המסומנת בסמ"ש לבן-שחור-לבן. מסלול זה עובר ליד נהר הירדן- טחנת הקמח והמצודה צלבנית זהו טיול קצר ולעניין שנמשך כשעה לערך בנחת ובכיף. מצד עתרת מסלול טיול בצפון שמתאים לכל המשפחה.

המסלול במצד עתרת

איך מגיעים למצד עתרת

בוויז : מיצד עתרת . יש לנסוע על כביש שמספרו 91 המתחיל בצומת מחניים ומסתיים בעין זיוון. שהגעתם לפני גשר הירדן, יש עיקול ממש חד , עליכם לרדת מטה בעיקול ימינה  אל דרך עפר עם סימון שבילים אדום עד שתבחינו במצודה הנישאת על גבי תל גבוה.

קרדיט תמונות: אביטל פרח.

היכן אפשר לטייל בסביבה:

מפל דבורה – הג'ילבון ; עין צנובר ; עין עלמין ; עין אמפי ; הג'וחדר -עין אורחה, חמאם בנות יעקב ; בריכת גשר כפר הנשיא

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מיצד עטרת

מיקום במפה

דילוג לתוכן